Vanhemmat ei pidä harrastuksestani.

Ylpeä pelaaja

Harrastukseni on pelaaminen ja pidän siitä hyvin paljon, enkä aijo sitä lopettaa vaikka se rikkoisi suhteen vanhempiini. Vanhempani eivät pidä siitä yhtään. Aina jos pyydän/saan heiltä rahaa ensimmäinen asia jonka he sanovat on älä sit osta mitään pelejä. Lisäksi he kuittailevat että sä oot liian vanha peleihin vaikka olen vasta 18vuotias.

Tulinpaha tänne vaan avautuu. Voitte kertoo onko teillä joku harrastus josta vanhempanne eivät pidä tai kommentoida mun harrastusta.

4

146

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihan hyvä harrastus, kunhan vaan et ole mikään peliriippuvainen...

    • Ehkä sinun kannattaisi keskustella vanhempiesi kanssa pelaamisestasi. Tällä hetkellä he saattavat luulla että pelit ovat ns. "turhaa ajan kulutusta". Mikset vaikka joku kerta pyytäisi vanhempiasi pelaamaan. Voit samalla kertoa pelin juonellisia seikkoja (jos peli on juonellisesti painottunut, eli ei mikään CoDi). Mikä tekee pelistä hyvän. Kehittääkö se esim. tiimityötä, reaktiokykyä yms. Voit myös antaa vanhempiesi kokeilla peliä itse.

      Monet vanhemmat ovat tälläisi juuri siksi että luulevat kaikkien pelien olevan jatkuvaa ampumista ja tappamista. Valitse siis joku hyvä juonellinen peli ja pelaa sitä hetki vanhempiesi kanssa. Ehkä se tuo heille uuden näkökulman pelaamiseen.

    • I feel you bro. Pelaaminen on hieno harrastus, varsinkin jos pelaat Starcraftia.

    • Pönhe

      Vanhempasi omaavat samat piirteet kuin isäni, pelaaminen ja tälläinen on sairasta ja epänormaalia ja että urheilu, pyöräily ja juokseminen ovat tervettä ja normaalia. Jos olisi sinä, muuttaisin pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Harmittaa kun en saa edes tietää

      miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää
      Ikävä
      83
      1219
    2. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      33
      1038
    3. Teköäly löytää teidät

      Tästä on ollut ennenkin puhetta. Muistan Sergein tehneen aiheesta aloituksen, ja Disse analysoi minua ja kirjoituksiani
      Sinkut
      200
      848
    4. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      239
      791
    5. Mikä on kaivattusi ikä?

      🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      41
      790
    6. Miesten vs naisten älykkyys

      Eiköhän tämä asia ole ihan itsestään selvä: "Adult male brains average approximately 1,370–1,378 grams, while female br
      Sinkut
      226
      782
    7. Kaipaako eräs nainen J-miestä

      Salaisuutta voisi hieman raottaa.
      Ikävä
      64
      739
    8. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      107
      706
    9. Oletko kaivattusi tyyppiä

      Ulkoisesti tai henkisesti? Mitä veikkaat?
      Ikävä
      60
      669
    10. Rohkeasti mies viestiä vaan

      Yllätä mut ja ota yhteyttä, vaikka luulet että en enää toivo sitä.
      Ikävä
      49
      598
    Aihe