Luterilainen Maria

itse_murhaaja

Yksimielisyyden ohjeessa lukee näin: ”Luontojen persoonalliseen yhtymykseen ja yhteyteen perustuu se, että suuresti ylistetty Neitsyt Maria ei synnyttänyt pelkkää ihmistä, vaan sellaisen ihmisen, joka enkelin todistuksen mukaan todella on Korkeimman Jumalan Poika. Jo (Luuk. 1:32) äidinkohdussa hän osoitti jumalallisen majesteettinsa siinä, että neitsyt synnytti hänet neitsyyttänsä menettämättä. Maria on todella Jumalan äiti, mutta on silti säilynyt neitsyenä.”

Alaviitteessä tätä kohtaa kommentoidaan mm. näin: ”Mariasta puhutaa [sic] luterilaisissa tunnustuskirjoissa vähän, koska reformaatioajan kiistojen painopiste on muualla. Tässä kohdassa esiintyvä oppi Marian ainaisesta neitsyydestä osoittaa, että varhaisen luterilaisuuden mariologinen ajattelu kulki enimmäkseen perinteisillä linjoilla.”

http://www.evl.fi/tunnustuskirjat/yo/8.html

Reformaattoreilla ei ollut huomauttamista kirkon Mariaa koskevaan opetukseen. Klassiset luterilaiset tunnustautuvat klassiseen mariologiaan, kuten oikeaoppisten kristittyjen kuuluukin. Jumalansynnyttäjän ainainen neitsyys on luterilaisuutta.

Milloin ja miksi Maria on kadonnut kirkostamme? Olisiko aika palata alkuperäiseen luterilaiseen mariologiaan? Pitäisikö samalla harkita paluuta alkuperäiseen kristinuskoon ja päivittää tunnustuskirjoja esirukousten pyytämistä pyhiltä koskevan opetuksen osalta?

Ave, Maria, gratia plena;
Dominus tecum:
benedicta tu in mulieribus,
et benedictus fructus ventris tui Iesus.
Sancta Maria, Mater Dei,
ora pro nobis peccatoribus,
nunc et in hora mortis nostrae.
Amen.

10

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin on

      http://www.ortodoksi.net/index.php/Pyhä_Neitsyt_Maria_–_ainainen_neitsyt Tämän opin yleisyyttä tällä aikakaudella todistaa vielä sekin, että Neitsyt tulee pyhän Marian erikoisnimeksi, mitä ei olisi tapahtunut, jos häntä olisi pidetty suuren perheen äitinä. Näiden vuosisatojen kirkkoisät tukivat kirkon oppia Jumalan Äidin ainaisesta neitsyydestä vedoten myös Raamattuun. Niinpä profeetta Hesekiel 44. luvun alussa 1-2 jakeissa lausuu:

      „Hän vei minut takaisin pyhäkön ulommalle portille, sille, joka antoi itään päin; mutta se oli suljettu. Niin Herra sanoi minulle: 'Tämä portti on oleva suljettuna: sitä ei saa avata, eikä kenkään saa käydä siitä sisälle, sillä Herra, Israelin Jumala, on käynyt siitä sisälle. Se on oleva suljettu'." (uusi käännös -> Hes.44:1-2)
      Näissä profeetan sanoissa nähtiin kuvauksellinen ennustus Neitsyt Marian neitsyyden säilyttämisestä senkin jälkeen, kun Jumalallinen lapsukainen tuli hänen kauttaan maailmaan.

      On myös nähty selvä todistus ainaisesta neitsyydestä itse Marian sanoissa ylimmälle enkelille Gabrielille, kun tämä ilmoitti hänelle, että hän tulee äidiksi. Neitsyt kysyi silloin enkeliltä:

      „Kuinka tämä voi tapahtua, kun minä en miehestä mitään tiedä?" (uusi käännös -> Luuk.1:34).
      Pysähdy

      • näin on

        jatkuu http://www.evl.fi/raamattu/1933,38/Hes.44.html

        HESEKIEL 44

        1. Sitten hän vei minut takaisin pyhäkön ulommalle portille, sille, joka
        antoi itään päin; mutta se oli suljettu.
        2. Niin Herra sanoi minulle: "Tämä portti on oleva suljettuna: sitä ei saa avata, eikä kenkään saa käydä siitä sisälle, sillä Herra, Israelin Jumala, on käynyt siitä sisälle. Se on oleva suljettu.
        3. Ruhtinas ainoastaan saakoon ruhtinaana istua siellä ja aterioida Herran edessä; käyköön hän sisään porttieteisen kautta ja tulkoon ulos samaa tietä."
        4. Sitten hän vei minut pohjoisportin kautta temppelin edustalle, ja minä näin, ja katso: Herran kunnia täytti Herran temppelin. Niin minä lankesin kasvoilleni.

        http://www.youtube.com/watch?v=UZTCpORLiKU


    • Jos Kristus on meidän veljemme, Pyhä Neitsyt on meidän äitimme.

    • bravo..

      Kannatan.

      Ave Maria viittaa myös siihen, että Maria on jo taivaassa ja voi puhua pojalleen puolestamme.

    • Silmäilin vähän, mitä tunnustuskirjamme (http://www.evl.fi/tunnustuskirjat) opettavat pyhille osoitetuista esirukouspyynnöistä.

      Augsburgin tunnustuksen artikla XXI sanoo näin: ”Raamattu ei neuvo kääntymään pyhien puoleen ja pyytämään heiltä apua, (1 Tim. 2:5) sillä se asettaa yksin Kristuksen meidän eteemme välittäjäksi, sovituksen välineeksi, ylimmäiseksi papiksi ja esirukoilijaksi. Häntä tulee huutaa avuksi, ja hän on luvannut kuulla meidän rukouksemme.”

      Raamattu ei neuvo kääntymään pyhien puoleen. Raamattu asettaa yksin Kristuksen välittäjäksi, sovituksen välineeksi, ylimmäiseksi papiksi ja esirukoilijaksi. Asia selvä.

      Augsburgin tunnustuksen puolustuksen artiklassa XXI sanotaan näin: ”Sitä paitsi me myönnämme heidän olevan oikeassa siinä, että enkelit rukoilevat meidän puolestamme. Siitähän on todisteena Sak. 1, missä enkeli rukoilee: (Sak. 1:12) ’Herra Sebaot, kuinka kauan sinä viivyt etkä armahda Jerusalemia’ jne. Mutta vaikka me myönnämmekin, että pyhät taivaassa rukoilevat kirkon puolesta yleisesti samoin kuin he eläessäänkin rukoilevat koko kirkon puolesta yleisesti, ei Raamatussa kuitenkaan ole mitään todistusta siitä, että edesmenneet rukoilisivat, lukuun ottamatta sitä unennäköä, mistä on maininta 2 Makkabealaiskirjassa. (2 Makk. 15:14)”

      Raamatussa ei mainita, että edesmenneet rukoilevat, mutta silti me myönnämme, että pyhät rukoilevat taivaassa kirkon puolesta yleisesti. Asia selvä (joskin sanan ”yleisesti” painottaminen herättää kiusallisia epäilyksiä).

      Apol. jatkuu näin: ”Edelleen, vaikka pyhät kuinkakin hartaasti rukoilisivat kirkon puolesta, ei siitä kuitenkaan seuraa, että heitä olisi avuksi huudettava. Tosin Tunnustuksemme rajoittuu toteamaan, ettei Raamattu opeta huutamaan pyhiä avuksi eikä anomaan heiltä apua.”

      Luterilaisen opin mukaan pyhiä ei tarvitse huutaa avuksi, koska Raamattu ei opeta huutamaan pyhiä avuksi. Siinä kaikki. Tärkeää on, että pyhien puoleen kääntymistä ei vaadita. Ei ole pakko huutaa pyhiä avuksi.

      Kuitenkin tunnustetaan, että pyhät rukoilevat taivaassa. Mikä siis estää pyytämästä heiltä esirukouksia?

      Apol. vastaa näin: ”Mutta kun pyhien avuksihuutamisesta ei voida esittää mitään raamatullista käskyä, lupausta eikä esimerkkiä ei omatunto voi saada tuosta avuksihuutamisesta mitään varmuutta.”

      Ok. Ajatus on tietysti se, että kristityn omatunto on sidottu Raamattuun. Mutta tässä kohtaa on pakko voida joustaa, koska Raamattua ei koskaan tulkita tyhjiössä. Raamatun tulkinta – ja siis myös kristityn omatunto – on aina sidottu johonkin hermeneuttiseen viitekehykseen, joka puolestaan ei voi perustua kokonaan Raamattuun, ts. Raamattua ei voi selittää tyhjentävästi Raamatulla.

      Apol. jatkuu: ”Ja kun rukouksen tulee nousta uskosta, mitenkä voimme tietää, että Jumala hyväksyy pyhien avuksihuutamisen? Mistä voimme ilman Raamatun todistusta tietää, että yksityisten ihmisten rukoukset tulevat pyhien korviin?”

      Kysymyksiä. Ei vastauksia. Luterilaisilla ei ole vastauksia. Mutta ehkäpä katolilaisilla ja ortodokseilla on? Jos heidän vastauksensa eivät ole ristiriidassa edellä sanotun kanssa, miksi emme uskoisi heitä?

      CA:n ja Apol:n pohjalta voitaneen tehdä seuraavanlainen loppupäätelmä: esirukousten pyytämistä pyhiltä ei kielletä, mutta aika varovaisesti siihen suhtaudutaan.

      CA ja erityisesti Apol. ovat Melanchthonin käsialaa. Luther sitä vastoin kirjoittaa Schmalkaldenin opinkohdissa näin: ”Jos nyt lakataan kunnioittamasta enkeleitä ja pyhiä vainajia kuin epäjumalia, muu kunnioittaminen on vaaratonta ja unohtuukin pian. Niin pian kuin ei enää ole toivoa ruumiillisesta ja hengellisestä hyödystä ja avusta, ihmiset antavat pyhien olla rauhassa, olivatpa nämä sitten haudassa tai taivaassa. Ilman aikojaan tai pelkästä rakkaudesta ei heitä taida juuri kukaan muistella, pitää arvossa eikä kunnioittaa.”

      Ainakin Lutherin profetia osui oikeaan: luterilaisessa kirkossa pyhiä ei enää pidetä arvossa eikä kunnioiteta. Luther myös tekee selväksi, että esirukousten pyytäminen pyhiltä on turhaa. Luther näyttäisi sulkevan sen oven, jonka Melanchthon jätti raolleen.

      Kuinka pyhien puoleen kääntymisen saisi ujutettua luterilaiseen kirkkoon?

    • Luther itse asiassa kyllä arvosti Mariaa. Siitä kertoo esimerkiksi se, että hän kirjoitti kirjan Marian ylistyslaulu.

      Edelleenkin ev.-lut kirkossa vietetään Marian muistopäivää. Tässä mielessä Maria kyllä kuuluu luterilaiseen kirkkoonkin. Mutta on ihan totta, että Marialla ei ole samanlaista asemaa kuin katolisessa kirkossa. Maria on myös jossain määrin unohdettu luterilaisessa kirkossa. Hänellä on kyllä oma asemansa, mutta hänestä ei juuri puhuta muulloin kuin jouluna.

      Luther oli sitä mieltä (ja myös ev.-lut. kirkossa ollaan), että Mariaa kyllä voi ja tulee kunnioittaa, mutta rukouksia hänelle ei tule osoittaa, kuten ei myöskään pyhimyksille. Mariaa ja pyhimyksiä voi muistaa ja heistä voi ottaa oppia, mutta heitä ei palvota.

      Vilppu H.
      pappi

      • bravo..

        "Luther oli sitä mieltä (ja myös ev.-lut. kirkossa ollaan), että Mariaa kyllä voi ja tulee kunnioittaa, mutta rukouksia hänelle ei tule osoittaa, kuten ei myöskään pyhimyksille. Mariaa ja pyhimyksiä voi muistaa ja heistä voi ottaa oppia, mutta heitä ei palvota."

        Eivät muutkaan kirkot Mariaa ja muita pyhimyksiä palvo. Katolilaiset esimerkiksi ovat ajatelleet, että kuoleman jälkeen on kolme tilaa; helvetti, kiirastuli ja taivas. Helvetistä ei voi enää pelastua, kiirastulessa puhdistetaan syntiset mutta taivaaseen valitut sielut, ja suoraan kuoleman jälkeen taivaaseen päässeet ovat pyhimyksiä.

        Nämä pyhimykset ovat siis ihmisiä, eivätkä jumalolentoja. Heitä pidetään kristillisen elämän hyvinä esimerkkeinä meille muille, ja katolilaisen uskon mukaan he voivat välittää esirukouksia Jumalalle ja siten auttaa eläviä, kuolevia ja kiirastuleen joutuneita. Pyhimyksille rukoileminen on siis samankaltainen tapahtuma, kuin meillä luterilaisilla se, jos kirjoittaa lapulle tai internetissä esirukouspyynnön joka seuraavana sunnuntaina luetaan jumalanpalveluksessa. Palvonta ja rukouksen sanoma kohdistuu Jumalalle, vaikka se esitetään toisen henkilön kautta.

        Samoin kirkkomme käsittääkseni uskoo katolilaisten tavoin, että taivaaseen päässeet kristityt osallistuvat jollain tavalla ehtoolliselle. Muistankohan oikein?Eli että kun polvistumme kirkossa ehtoolliselle, niin olemme siellä ikään kuin pyhimystenkin seurassa?


      • Kyllä Luther arvosti Mariaa. Juutalaiset kun kertoivat Marian olleen hora, niin hän kirjoitti siitä suuttuneena kirjan nimeltä "juutalaiset ja heidän valheensa".


      • mave
        bravo.. kirjoitti:

        "Luther oli sitä mieltä (ja myös ev.-lut. kirkossa ollaan), että Mariaa kyllä voi ja tulee kunnioittaa, mutta rukouksia hänelle ei tule osoittaa, kuten ei myöskään pyhimyksille. Mariaa ja pyhimyksiä voi muistaa ja heistä voi ottaa oppia, mutta heitä ei palvota."

        Eivät muutkaan kirkot Mariaa ja muita pyhimyksiä palvo. Katolilaiset esimerkiksi ovat ajatelleet, että kuoleman jälkeen on kolme tilaa; helvetti, kiirastuli ja taivas. Helvetistä ei voi enää pelastua, kiirastulessa puhdistetaan syntiset mutta taivaaseen valitut sielut, ja suoraan kuoleman jälkeen taivaaseen päässeet ovat pyhimyksiä.

        Nämä pyhimykset ovat siis ihmisiä, eivätkä jumalolentoja. Heitä pidetään kristillisen elämän hyvinä esimerkkeinä meille muille, ja katolilaisen uskon mukaan he voivat välittää esirukouksia Jumalalle ja siten auttaa eläviä, kuolevia ja kiirastuleen joutuneita. Pyhimyksille rukoileminen on siis samankaltainen tapahtuma, kuin meillä luterilaisilla se, jos kirjoittaa lapulle tai internetissä esirukouspyynnön joka seuraavana sunnuntaina luetaan jumalanpalveluksessa. Palvonta ja rukouksen sanoma kohdistuu Jumalalle, vaikka se esitetään toisen henkilön kautta.

        Samoin kirkkomme käsittääkseni uskoo katolilaisten tavoin, että taivaaseen päässeet kristityt osallistuvat jollain tavalla ehtoolliselle. Muistankohan oikein?Eli että kun polvistumme kirkossa ehtoolliselle, niin olemme siellä ikään kuin pyhimystenkin seurassa?

        Katoliset palvoo...Youtubessa on pätkä, missä katolinen papi kritisoi italialisia uskovaisia. Siinä hän paljastaa, että Jeesus oli vasta sijalla 6 kun rukoiltiin jotain. Pyhimyksiä ja etenkin neitsyt maria oli kiivennyt Jeesuksen ohitse rukoiltavien listalla.


    • De facto

      Voi teitä eksytetyt! Tukeudutte kirkon tunnustuskirjoihin, oppeihin ja kaikkeen maalliseen. Kuuntelette mieluummin maallikkosaarnaajia tai liberaalipappien eksytystä.
      Milloin te avaatte silmänne ja hylkäätte uskonnot ja uskonnollisuuden?
      Milloin te tulette osaksi aitoa Jumalan valtakuntaa?
      Te sanotte että uskotte Jeesukseen Kristukseen mutta turhan monen papinkin, kirkkokansasta puhumattakaan sanat osoittavat että te ette ole löytäneet sitä tietä joka on totuus ja elämä.

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      58
      5493
    2. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      433
      4769
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      148
      3909
    4. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      189
      3467
    5. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      14
      2586
    6. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      22
      2335
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2298
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      154
      2101
    9. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      128
      2059
    10. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1529
    Aihe