Mistä voimia?

gdhdfhdfhdfh

Olen yli vuoden miettinyt, mitä minulla on enää odotettavaa elämältä, jotain positiivista, En ole keksinyt mitään ja olen ihan loppu...
Olen yli vuoden rukoillut, että saisin vain kuolla pois, kun en vain jaksa tätä paskaa enää.
Kyllä kaikki on aina valmiit kaatamaan vastuun niskaan...et saa ajatella noin, sinä olet vastuussa siitä ja siitä ja sen takia sinun pitää vain jaksaa...et saa ajatella näin vaan sinun pitää ajatella noin koska sinun pitää ajatella lapsiasi...
Kun on viety tuhkatkin pesästä, ulosotto, haaste joltain velkojalta...puukotettu selkään, petetty...

Äitini on mielisairas, jonka seurauksena koko lapsuuteni oli puhdasta helvettiä. Otin puolisoksi samanlaisen ihmisen, joka osasi näyttää minulle paikkani, kävellä yli joka tilanteessa. Kun tuli ero, niin sen jälkeen alkoi lasten eristys kostoksi, jota on nyt jatkunut yli vuoden ja sosiaalipuoli vain voivottelee.

Olin terapiassa ja hoidin lapsuuteni traumat ja liitossa kokemani alistamisen jollain tavalla kuosiin...

Mutta...sitten tyhjiö...En löydä yhtä ainoaa positiivista asiaa, mitä elämä voisi minulle enää tarjota. En löydä syytä aamulla nousta ylös, en löydä mitään syytä elää (olkaa kilttejä älkää taas syyllistäkö lapsista, olen kuullut siitä niin paljon...kun lasten takia täytyy ja pitää...).

tunnelin päässä ei näy minkäänlaista valoa.
En saa enää mitään aikaiseksi, lakkasin lopulta enää välittämästä mistään kun en löytänyt mitään syytä elää ja päästin kaikesta irti.

Yritän edelleen tehdä pakollisia asioita vaihtelevalla menestyksellä, käydä töissä jne. mutta en löydä enää mitään syytä elää, enkä ole löytänyt pitkään aikaan.

3

347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jaksa vielä hetki

      Tiedän tilanteen. Olen ollut samassa jamassa. lopulta en enää jaksanut raahautua töihinkään. Pääsin lopulta sairaseläkkeelle.
      Vuosien mittaan pääsin jotenkin ylös kuopasta, vaikka ei minusta työkykyistä tullut. Tämmöistäkin voi elämä olla ja on mahdollista löytää tasapaino ja jonkinlainen tyytyväisyys vaikka mitään "syytä" täällä roikkumiseen ei ole. Ei ole puolisoa eikä juuri ystäviäkään.
      Yritä sinä miettiä mistä voisit nauttia, mistä saisit edes pientä iloa. Joku harrastus? Lomamatka? Sinun olisi hyvä päästä vähäksi aikaa irti arjesta, että voisit saada uusia näköaloja elämääsi. Nyt on aika olla sen verran itsekäs, että pääset taas elävien kirjoihin.
      Oletko käynyt missään puhumassa uupumuksestasi? Yrittänyt hakea tukea, lastenhoitoapua?
      Minä rukoilen edestäsi, että Jumala koskettaa sinua ja saat uuden kipinän. Toivoa on!

      • gdhdfhdfhdfh

        Kiitos
        Ei, en tarvitse lastenhoitoapua, sillä tapaamissopimuksesta huolimatta en näe lapsiani (Vaikka se on laitonta, niin ertistämisellä ei ole sanktioita... eli lähihuoltaja ei välitä sopimuksesta tuon taivaallista) Lapsiani olen nähnyt viimeksi noin puoli vuotta sitten. Se on yksi tapa kostaa, kun hän ei enää pysty alistamaan tai saa minua tottelemaan enää.
        Minä en saanut liittomme aikana varmaan yhdessä ainoassakaan asiassa tahtoani läpi ja siinä vaiheessa kun aloin yrittää pitää puoliani, niin räiskyvä ero ja ihan älytön koston kierre. Oma terapeuttini sanoi hänen olevan voimakkaasti narsistinen ihminen...ja sitä samaa hän sanoi äidistäni, joka oli varmaan se oikea syy, miksi päädyin tämän ihmisen kanssa aikoinaan yhteen vaikka hän oli alkumetreiltä asti jollain tavalla vastenmielinen.
        Minä olen elänyt muitten kautta unohtaen itseni... eli se on ollut sama/yhdentekevää, mitä itse on halunnut oikeasti kunhan "läheisillä" (ja ihmisillä, jotka on kehdanneet pyytää) on olleet asiat hyvin.

        Ainoa oikea lohtu, joka minulla on jäljellä on usko Jumalaan.

        Kyllä niitä voivottelijoita riittää ja ihmettelijöitä "miten sinä kestät kaiken tuon..."
        Mutta sellaista ihmistä, johon voisi oikeasti tukeutua ei ole...ystävyyksilläkin on rajansa.

        Äitini on henkisesti hyvin sairas ja olen katkaissut terapeuttini neuvosta välini häneen kokonaan. sisareni ei ole käsitellyt omaa ongelmaansa koskaan ja hänellä on mielenterveysongelmia. Hän katkaisi minuun välit siinä vaiheessa kun yritin keskustella meidän lapsuudesta (hän ei ole kykeneväinen käsittelemään niitä asioita) Ei meillä kyllä ikinä ole olleet muutenkaan läheiset välit ja hän on ollut yleensä yhteydessä kun on tarvinnut jotain.

        Olen siinä (ihmis) mielessä ihan yksin ilman tukea.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      151
      4939
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      189
      3985
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      122
      3639
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      46
      2941
    5. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      31
      2263
    6. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      138
      1896
    7. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      44
      1697
    8. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      32
      1440
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      63
      1404
    10. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1309
    Aihe