http://talonmiesjulmajj.blogspot.fi/2013/10/ongemia-asumisessa-ja.html
Eräitä syitä homeolgelmiin . . .
14
236
Vastaukset
- haisthome
Lisää asiaa . . .
http://talonmiesjulmajj.blogspot.fi/2013/10/ongelmia-asukkaissa-vai-kiinteistoissa.html - homeroxisi
>>> Koneelliset ilmanvaihtojärjestelmät ovat nekin osoittautuneet ongelmallisiksi. Ilmanvaihtokanavia ei useinkaan pääse puhdistamaan nuohoamalla, ja monet firmat tarjoavat auliisti myrkytyspalveluja, jolloin saadaan ilmanvaihtokanavista sisäilmaan koko cocktail: desinfiointimyrkyt, myrkkyjä kestävät mikrobit sekä niiden tuottamat myrkyt.
- hastyrkyt
Kukahan on se ihmemies joka ottaa oikeasta paikasta materiaalinäytteen mikä selvittää ilmastointiputkien ja rakennusmateriaalien välissä olevan kasvuston vaarallisuuden tai selvittää miksi koneellisesti ilmastoidussa rakennuksessa oireillaan ja sairastutaan vaikka "nuohotaan" ja biosiideilla desinfioidaan monia kertoja.
Suodattimie vaihtojen lisäksi. Voihan sitä joku talkkari vaikka yrittää kirveen kaa tai ilman. Siinä sitä onkin silliä kullekin niissä rööreissä ja kanavissa. hastyrkyt kirjoitti:
Kukahan on se ihmemies joka ottaa oikeasta paikasta materiaalinäytteen mikä selvittää ilmastointiputkien ja rakennusmateriaalien välissä olevan kasvuston vaarallisuuden tai selvittää miksi koneellisesti ilmastoidussa rakennuksessa oireillaan ja sairastutaan vaikka "nuohotaan" ja biosiideilla desinfioidaan monia kertoja.
Suodattimie vaihtojen lisäksi. Voihan sitä joku talkkari vaikka yrittää kirveen kaa tai ilman. Siinä sitä onkin silliä kullekin niissä rööreissä ja kanavissa.Jees. Aineki osasta pitskun abb:n kellareista menee vissiin ilmastoinnit kokonaan pois 22.00(tuolla myös työskennellään)
Tuolla uudenkarheessa tippuu stanan pienelle joskus 21.40 , juuri iltakaytön suihkun aikaan.
espoo mankkaa taavinkylä https://maps.google.fi/maps?oe=utf-8&client=firefox-a&ie=UTF-8&q=Taavinkylän koulu&fb=1&gl=fi&hq=taavinkylän koulu&hnear=0x468df52cbec62849:0x5303b20297471941,Espoo&cid=0,0,7608059217305307138&ei=3BhfUtPCIvSB4AS12IDYDg&ved=0CIYBEPwSMAo- yksvaan
aaaarrggh kirjoitti:
Jees. Aineki osasta pitskun abb:n kellareista menee vissiin ilmastoinnit kokonaan pois 22.00(tuolla myös työskennellään)
Tuolla uudenkarheessa tippuu stanan pienelle joskus 21.40 , juuri iltakaytön suihkun aikaan.
espoo mankkaa taavinkylä https://maps.google.fi/maps?oe=utf-8&client=firefox-a&ie=UTF-8&q=Taavinkylän koulu&fb=1&gl=fi&hq=taavinkylän koulu&hnear=0x468df52cbec62849:0x5303b20297471941,Espoo&cid=0,0,7608059217305307138&ei=3BhfUtPCIvSB4AS12IDYDg&ved=0CIYBEPwSMAoniinpä . . . taitamattomuutta asetella käyntiaikoja, kättäjien ehdoilla . . . näitä "taitureita" löytyy niin isännöinninssä, kuin huollossakin . . .
- eipämuuta
Mirja Salkinoja-Salonen sanoo totuuden ääneen.
Pehmeät eristeet kiellettävä rakentamisessa. Näin tehrään homeettomia rakennuksia. - Painovoimainen
Kaksi varmaa homeenaiheuttajaa on KONEELLINEN ILMASTOINTI ja MUOVI seinissä.On hyviä esimerkkejä vanhoja kouluja joita on muka korjattu ja laitettu koneellinen ilmanvaihto homehtuvat muutamassa vuodessa.Sama pätee myos omakotitaloihin. Ja vielä kesäaikana on ilmassa niin paljon homeitiöitä ne kun koneella vedetään sinne pullotaloon on päivänselvä miten siinä käy.
- HÖH hölömölää
Mihin ne itiöt painovoimaisella oikein jää?????? Olipa taas möläytys.
- römpöttix
Ja lisää . . .
http://talonmiesjulmajj.blogspot.fi/2013/10/ongelmia-asukkaissa-vai-kiinteistoissa_19.html- HÖH hölömölää
Ei ole sattunut vielä vastaan talkkaria joka älyäisi tarpeeksi sisäilmaongelmista mitkä ovat seinien sisällä tai muutenkin piilossa kuten tiskialtaiden alla kun rakennusjäte on jätetty kostealle betonille rakennusvaiheessa tai jääkaapin takana ja alla oleva toksiinikasa sulatusautomaatin rikkoutuessa vuosia vanhassa kosteusvauriossa.
Roskat pihalta kyllä justiinsa ovat keräilleet päivittäin mutta nehän näkeekin selvästi eikä päätä tarvitse isommin vaivata kyseisen ongelman kanssa.
- Vihteeksi menee
Harvoin kosteus-, home- ja huonolle sisäilmalaadulle on yhtä yksittäistä syytä.
Tarkat sisäilman laatu- ja sisätilojen viihtyvyysmääräykset poistaisivat monta syytä jotka aiheutuvat rakentamisesta tai taitamattomasta kiinteistöhuollosta.
Ilman tarkkoja määräyksiä ja sanktioita eivät kosteusongelmat poistu eikä sisätilojen ilmanlaadut parane.
Toiveet, ehdotukset sekä suositukset ovat lähinnä viihdeteollisuuden käyttämiä termejä.. - Mistä tiedät
Kosteus ja homeongelmista lasusuntojen antaja sekä työselitysten laatija.
Mistä tiedät, että tiedät mistä homeongelmat johtuvat.
Mistä tiedät, että tiedät, että lausuntosi on virheetön ja työselityksesi on oikein laadittu. - 0 tiedot
Korkeimmasta päättäjästä juoksupoikaan saakka ei löydy yhtäkään henkilöä joka olisi saannut koulututusta kosteus- ja homeongelmista.
Tulokset huomataan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24345306Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy18510838Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369701Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858508Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03200Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282212- 331563
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261500