Haittaako teitä muita se, että 90 % tanssiravintoloissa esiintyvistä trioista ei soita itse vaan säestys tulee taustanauhalta. Eli muistitikku koskettimiin ja leikitään soittamista kuin teatterikoulussa.
Minusta olisi reilua rehellisesti ilmoittaa jo bändijulisteessa, että taustat tulee nauhalta, leikimme soittamista.
Tietävätkö tavalliset tanssijat edes, että tällaista ikäänkuin narraamista harjoitetaan näin yleisesti?
Ravintolatriot
13
355
Vastaukset
- tanssimania
Ei haittaa, ei pidä olla pikkumainen. Voisi olla ihan hyvin levy,kasetti,md,ce,blueray,mp3,mp4,video tansseja.
- Pesäkalliorules
Samoilla linjoilla ollaan, tanssiravintolaan mennään tanssimaan ei katsomaan musiikkitaide esitystä. Sitä varten on sitten nuo konsertit. Konsertteja on nykyisin melkein kaikilla. Löytyy 4suoraa jne. Sitten jos oikein se soitanta kiinnostaa, niin voi mennä vaikka Lahden Kaupunginorkesterin tilaisuuksiin. Varmasti tasokasta soitantaa.
- sutki soittaa
Toissakesänä kävin kuuntelemassa erästä naisartistia, jonka bändissä oli taitava saksofonisti. Hän päästeli "piipustaan" huikeita sooloja... katselin miestä miettien, että onpa taitoa ja voimaa suht iäkkäällä muusikolla.
Hiukan harmitti, kun soolo meni komeasti, mutta saksofoni soi vielä, vaikka Mestari oli ottanut soittimen huuliltaan pari sekuntia aiemmin...
Soittajat ovat joskus näyttelijöitä koko illan, ei haittaa.
Musiikki voitaisiin korvata Jukeboxin/Videoprojektorin yhdistelmällä. Se jolla olisi rahaa eniten, laittaisi haluamansa esiintyjän soimaan ja näkymään niin monta kertaa peräkkäin, kuin haluaisi...
Seurauksena ankaria käsirysyjä ym. perinnehubaa.. - d-dyyri
12euron lipulla pitäisi saada tanssia lämpimässä/ilmastoidussa tilassa 5 tuntia. Sitten pitäisi olla kamariorkesteri soittamassa... vähän realiteettia peliin.
- 12 e.
On liikaa jo pe tai su iltoina, yhdestäkin bändistä.
Syynä että noinkin paljon maksetaan on minusta
vain se ettei tanssipaikkoja ole kyseisinä
iltoina juurikaan. - ex-muusikko
12 e. kirjoitti:
On liikaa jo pe tai su iltoina, yhdestäkin bändistä.
Syynä että noinkin paljon maksetaan on minusta
vain se ettei tanssipaikkoja ole kyseisinä
iltoina juurikaan.Kun tämä meni hintapolitiikkaan, niin tässäpä faktoja. Soittaja ( soittipa itse tai oli soittavinaan) saa illasta noin 120-130 euroa verollisena kaikkine lisineen. Siis esim. tavallisen ammattitrion käyttäminen tanssimusiikkia soittamassa vaatii tommoset 30 asiakasta 12 euron pääsymaksulla, jotta bändin palkka on maksettu. Lisätuloja järjestäjälle tulee viinanmyynnistä, joten ennemmin sitä janoon kuin vettä niin paikat pysyy pystyssä.
Tässähän on kyllä yksi mutta eli ohjelmatoimisto tai pari lypsää tuosta välistä hyvinkin toisen trion hinnan...
Mutta alkuperäiseen probleemaan palatakseni, jos musiikin elävyydellä ei ole tanssimisen kanssa väliä, niin eikö silloin kannata palkata pelkkä levynpyörittäjä tai laulava levynpyörittäjä?Säästöä..
Oikeat soittajat voisivat siirtyä soittamaan jatsia tai klassista yhteiskunnan tuella tai suoraan kortistoon... - Mitä pimeenä
ex-muusikko kirjoitti:
Kun tämä meni hintapolitiikkaan, niin tässäpä faktoja. Soittaja ( soittipa itse tai oli soittavinaan) saa illasta noin 120-130 euroa verollisena kaikkine lisineen. Siis esim. tavallisen ammattitrion käyttäminen tanssimusiikkia soittamassa vaatii tommoset 30 asiakasta 12 euron pääsymaksulla, jotta bändin palkka on maksettu. Lisätuloja järjestäjälle tulee viinanmyynnistä, joten ennemmin sitä janoon kuin vettä niin paikat pysyy pystyssä.
Tässähän on kyllä yksi mutta eli ohjelmatoimisto tai pari lypsää tuosta välistä hyvinkin toisen trion hinnan...
Mutta alkuperäiseen probleemaan palatakseni, jos musiikin elävyydellä ei ole tanssimisen kanssa väliä, niin eikö silloin kannata palkata pelkkä levynpyörittäjä tai laulava levynpyörittäjä?Säästöä..
Oikeat soittajat voisivat siirtyä soittamaan jatsia tai klassista yhteiskunnan tuella tai suoraan kortistoon...kun virallisesti
www.hpl.fi/henkilostopalveluyritysten_liitto/liitetiedostot/Muusikkojen_tes_2012_FINAL.pdf
- Rahoitus löytyy!
Suomen lauantai- ja sunnuntaitanssijain etujärjestö(t) ovat hoitaneet edunvalvontatyönsä varsin kehnosti: huippusuurten kokoonpanojen konserttilippujen hinnastoissa lippukohtainen julkinen tuki oli suolaisimmillaan jo vuonna 2010 160 €.
http://www.hs.fi/kulttuuri/artikkeli/Orkestereiden lipuissa usein yli sadan euron julkinen tuki/1135261993951
Tämän vuoden tilasto puuttuu, mutta karkealta arviolta suolaisin orkesterin lipukohtainen tuki liikkunee 200 € kantturoissa. Aivan turha kenenkään vedota siihen, että suurten kokoonpanojen hankinta edes ravintolatanssi-iltojen ratoiksi kaatuisi kustannuskysymyksiin: mikäli orkesterin aitio olisi halutulle kokoonpanolle liian pieni, voisi suuremman aition rakennuskustannuksiin hakea tukea monista eri lähteistä. Tanssiorkesteritoiminta ravintoloissa on täysin kaupallista toimintaa eikä saa mitään valtion tai kunnan tukia. Päinvastoin, tuota toimintaa verotetaan erittäin rankasti. Nykyään ei sentään ole enään huviveroa.
Mitä tulee konekomppeihin yms, niihin kyllästyy varsin nopeasti. Konemusaa voi käyttää täytteenä ja elävoittämään normisoittoa, mutta jos siitä tulle pääasia, niin ollaan pahasti hakoteillä.
Esim. Haloo Helsinki käyttää runsaasti konetaustoja ja ne toimii myös varsin hyvin oman soiton seassa.- Mikä mättää?
Tanssikulttuuri on kulttuuria siinä, missä muutkin kulttuurit. Käsittämätöntä, että niitten kulttuuritapahtumien orkestereita, joiden keikoilla käyvät vuorineuvosansiotason palkansaajat, tuetaan avokätisimmin.
- Saavutettu etu
Heillä on paremmat edunvalvojat: he voivat jopa vähentää pääsylippukulut verotuksessa. Myös taksikyydit. Kulttuuri on heille tienestiä, sillä veronpalautukselle maksetaan korko, jollaista ehkä hekään eivät pankista saa.
- ex-haittaaja
Ei haittaa.
- kimmo10001
Kyllähän aloittaja ihan oikealla jäljillä on.
Voisi mielestäni enemmän olla vaikka hyvää levymusiikkia,lippukin halvempi.
Bändit/ohjelmat välillä ihan muusikoiden kielellä sanottuna "hanurista"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli439568"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn574197Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.614034Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1352757Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi1102565Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen
Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji1552360Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on271997Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait201751Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.331507- 711327