Mulla on tapana kuunnella radiota ennen nukkumaanmenoa ja eksyin asemia vanhasta radiostani skrollatessani Radio Deille se oli jo aamuyötä, joku uusinta siis.
Joku pappi siellä puhui Jeesuksesta ja se oli sekavaa. Kaikenlaista sitä on uskovaisten suusta kuullut mutta tämä pohdiskelu Jeesuksesta oli minulle uutta sekoilua.
Jeesus kuulemma oli olemassa jo ennen luomistyötä, ja näin ollen Jeesuksen täytyy olla jumala. No Jeesuksen jumaluus ei sinänsä ole uutta, Jeesus on kolmasosajumala, kaksi muuta kolmannesta ovat pyhähenki ja jumala. Tämähän on tuttua juttua.
Jos Jeesus olisi syntynyt Beetlehemissä, ilman että häntä olisi ollut jo ennen luomityön alkua niin se asettaisi Jeesuksen jumaluuden kyseenalaiseksi. Hän saataisikin olla vain ihmisten keksimä epäjumala.
Toki Jeesus syntyi, tuli maailmaan Beetlehemissä, mutta hän oli jo ennen luomistyötä olemassa oleva eli jumala. Tämä jumala, Jeesus, vain tuli maan päälle syntymällä neitsyt Mariasta pyhän hengen siittämänä. Jotenkin hän sieltä taivaasta keplotteli itsdensä neitsyt Marian kohdun kautta ulos tähän maailmaan.
Mitäs kirkon edustajilla on sanottavana tällaisesta raamatun tulkinnasta?
Jeesus on jumalan poika ja pyhän hengen siittämä, ja jumala itsekin. Siinä meillä kolmiyhteinen jumala, Isä, poika ja pyhähenki. Melko sekavaa, eikö?
Tällainen tarina on samaa luokkaa kuin Jussi Raittisen kappele "Vaarini mä oon." Laulussa käydään läpi "sukurutsainen" tarina, jonka mukaan ihminen voi päätyä omaksi vaarikseen, jos oikein suhdesekoiluita, sukulaisuussuhteita ja niiden kiemuroita mietitään. Tosin tuon laulun tarina on kuitenkin looginen vaikka monimutkainen, ja vaikea pysyä sen käänteissä ja sukulaisuhteissa ja niitä kuvaavissa sanoissa mukana, perässä.
Tuo Jeesustarina ei ole looginen, monimutkainen kyllä ja perin sekava.
Tämän tuo e.m. pappikin myöns, mutta totesi päälle että sehän vain lisää tarinan uskottavuutta ja Jeesuksen jumaluuden varmuutta.
Mitäs jumaluutta se sellainen olisi jonka ihminen tajuaisi. Jumaluuteen kuuluu mysteeri. "Pienet" päättömyydet ovat vain hyväksi, etten sanoisi välttämättömyys. Mitä tolkuttomampi tarina sitä jumalaisempi ja "uskottavampi"!
Outoa juttua Jeesuksesta Radio Deissä
19
148
Vastaukset
- Ei ihmellistä
Kaikki mitä Radio Deissä sanotaan on vähintäänkin outoa juttua, pitäisihän aikuisen ihmisen se nyt tietää.... Kukaan täysjärkinen ihminen ei sitä kanavaa kuuntele.
- niinseonjooo
En halua puolustella Radio Deitä, sieltä tulee joskus omituisia ohjelmia, mutta joskus tulee hyviäkin.
Ajatus, että Jeesus on Jumala ja että Hän on ollut ennen maailman perustamista, pitää kyllä paikkansa. Varmaakin epäuskoisen, uudestisyntymättömän ihmisen, joka ei ole kohdannut Jeesusta, nähnyt Häntä tai keskustellut Hänen kanssaan, on vaikea uskoa tuota totuutta.
Miika:
5:2 Mutta sinä, Beetlehem Efrata, joka olet vähäinen olemaan Juudan sukujen joukossa, sinusta minulle tulee se, joka on oleva hallitsija Israelissa, jonka alkuperä on muinaisuudesta, iankaikkisista ajoista.
Toinenkin kohta valaisee asiaa.
Johanneksen evankeliumi:
1:1 Alussa oli Sana, ja Sana oli Jumalan tykönä, ja Sana oli Jumala.
1:2 Hän oli alussa Jumalan tykönä.
1:3 Kaikki on saanut syntynsä hänen kauttaan, ja ilman häntä ei ole syntynyt mitään, mikä syntynyt on.
1:4 Hänessä oli elämä, ja elämä oli ihmisten valkeus.
1:5 Ja valkeus loistaa pimeydessä, ja pimeys ei sitä käsittänyt.
1:6 Oli mies, Jumalan lähettämä; hänen nimensä oli Johannes.
1:7 Hän tuli todistamaan, todistaaksensa valkeudesta, että kaikki uskoisivat hänen kauttansa.
1:8 Ei hän ollut se valkeus, mutta hän tuli valkeudesta todistamaan.
1:9 Totinen valkeus, joka valistaa jokaisen ihmisen, oli tulossa maailmaan.
1:10 Maailmassa hän oli, ja maailma on hänen kauttaan saanut syntynsä, ja maailma ei häntä tuntenut.
1:11 Hän tuli omiensa tykö, ja hänen omansa eivät ottaneet häntä vastaan.
1:12 Mutta kaikille, jotka ottivat hänet vastaan, hän antoi voiman tulla Jumalan lapsiksi, niille, jotka uskovat hänen nimeensä, - seli seli
Epätoivoista selittämistä. Ei tolkuttomasta saa tolkkua vaikka kuinka selittäis.
- Uusi luomus
"Jeesus kuulemma oli olemassa jo ennen luomistyötä, ja näin ollen Jeesuksen täytyy olla jumala."
Näinhän se on. Taisit kuunnella Jukka Norvannon "Raamattu Kannesta Kanteen" -ohjelmaa.
Jatkuu tänään klo 21.00 ja uusinta tulee yöllä 2.00. Kannattaa kuunnella jatkokin :)- a.matsoni
Oli se varmaankin Norvanto. en muistanut nimeä, vain että se oli erikoisempi nimi. Onko hän evlutpappi vai lahkolainen?
- Uusi luomus
Norvanto on koulutukseltaan pappi. Tuossa linkissä kerrotaan hänestä:
http://www.rkk-sansa.net/raamattu-kannesta-kanteen/tietoa-sanansaattajista/jukka-norvanto Radio Deissä on paljon hyvää ohjelmaa. Osasta voi montaa mieltä.
Jeesuksen syntymä nähdään Neitseestä syntymisenä Raamatun mukaan eli sanotaan tai käytetään ilmaisua Maria oli Pyhän Hengen verhoama.
On olemassa kahden laista opetusta:
Matt 1:18 ja Luuk 1:34-35 esittävät neitseestä sikimiskertomukset ja Matt 1:16 taas Viittaa Joosefiin ja daavilaiseen taustaan.
On olemassa kaksi ajattelutapaa tämä neitseestä syntyminen, sigiämien e ja ns. adoptioteoria, jolloin Jumala olisi adoptoinut Jeesuksen pojakseen.
Joka tauksessa Jeesus oli samaan aikaa ihminen ja Jumala.
Joulun sanoma raamatussa pitkän kaavan mukaan :
"Enkelin sanoman Marialle
--- Enkeli tuli ja sanoi hänelle: "... Herra on sinun kanssasi." Mutta hän hämmästyi suuresti hänen sanoistaan ja mietti, mitä tämä tervehdys voisi tarkoittaa. Ja enkeli sanoi hänelle: "Älä pelkää, Maria. Sinä olet saanut armon Jumalan edessä. Katso, sinä tulet raskaaksi ja synnytät pojan, ja sinä annat hänelle nimeksi Jeesus. Hän on oleva suuri, ja kutsutaan Korkeimman Pojaksi, ja Herra Jumala antaa hänelle Daavidin valtaistuimelle hänen isänsä. Hän on hallitseva Jaakobin ikuisesti, ja hänen valtakuntansa ei saa loppua. " Maria sanoi enkelille: "Kuinka tämä tapahtuu? Kukaan ihminen ei ole koskettanut minua." Enkeli vastasi: "Pyhä Henki tulee sinun päällesi, ja Korkeimman varjoonsa sinua. Siis syntynyt kutsutaan pyhä, Jumalan Poika. --- Sillä Jumala ei mikään ole mahdotonta. " Maria sanoi: "Katso, minä olen Herran palvelijatar. Olkoon se tapahtukoon minulle sinun sanasi mukaan." Ja enkeli lähti hänen.
Mary ja Elizabeth
Tuolloin, Maria riensi kaupunkiin Juudan vuoristosta ja tuli taloon Sakariaan kotiin ja tervehti Elisabetia. Kun Elisabet kuuli Marian tervehdyksen, lapsi hypähti hänen kohdussaan ja hän täyttyi Pyhällä Hengellä ja huusi kovalla äänellä: "Siunattu sinä vaimojen joukossa, ja siunattu sinun kohtusi hedelmä! ...
Syntymä
Kanssa syntymän Jeesus Kristus teki niin: hänen äitinsä Maria oli kihlattu Joosefille, mutta ennen kuin he tulivat yhdessä, kävi ilmi, että hän oli raskaana Pyhästä Hengestä. Joosef, hänen miehensä, oli hyvä ja vanhurskas. Hän ei vedä häpeän hänen päälleen, ja niin hän päätti salaa erota hänestä. Mutta kun hän ajatteli tätä, äkkiä ilmestyivät Herran enkeli hänelle unessa ja sanoi: "Joosef, Daavidin poika, älä pelkää ottaa sinua Mary vaimosi, lapselle hänen on kautta Pyhä Henki. hän on synnyttävä pojan, ja sinä annat hänelle nimeksi Jeesus, sillä hän pelastaa kansansa sen synneistä. " Kaikki tämä tapahtui, että kävisi toteen, jonka Herra oli sanonut profeetan kautta: Katso, neitsyt tulee raskaaksi ja synnyttää pojan, ja ne on hänelle nimen Immanuel, joka tarkoittaa Jumala meidän kanssamme. Kun Joosef heräsi unesta, ei sillä Herran enkeli oli käskenyt ja otti vaimonsa tykönsä. Mutta hän ei tiennyt häntä kunnes hän oli synnyttänyt pojan. Ja hän antoi hänelle nimen Jeesus.
Ja tapahtui niinä päivinä Caesar Augustus antoi käskyn, että kaikki maailma oli verolle pantava. Tämä oli ensimmäinen väestönlaskenta, joka tapahtui kun Kvirinius oli Syyrian maaherrana. Kaikki antoi sitten pois on kirjoilla, kukin omaan kaupunkiinsa. Niin myös Joosef lähti kaupungin Galilean Nasaretista Juudeaan, että Daavidin kaupunkiin, joka kutsutaan Betlehem, koska hän oli Daavidin ja perheen. Hän meni sinne on kirjoilla Mary hänen kihlattu vaimonsa, joka hyvin raskaana. Kun he olivat siellä, tuli aika, jolloin hän synnyttäisi. Ja hän synnytti pojan, esikoisensa, ja kääri hänet ja pani hänet seimeen, koska ei ollut tilaa majapaikassa.
Paimenet
Samalla alueella asui joitakin paimenet, joka makasi siellä ja katseli yöllä laumaansa. Silloin Herran enkeli heidän edessänsä ja Herran kirkkaus loisti heidän ympärillään, ja he peljästyivät. Mutta enkeli sanoi: "Älä pelkää; sillä katso, minä ilmoitan teille ilosanoman, suuren ilon koko kansalle. Koska tänään Vapahtaja on syntynyt teille Daavidin kaupungissa, ja hän on Kristus, Herra. Ja tämä on merkki: Löydät vauva kääritty kangas ja seimessä makaamassa. " Ja yhtäkkiä oli enkelin kanssa suuri joukko taivaallista sotaväkeä ylistäen Jumalaa:
"Kunnia Jumalalle korkeuksissa
ja maassa rauha,
Man hänen ilo. "
Kun enkelit olivat menneet takaisin taivaaseen, paimenet sanoivat toisilleen: "Tehkäämme nyt mennä Beetlehemiin katsomaan sitä, mitä on tapahtunut, jotka Herra on kertonut meille." He kiirehtivät pois ja löysivät Marian ja Joosefin ja muru makasi seimessä. Ja kun he olivat nähneet sen, he kertoivat, mitä oli puhuttu heille tästä lapsesta. Kaikki, jotka kuulivat, ihmettelivät sitä, mitä paimenet heille. Mutta Maria kätki kaikki nämä sanat ja tutkisteli niitä sydämessänsä. Ja paimenet palasivat kiittäen ja ylistäen Jumalaa kaikesta, mitä he olivat kuulleet ja nähneet, aivan kuten se oli kertonut heille."
Tuula -pappi- 10+5
Muistuttaa kyllä jonkin verran suomen kieltä, mutta vain vähän.
On olemassa toinenkin mahdollisuus, jonka mukaan Jeesus oli ihminen. Se oli aika suosittu oppi ennen kuin piispat alkoi tapattamaan ihmisiä siihen uskomisen vuoksi.
- Balttis
Ihan lähtökritiikkinä vaan, eihän aito Jeesus jouluna syntynyt vaan rooman valtionuskonnon "Sol Invictus" ja hänkin siis sikauhrin yhteydessä. Hallitsija joka syntyi Juudan Beetlehemiin on kuningaspappi iankaikkisesti ja Daavidin Herra, eikä suinkaan hänen poikansa kuten yleisesti juutalaisten parissa oletettiin. Hänen alkuperänsä on muinaisuudessa, iankaikkisissa ajoissa asti: Miika 5:1; ja siksi Hän joka on myös Jumalan Poika: 2 Sam.7:13-16, on myös omalta pohjaltaan esiinnoussevana "Versona": Hän, joka tulee JHWH:n ninmeen Jeshua, ja on istuva kuningaspappina valtaistuimellan äiti: Sak.6:12,13; Psalmi 110; Hebr.1:1-3.
Sellaiset salaisuudet eivät miettisille miettisten omalla ymmärryksellä avaudu, jotan mieti sitä (se aitokin).
- keijo.leppioja
Me ihmiset tehdään virheitä vielä uskovina ja pastorin työssä ja sen takia meillä on armo ja ja Jeesuksen veri joka on vuotanut maailman syntien edestä ja nyt on tarjolla tuo pelastuksen lahja myös tänään ja on tehtävä parannus kaikesta pilkkaamisesta, sillä Jumala ei anna itseänsä pilkata, kiitos ja siunausta,keijo
- Jeesuksen seuraaja
Kyllähän Jeesus kertoo myös olleensa ennen Aabrahamia.
Kuka muu palavasta pensaasta puhuu Aabrahamille, Jeesus käyttää itsestään myös nimeä Minä Olen, hyvin monessa kohtaa, milloin Elävän veden lähde, milloin Eläman leipä, Sana, Jumalan poika jne.
Joka Raamtun tuntee, löytää myös yhteyden.
Jeesus sanoo myös, Minulle on annettu kaikki valta, niin taivaassa, kuin maanpäällä. Jeesus on ollut olemassa toisella tavalla taivaan kirkkaudessa, ennen maan päälistä elämäänsä. Jeesuksen maan päällinen elämä oli lyhyt, mutta merkityksellinen ja sen jälkeen Hän palasi Isä Jumalan luo.
Tuula -pappi- Jeesuksen seuraaja
Aamen Tuula.
Jeesus sanoo myös, joka Minuun uskoo, ei ikinä kuole, nämä sanat Hän esittää meille tämänpäivän seuraajilleen, päivittäin : )
- EL.aIM
a.matsoni
Ehkä termi ìhmisen poika` olisi sulle akuutimpi ponnistus. Siis mitä se tarkoittaa. "Joku pappi siellä puhui Jeesuksesta ja se oli sekavaa."
Elämä on täynnä yllätyksiä.- Arvidsson
Jeesus on Jumala. Voidakseen lunastaa ihmiset synneistä, hänen piti tulla ihmiseksi. Jokainen meistä olemme syntiä tehneet, mutta Jeesus ei tehnyt yhtäkään syntiä. Siksi hän saattoi olla todellinen uhrikaritsa. Ilman verenvuodatusta, ei ole anteeksiantamusta.
Monet eivät käsitä näitä taivaallisia asioita, koska he yrittävät selvittää totuuksia, jotka edellyttävät Pyhän Hengen antamaa ymmärrystä. Jumala ei olisi Jumala, jos ihminen ymmärtäisi täysin tässä vajavaisessa ajassa Jumalan persoonan. Saatu usko auttaa, että ihminen käsittää sen, mikä on tärkein, eli usko Jeesukseen.- dorkkis
Fuego y mierda , which means extremly clear explication.
- :))
"Arvidsson"
Selityksesi suomennos: jumala loi kaiken, keksi pelin säännöt, jakaantui kolmeen osaan ja tappoi (hetkeksi huom!) kolmasosansa pelastaakseen ihmiskunnan itse keksimältään helvetiltä. Very uskottavaa:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585564KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1973607Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182428Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222375Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91258Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT651058- 1021048
- 851023
Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu181022Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79975