Täällä on papitkin väittänyt, että sunnuntai muuttui pyhäpäiväksi sen vuoksi, kun kristityt juhli Jeesuksen ylösnousemista, joka tapahtui sunnuntaina...Pystyykö pappi puhumaan mistään suoraan vaan pitääkö aina kaikki kertoa valehtelun kautta? Pitääkö kristinusko edes valehtelua pahana asiana, jos siinä on taustalla "korkeammat arvot" ?
http://www.remnantofgod.org/321ad.htm
Sunnuntai
7
106
Vastaukset
- Balttis
Teologit ovat sitoutuneet papiksi vihkimisensä yhteydessä valaehtoisina virkoihinsa sidottuina edistämään niitä valheita joita kirkko ja kirkot papistoineen levittävät, - ja usein saattaa olla kyse myös siitä, että "pseudotieteellinen" koulutus ei anna edes välttäviä eväitä mihinkään asioden kriittiseen tai totuudenmukaiseen julkituomiseen.
Papinplantut saattavat todellakin mielikuvitella että: sunnunaista, roomalaisesta auringonjumalalle omistetusta yleisestä uhripäivästä, tehtiin "sapattia korvaava lepopäivä", muka kristittyjen toimesta, joilla ei edes olisi valtuuksia tällaiseen "lainmuutokseen". He eivät ole lukeneet historiaa edes senvertaa, että tietäisivät että tämä valtiouskonnollinen täyspakanallinen lepopäivä, julistettiin yleiseksi roomalaisten lepopäiväksi, itseään auringonjumalan ruumiillistumana pitäneen keistari Konstantinuksen asettamana "lepopäivänä", jonka asemen myös "antkiristuksen istuin" eli paavinistuin vahvisti yleiseksi lepopäiväksi, muuttaen näin pakanuutta valekristillisyydeksi, - kuten tapahtuin myös silloin kun kirkkovuoden juhlat kirjattiin osaksi tätä ympärivuotista pakasirkusta, muuttaen pakanalliset juhla valekristillisiksi alkean joulusta. Vrt. Gal.4:8-11; ja ota sinä huomioon tämä Paavalin varoitus.Niin...Ei papeilla ole mitään rajaa, kun he valehtelee. Ilmeisesti tuossa on sama kuin muslimeilla, että vääräuskoisia saa kusettaa. Muuten valehtelu on väärin, mutta ei tuossa tapauksessa....Paitsi, papit kusettaa kyllä omiakin seurakuntalaisia tuossa asiassa.
- Kuopasta toiseen
Papit alkavat vuoden ympäri suorittamansa satuilun nimenomaan joulusta - ja siitä sitten he jatkavat samaa rataa läpi koko auringonpyörän mukaisen pakanakalenterin - kusetta-en kansaa sekä itseään lähes syyntakeettomuuten verrattavalla uskonnollisen sokeuden vallassa.
- Näin on asia!
Sinäkin tulet huomaan ,että sinä olet Kusetettu ja Sielunvihollinen ja oma kurja luonteesi saa sen aikaan.
Papit on nykysin Leipäpappeja ei Jumalan valitsemia tehtävään ,vaan heidän itsensä päätöksestään ovat siinä tehtävässään,ne kerran joutuu vastaamaan siitä mitä ovat tehneet ja suistaneet ihmiset kirkonpenkiltä Kadotukseen,se ei ole Jumalan tahto ollenkaan ja ne Papit jotka tekee Jumalan tahton ovat ihmisten Kiroamia,kun eivät puhu pehmeitä ja mukavia asioita,mutta ne ovat jotka tekee asiat Jumalan näkökulman kautta eikä ihmisen!
Joulu on vain joulu ihmisten keksimä,vaikka siinä puhutaan Jeesuksen syntymästä,ei se ole se aika milloin Jeesus synty,se on muistaakseni Keväällä,en muista aikaa,mutta Joulukuun 24 se ei ole,se on jonkun keksimä,mutta olkoon juhlitaan sillon,kun ei sitä muuhun aikaan ole asetettu,tietenkin se on hyvä kun valo alkaa lisääntyyn siitä päivästä alkaen ja Jeesus tuo valon pimeyteen,joka sen ottaa vastaan Jeesukselta! Ari- Jeejee(suxet)
ja höpö höpö. Kristinusko on samanlaista fantasiamytologiaa kuin kaikki muutkin uskonnot.
Ihmisen mielikuvituksen luomus.
- on se pyhä
Sunnuntai on pyhäpäivä, yleensä silloin saan pillua.
- Lesbos.
Se on hienoa että lesbolla on vientiä sunnuntaisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585564KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1973607Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182428Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222375Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91258Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT651058- 1021048
- 851023
Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu181022Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79975