Metrolippu

Matka lähestyy ja jännitys kasvaa.... kaipaisin tietoa metrolipuista.
Tarkoitus olisi mennä bussilla Orlysta keskustaan (Denfort) ja selvityä sieltä metrolla Voltairen asemalle.
Voiko 10 matkan carnetin ostaa valmiiksi jo Orlysta (automaatti vai kioski?) vai pitääkö se ostaa vasta keskustasta?
Kelpaako tällainen metrolippu myöskin RER-juniin 1-3 zonella?

Onko lippuautomaateissa muuten englanninkielisiä käyttöohjeita?
Ranskan kielitaitoa ei omata alkuunkaan ja lontookin on melko hakusessa...

Kiitos jos joku viitsisi avittaa meitä ekakertalaisia!

6

522

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pariisitar

      Voi olla yksinkertaisinta ostaa turistilippu. Esim. jos olette 3 päivää Pariisissa, niin sitten ostatte 3 päivän lipun, jolla saatte liikkua sitten niin paljon kuin haluatte. Sellaisen saa ostettua Orlyn lentokentältä. Jos menette Norwegianilla, niin se lipun ostopiste on ihan siinä laukkuhihnojen vieressä. Siinä on tiskin lisäksi myös automaatteja.

      • Kiitos tiedosta!
        Olen kuitenkin ymmärtänyt että Paris Visit-korttia ei kannata ostaa jos ei aio kulkea keskustan nähtävyyksiä pidemmälle. Eikös se ole aika kallis?

        Olemme Pariisissa 5 päivää ja yritämme liikkua mahdollisimman paljon kävellen.
        Näillä keleillä joudutaan kuitenkin todennäköisesti turvautumaan myös metroon.


      • pariisitar
        Tuuli49 kirjoitti:

        Kiitos tiedosta!
        Olen kuitenkin ymmärtänyt että Paris Visit-korttia ei kannata ostaa jos ei aio kulkea keskustan nähtävyyksiä pidemmälle. Eikös se ole aika kallis?

        Olemme Pariisissa 5 päivää ja yritämme liikkua mahdollisimman paljon kävellen.
        Näillä keleillä joudutaan kuitenkin todennäköisesti turvautumaan myös metroon.

        Pariisin sisällä voi ostaa 10 lippua kerralla. En ole aivan varma siitä Orlyn lentokentän laitteesta, mutta ainakin Pariisin lippulaitteista saa niitä. Ne eivät kelpaa Pariisin arrondismojen ulkopuolella, paitsi metroissa. Eli siis jos junalla tai bussilla haluaa mennä kauemmaksi, täytyy ostaa erikseen lippu. 2 vyöhykettä junalla maksaa n. 2.60€. Pariisin sisäinen lippu maksaa 1.70€/kpl yksittäin ostettuna.

        Yhden päivän lippu Pariisin sisällä maksaa n. 6,50€. Siihen yksi vyöhyke lisää niin n. 8,50€.


    • -------------------

      Tarkoittaako tuo Pariisin siällä sen kehätien aluetta ja riittääkö sille aueelle 2 vyöhykkeen liipu?

      • Chattonen

        Kyllä ja kyllä
        http://www.ratp.fr/informer/picts/plans/pdf/reseaux/zones.pdf


      • sielläkin käyty

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      65
      5420
    2. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      84
      2737
    3. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      274
      2531
    4. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2409
    5. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      19
      1894
    6. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      233
      1593
    7. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      56
      1201
    8. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      13
      1123
    9. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      88
      1105
    10. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      90
      1096
    Aihe