Tämä palsta on ollut pitkään aika yksipuolista ja samanhenkisten vauvakuumeen ja sosiaalisten paineiden sokaikaistamien pikkutyttöjen ja muutamien vähän isompienkin joo joo -palsta, jossa on kriitikot heti leimattu lapsettomiksi ja mielisairaiksi, kun ei ole kestetty totuutta. Nyt on saatu uutta verta ja kritiikkiä. Tuo "miksi haluat lapsia -ketju" on niin täynnä, etten viitsi sitä enää edes avata mobiililaitteilla varsinkaan, kun on yhtä helvettiä käyttää.
Mutta nyt on saatu oikea kuva siitä, että laosia hankkimalla ei saa kunnioitusta. Tai siis saa, mutta lapsia tulee hankkia kohtuudella ja vakaaseen elämään, vakaille persoonille.
Lapsi ei ole ratkaisu ongelmiin, vaikka niin moni luulee ja toimii luulojensa vallassa.
12/32 on siis syytä muistaa.
Kiva kun saatiin uusia keskustelijoita
10
198
Vastaukset 10
- mee muualle
Kellään ei oo oikeutta kritisoida ihmisten halua saada lapsia ja perhe, varsinkaan näitä tuntematta.
Harmi, että moni on häipynyt perhe-palstalta juuri sinunlaistesi provoilijoiden ja idioottien takia jotka vaan käy netissä huutelemassa sopimattomuuksia nimimerkin suojin. Sääliksi käy!
Tämä osasto on tarkoitettu niille jotka haaveilevat vauvasta, jotta he voivat kysyä toisiltaan neuvoja ja jakaa kokemuksiaan ja haaveilla yhdessä. Tää ei oo tarkoitettu kritisoinnille ja ilkeilylle. Sitä voisit mennä harrastamaan jonnekki tonne "yhteiskunta"-osastolle jos argumenttisi on se että maailma on jo liian täynnä ja lisääntyminen on itsekästä ja mitä muuta häränkakkaa täällä oletkaan suoltanut jo viikkokausia. Suorastaan naurattaa että kuvailet näitä "totuuksiksi" Pah!
JA kaikille muille palstalla:
Ehdottaisin että kukaan ei vastaa eikä muutenkaan huomioi millään tavalla tätä 12/32 ääliötä tai näitä viestejä jossa jankutetaan parisuhteen kestosta ja herjataan tyyliin "tekin kohta eroatte". NE EI KUULU TÄLLE PALSTALLE, niiden tarkoitus on vaan ärsyttää ja saada aikaan kiistelyä jotka täyttää ketjut. Just sit' vastausta se hinkuu.
Jätetään siis huomioimatta ja jatketaan keskusteluja haaveilijoiden kesken. Ehkä tää tyyppi löytää jonkun suunnan elämälleen ja sen myötä muutakin tekemistä ku netissä provoilun.kovia kokenut ihminen varmaan, ei kestä sitä että on ihmisiä jotka haluaa lapsia, koska on ehkä itse menettänyt omansa. aika hyvin paistaa sieltä viestien keskeltä jonkinsortin katkeruus. Omat epäilyt on, että joko omat vanhemmat on olleet alkkiksia, ovat riidelleet eronneet ja kohdelleet aloittajaa huonosti, tai sitten on omassa parisuhteessaan joutunut petetyksi ja menettänyt elämänilonsa.
aloittajalla ei ole asiasta muita näkemyksiä kuin omansa, "totuus", jolle ei kuitenkaan osaa mitään perusteluja antaa ja jos niitä kysyy, haukkuu idiootiksi. Pitäköön oman totuutensa ja eläköön sen mukaan, mutta ei tarvitse sitä täällä viestitolkulla jankuttaa.
toivotaan, että jossain vaiheessa kyllästyy..- Antaa vetää!!!
Jokaisella ihmisellä on oikeus ja heidän pitää kritisoida, jos tämä sääntö ei toteudu, koska kyse on lasten edusta ja yhteisestä ongelmasta kun se homma sitten kusee. Me kaikki maksamme siitä rahaa ja muita kuluja. Maailma on täynnä ihmisiä ja kusipäät lisääntyvät etunenässä eli KYLLÄ ON OIKEUS KRITISOIDA. kritisoivat ja leimaavathan nämä synnytyskoneet niitä jotka eivät tee lapsia heidän kanssaan samassa aallossa. Maailma on täynnä ja Suomi samoin nyt, kun talous sukeltaa. Työpaikkoja ei ole eli emme tarvitse lisää ihmisiä joita veronmaksajiksi joskus on leimattu.
Oikeus kritisoitiin on, kyse yhteisestä asiasta luonnon ja talouden näkökulmasta.
Sinä makttamaton voit mennä vaikka terapiaan puhumaan ongelmistasi - Voi sinua "hupsu"
hipsu29 kirjoitti:
kovia kokenut ihminen varmaan, ei kestä sitä että on ihmisiä jotka haluaa lapsia, koska on ehkä itse menettänyt omansa. aika hyvin paistaa sieltä viestien keskeltä jonkinsortin katkeruus. Omat epäilyt on, että joko omat vanhemmat on olleet alkkiksia, ovat riidelleet eronneet ja kohdelleet aloittajaa huonosti, tai sitten on omassa parisuhteessaan joutunut petetyksi ja menettänyt elämänilonsa.
aloittajalla ei ole asiasta muita näkemyksiä kuin omansa, "totuus", jolle ei kuitenkaan osaa mitään perusteluja antaa ja jos niitä kysyy, haukkuu idiootiksi. Pitäköön oman totuutensa ja eläköön sen mukaan, mutta ei tarvitse sitä täällä viestitolkulla jankuttaa.
toivotaan, että jossain vaiheessa kyllästyy..Hah, hipsuhan nakkasikin tyhmästä päästään odotetun aivipierun. Sinäkään "hipsu" et vain kestä totuutta ja siksi mielikuvituksesi keksii jos mitä selityksiä. Kyllä sinunkin touhuihusikin voitaisiin keksiä joku syy, mutta pysytään nyt asiassa. No mutta sehän on sinun ongelma "hupsu", mitä nyt yhteiskunta sinustakin ja virheistäsi maksaa. Paskannat koko maailman kintuille tekemällä lapsia, tai kun ne teit tuohon elämääsi.
- voi sinua hipsukka
hipsu29 kirjoitti:
kovia kokenut ihminen varmaan, ei kestä sitä että on ihmisiä jotka haluaa lapsia, koska on ehkä itse menettänyt omansa. aika hyvin paistaa sieltä viestien keskeltä jonkinsortin katkeruus. Omat epäilyt on, että joko omat vanhemmat on olleet alkkiksia, ovat riidelleet eronneet ja kohdelleet aloittajaa huonosti, tai sitten on omassa parisuhteessaan joutunut petetyksi ja menettänyt elämänilonsa.
aloittajalla ei ole asiasta muita näkemyksiä kuin omansa, "totuus", jolle ei kuitenkaan osaa mitään perusteluja antaa ja jos niitä kysyy, haukkuu idiootiksi. Pitäköön oman totuutensa ja eläköön sen mukaan, mutta ei tarvitse sitä täällä viestitolkulla jankuttaa.
toivotaan, että jossain vaiheessa kyllästyy..Olisiko hipsulle yllätys, jos näillä kritisoijilla on lapsia itsellään? MInä vähän luulen, että juuri siksi he haluavat syntyvyyttä rajoittaa ja idioottien lisääntymistä, koska heidän omat lapsensa joutuvat näuiden ongelmien kanssa taistelemaan vuosikymmeniä tai jopa voisisadan
Miksi joku lapseton täällä edes kävisi, kun mahtaa olla muutakin elämää. - hipsu29 .
Voi sinua "hupsu" kirjoitti:
Hah, hipsuhan nakkasikin tyhmästä päästään odotetun aivipierun. Sinäkään "hipsu" et vain kestä totuutta ja siksi mielikuvituksesi keksii jos mitä selityksiä. Kyllä sinunkin touhuihusikin voitaisiin keksiä joku syy, mutta pysytään nyt asiassa. No mutta sehän on sinun ongelma "hupsu", mitä nyt yhteiskunta sinustakin ja virheistäsi maksaa. Paskannat koko maailman kintuille tekemällä lapsia, tai kun ne teit tuohon elämääsi.
En oo vielä kokenut lastani virheeksi, enkä ole valtion elätti. Molemmat miehen kanssa ollaan töissä ja maksetaan itse asuminen, automenot, lapsen vaatteet ja ruoka ym. ei ole tarvinnut vielä mistään kerjätä rahaa.
Et sitte viitsi puuttua esim. alkoholisteihin ja narkkareihin, joita tämä yhteiskunta oikeasti elättää. Oletko miettiny monenko alkkiksen vuokrat olet verorahoistasi maksanut vuosien aikana? Edellinen talo missä asuttiin oli puolillaan alkoholisteja, ja epäilen, että kukaan heistä ei maksanut omaa asumistaan/juomistaan/taksimatkaansa, joita parhaimmillaan tehtiin useita päivässä. me lapsiperheet maksoimme kuitenkin omamme. Että niin paljon oltiin yhteiskunnan elätteinä,juupa juu.
Voisit opetella kirjoittamaan, kirjoitusvirheitä on paljon, vaikka varmasti kuvittelet olevasi muita ylempänä.
- olkaa niin kilttejä.
Totta kai on oikeus kritisoida, mutta ettekö te kritisoijat voisi kehittää oman palstan jossa haukutte meitä "synnytyskoneita". Niin kuin edellä mainittiin tämä on VAUVAKUUME palsa, ja täällä haluttaisiin keskustella VAUVAKUUMEESTA. Vaikka kuinka kritisoisitte, ette saa haluamme saada lapsia katoamaan, ainoastaan etsimään uuden väylän keskustella ja saada tukea. Turhaa työtä teette ja vandalisoitte tätä palstaa.. Luulisi teillä olevan tärkeämpääkin tekemistä kuin meidän haukkumisemme ja motiiviemme epäily.
Ystävällisesti opyydän, että keskustelisitte muualla aiheesta, ja antaisitte tämän palstan olla vauvakuumeilijoiden käytössä. Kiitos.- erps
turhaan pyytelet... nämä tyypit kun ovat nimenomaan täällä palstalla vandalisoimassa ja irvimässä. se on koko pointti heillä!
Edellisen kirjoittajan kanssa samaa mieltä eli ÄLKÄÄ HUOMIOIKO PROVOILIJOITA!!! - Kuule vastuuton!
Vauvakuume on kritisoitava asia siinä missä muutkin, vaikka luonnon roskaaminen. Ilman kritiikkiä on sama kun ei keskusteltaisi lainkaan. Totta kait teitä pitää kyseenalaistaa kun ette itse osaa.
Moni vain on niin epävarma itsestään, kun muut määrää hänen elämäänsä, niin eivät kestä asiallista ohjeistusta.
- kahden äiti 30v.
12/32. Minusta on kovin rumaa, kun alat kiroilun jo aloituksessasi.
Onko hermosi todella noin kireällä tätä palstaa lukiessa?
Käytät myös ainakin minulle outoja sanoja, kuten; "sokaistaminen ja laosia"... Mitähän mahdat niillä tarkoittaa?
Voisitkin ystävällisesti vastata ja selventää meille, niin, kunhan ensin hoidat sen iltalääkityksen kuntoon. Tiedän, että lääkkeitten kanssa sairas pärjää paljon paremmin. Oikein lääkittynä Sulla ei ehkä pipa ala kiristää ja voit vastailla fiksusti ilman tota kiroilua ja tytötelyä vaikka koko sen 7/24h, minkä Sä yleensä täällä palstalla roikut. Eiks je?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 831704
Kai mua vähän
Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine1391263Onko karhukanta jo liian iso? Lenkkeilijä kohtasi kontion juoksulenkillä
Rantasalmella lenkkeilijä kohtasi karhun. Kylällä karhun näkeminen on ollut tosi harvinaista. Onko karhukanta jo liian i1261015Vanhat konkarit ulos Elämäni biisistä - Yle selittelee
Elämäni biisi starttaa taas tänä syksynä. Mukana on ripaus uutta, mutta poissa on iso osa vanhaa... Poissa ovat Markku29913S-ryhmän Israel-boikotti liiketalouden opintojen tapausesimerkkinä
Tätä S-ryhmän Israel-boikottitapausta käsitellään jo kauppakorkeakoulujen ja johtamiskorkeakoulujen esimerkeissä. Se ant32835Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀41798KP-Sesongilla ongelmia?
Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi14714Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen
Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁68690Mitä vit,,tua!
Mikä hiivatin kommunistien teltta oli kirsikan nurkalla, olivat vähällä jäädä telttoinensa auton alle kun olivat sen kul31682Jämsän Paras Ravintola
Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R44642