Moikka
Olen ostamassa okt-kiinteistöä vuokratontilla. Myyjällä ei ole kiinnityksiä.
Kaupat tehdään, niin että maksan 15% hinnasta nyt ja 85% kun saan myytyä oman kt. kaksion pois alta. Ja sitten muutto.
Missä vaihessa minun pitää hakea kiinnityksiä? Ymmärränkö oikein, että voin hakea niitä vasta kun koko kauppasumma on maksettu ja kiinteistö on virallisesti nimissäni.
Paljon kiinnitysten hakeminen maksaa ja onko se vaikeaa? Pankki hoitaisi tämän kyllä puolestani, mutta ottaa siitä muutaman satasen palkkiota.
Kiitos jo etukäteen neuvoista.
t. Äippä Vantaalta
Kiinteistön kiinnitykset
7
499
Vastaukset
- kappass
Kiinnitykset kai menee lopullisen kaupanteon yhteydessä (?). Pankissahan ne kaupat yleensä tehdään (jos lainaa tarvitaan) ja kai ne osaa sanoa.
Googlettamallakin löytyy:
http://www.maanmittauslaitos.fi/kiinteistot/kiinteistokauppa-kirjaamisasiat/kiinnitys/kiinnityksen-hakeminen
Miten päädyitte tuollaiseen ratkaiusuus - eli osa nyt ja myöhemmin loput? Kumpi ehdotti ja oliko myyjä kiinnostunut myös tuosta ratkaisusta?Ainakin PK-seudulla 70-80 % kaupoista tehdään osamaksukauppoina (eli kauppahinta maksetaan kahdessa erässä), kiinteistökaupoista yli 90 % (koska ostaja pitää saada sitovasti sidottua kauppaan). Eli aivan arkipäiväinen käytäntö.
Ennen kaupantekoa myyjän täytyy hakea kiinnitys maksetun alkukauppahinnan vakuudeksi. Teidän tapauksessa sopiva määrä olisi n. 25.000-30.000 €. Tämä panttikirja luovutetaan teille kaupantekotilaisuudessa. Sitten voitte itse hakea lisää kiinnityksiä kun omistusoikeus on siirtynyt.
Tosin teidän tapauksessa myyjän kannattaisi valmiiksi hakea tarvitsemanne määrä kiinnityksiä, yksi ylempänä mainutun suuruinen ja toinen joka riittää teidän koko vakuustarpeen täyttämiseen (tätä myyjä ei tietenkään luovuta teille ennen kuin loppukauppahinta on maksettu). Tällä säästää pitkän sentin, yksi panttikirja kun maksaa itse haettuna 32 €. Hakemuslomake löytyy maanmittauslaitoksen kotisivulta ja sen täyttäminen vie n. 2 minuuttia (pankilla on katteet kohdallaan...).
P.S. Sinä et ole ostamassa kiinteistöä, vaan vuokraoikeuden. Kiinteistö kun muodostuu maapohjasta, eikä vuokratontti ole maapohja.- Ei ap vaan muu
Nuo termit on kyllä ihan kummallisia. Eli jos ostan talon vuokratontilla, en omista kiinteistöä? Miksi maksaisin sitten kiinteistöveroa, jos en kerran kiinteistöä omista?
Ei ap vaan muu kirjoitti:
Nuo termit on kyllä ihan kummallisia. Eli jos ostan talon vuokratontilla, en omista kiinteistöä? Miksi maksaisin sitten kiinteistöveroa, jos en kerran kiinteistöä omista?
Vain maapohjan omistus tekee kiinteistön. Kiinteistöveroa maksetaan sekä maapohjasta, että rakennuksista. Siksi maksat kiinteistöveroa vaikka et omista kiinteistöä, vaan vuokraoikeuden rakennuksineen. Tosin maksat sitä selkeästi vähemmän kuin vastaavanlaisen kiinteistön omistava henkilö.
Sinä et myöskään omista kiinteeä omaisuutta, vaan vuokraoikeus on irtainta omaisuutta ihan kuten asunto-osakkeetkin.- Ei ap edelleen
Välittäjä_LKV kirjoitti:
Vain maapohjan omistus tekee kiinteistön. Kiinteistöveroa maksetaan sekä maapohjasta, että rakennuksista. Siksi maksat kiinteistöveroa vaikka et omista kiinteistöä, vaan vuokraoikeuden rakennuksineen. Tosin maksat sitä selkeästi vähemmän kuin vastaavanlaisen kiinteistön omistava henkilö.
Sinä et myöskään omista kiinteeä omaisuutta, vaan vuokraoikeus on irtainta omaisuutta ihan kuten asunto-osakkeetkin.Eli jos talossani, joka on vuokratontilla, sattuu hajoamaan vaikka lämminvesivaraaja, tontin omistaja maksaa uuden? Ihan kuin asunto-osakeyhtiössäkin taloyhtiö vastaa moisista kuluista? Eihän tossa nimittelyssä ole mitään järkeä. Yritetään viedä omakotitaloasumisen arvostus nimittelemällä asuntoyhtiöksi, jos saattuu huono mäihä käymään, että mieleinen talo onkin vuokratontilla.
Ei ap edelleen kirjoitti:
Eli jos talossani, joka on vuokratontilla, sattuu hajoamaan vaikka lämminvesivaraaja, tontin omistaja maksaa uuden? Ihan kuin asunto-osakeyhtiössäkin taloyhtiö vastaa moisista kuluista? Eihän tossa nimittelyssä ole mitään järkeä. Yritetään viedä omakotitaloasumisen arvostus nimittelemällä asuntoyhtiöksi, jos saattuu huono mäihä käymään, että mieleinen talo onkin vuokratontilla.
Et nyt lukenut ajatuksella. Osake ja vuokraoikeus ovat irtainta omaisuutta, kiinteistö on kiinteää omaisuutta.
Ei kukaan maksa sinun korjauksia, toisaalta menetät talosi vuokra-ajan umpeutuessa ellet hyväksy vuokranantajan uusia ehtoja. Tämä on tosin ongelma noin 50-60 vuoden välein, mutta itse en ostaisi omakotitaloa vuokratontilla jossa vuokra-aika on umpeutumassa seuraavan 10 vuoden sisällä. Tämän vuoksi vuokraoikeus n aina halvempi kuin kiinteistö.
Ja miksi olisi halventavaa asua omakotitalossa vaikka se ei sijaitsisi omalla maalla? Ainahan voit puhua omakotitalosta. Kiinteistönomistajaksikin pääsee halvalla, 1 hehtaari joutomaata maksaa 500-1.000 € (tosin ei siitä mitään iloa ole, mutta omistaapahan kiinteistön).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀3387058Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis2956561Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai495776Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1715197Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi614023Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main2833987Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1433589Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan383308Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava43291HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok503221