Punaisia ei haudattu siunattuun kirkkomaahan aikoinaan

liinahharja.-

Miksi nämä ihmiset piti erottaa muista kuolleina? Mihin tällainen perustuu, kirkko ja politiikka nehän on eri asioita.

3

79

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tosi on 8

      Tulehtuneet tunteet vievät harhaan! Vielä vuosikymmenien jälkeenkin nuo on kipeitä asioita omaisille!

      • Punaisia kannattaneiden lapsia myös jotkut opettajat syyllistivät luokan kuullen. Näin olen lukenut. Kotonani kaikki putket, rautaiset ja henkiset paloruiskuja myöten käännettiin itään päin.

        En muista tienneeni yläluokilla ollessani mitään sisällisodan kauheuksista. Synnyin toiseksi viimeisenä vuonna ennen talvisotaa. Jatkosota tietysti vaikutti useimpiin perheisiin Suomessa. Suhde isääni jäi etäiseksi.

        V.1918 sisällissodan teloituskuvat telkkarissa nähtyinä järkyttivät tietysti..."oli veljeä vasten veli nyt, vaan he kumpikin taisteli puolesta maan" lauloi Tauno Palo aikoinaan.


      • capt.cöpenick kirjoitti:

        Punaisia kannattaneiden lapsia myös jotkut opettajat syyllistivät luokan kuullen. Näin olen lukenut. Kotonani kaikki putket, rautaiset ja henkiset paloruiskuja myöten käännettiin itään päin.

        En muista tienneeni yläluokilla ollessani mitään sisällisodan kauheuksista. Synnyin toiseksi viimeisenä vuonna ennen talvisotaa. Jatkosota tietysti vaikutti useimpiin perheisiin Suomessa. Suhde isääni jäi etäiseksi.

        V.1918 sisällissodan teloituskuvat telkkarissa nähtyinä järkyttivät tietysti..."oli veljeä vasten veli nyt, vaan he kumpikin taisteli puolesta maan" lauloi Tauno Palo aikoinaan.

        Äitini oli punikin pentu. Hän joutui ensin lastenkotiin ja sieltä Pohjanmaalle.
        Maalaistalossa, jonne hän joutui, häntä kohdeltiin ihmisenä, ja siellä hänen oli hyvä olla. Koulussa sen sijaan hän itki ja myöhemmin puri hammasta, sillä opettaja piti tapanaan kertoa punakaartilaisten julmuuksista, eikä opettajatar koskaan unohtanut liittää äitiäni siihen roskasakkiin.
        Samassa talossa, jossa äitini oli, oli huutolaispoika, joka oli koulussa samalla luokalla
        kuin äitini. Tämä poika kertoi isännälle, miten opettaja käyttäytyi.
        Isäntä oli koululautakunnan puheenjohtaja, ja heti aamulla hän lähti koululle ja piti vihaisen puhuttelun opettajattarelle.Hän oli sanonut, että punikki on punikki, ja lapset ovat lapsia. Isäntä oli puhunut koko luokan kuullen ja sanonut lopuksi, että jos hän vielä kuulee, että neiti on ilkeä Pertta-tytölle, asia käsitellään koululautakunnassa, ja
        neiti saa lähteä.
        Äitini muisti koko loppuelämänsä kertoa, että oli niitä hyviäkin valkoisia, ja sitten hän
        kertoi tarinan oikeamielisestä Halkolan isännästä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      148
      8188
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      32
      3260
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      405
      2441
    4. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      38
      2199
    5. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      290
      1894
    6. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      168
      1809
    7. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      20
      1710
    8. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1535
    9. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      23
      1374
    10. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1289
    Aihe