Tervehdys! Ollaan vuokralla ja huomasin tässä, että kylpyhuoneen katto on täynnä jotain läikkiä. Näyttäskö nämä kosteusvauriolta vai ovatko vaan jotain maalin rapistumista tms? Vähän huono idea mun mielestä kyllä laittaa puukatto kylpytiloihin ja maalata sitä...en silti ole mikään rakennusmestari, enkä tiedä onko se yleinenkin tapa. Auttakee!
Kylpyhuoneen katossa läikkiä
7
4530
Vastaukset
- Auttakeenyt!
Ai niin, tässä kuva vielä: http://aijaa.com/Q2MICN
- Beentheredonethat
aaaarrggh kirjoitti:
Joko ilma ei vaihdu tarpeeksi, tahi lotraatte aivan liikaa!
Juuri näin, eli ilma ei vaihdu riittävästi jolloin sisäilman kosteus tiivistyy kattopintaan.
Jos katto tai yläkerran pesuhuone (jos asutte kerrostalossa siis) vuotaa niin paneelit tummuu ihan eri tavalla ja myös turpoaa.
Nimimerkki Liukene on oikeassa siinä että sun pitää ilmoittaa asiasta isännöitsijälle ja osakkeenomistajalle.
- Liukene.
Jokin pahasti pielessä.
Nopeesti kaks vaihtoehtoa, tuuletus ei toimi sisällä. Toinen, tuuletus ei toimi paneelin yläpuolella. Kolmas tietenkin, katto vuotaa.
Ala etsimään uutta asuntoa. Todennäköisimmin vuokranantaja pidättää vuokraennakkosi ja syyttä Sinua kylpyhuoneen katon tuhoamista huonosta asumestasi johtuen.
Vika toi on ja mun mielestä viittaa kuvan perusteella paneelin yläpuolella olevaan vikaan jossain muoveissa tai missä lie. Oletettavasti jokin TI- asennus. Maalattu paneeli taas viittaa siihen, että vika ei ole uusi, mätä katto fiksattu siihen kuntoon, että joku kaheli vuokraa asunnon ja sitä voi rahastaa.
Kai olet ollut yhteydessä vuokranantajaan ja isännöitsijään? Siis kumpaankin. Jos et, tee se välittömästi. - Hpj
Paskainenhan tuo on, ei kun luuttu käteen. Ilmanvaihto on ilmeisesti vähän heikko, joten vesihöyry tiivistyy laipioon ja huoneen pölyt ja muu lika kasautuu vesipisaroihin ja kuivahtaa sitten paneeliin.
- Auttakeenyt!
OK, koitan josko lähtee kuraamalla. Ja jos ei, niin tilanne taitaa olla huonompi. Kiitos neuvoistanne!
- Samatäällä
Mikä oli lopputulos? Minulla sama ongelma maalatussa betonikatossa.
Asuntoon oli juuri tehty remontti kun kävin esittelyssä ja päätin muuttaa. Viikon asumisen ja kolmen suihkukerran jälkeen huomasin samanlaisia ruskeita laikkuja katossa. Nyt mietityttää pitääkö jo muuttaa pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4653998Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181692- 1161516
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891464Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991408Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n601375- 521306
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi981229- 441079
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331067