Kirkollisvero ja eroajien määrä

Saattaa kiinnostaa: http://www.talouselama.fi/uutiset/kirkkohallitus selittaa eropiikkia ei johdu veronkorotuksista vaan niista uutisoinnista/a2219339?commentId=409722&pageNumber=1#comment-409722

Aiheesta on muuten oikea tutkimuskin olemassa: http://www.vatt.fi/julkaisut/uusimmatJulkaisut/julkaisu/Publication_6093_id/876
453
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Eikö se ole jo nähty, että mikä tahansa uutisointi kirkosta saattaa laukaista kirkosta eroamisen. Kyllähän sitä eroamista on mietitty ennenkin, mutta uutisointi saattaa laukaista sen ajattelun konkreettiseksi päätökseksi.

Äänestä

Taitaa enemmänkin heijastua se seikka että käytännössä juuri kukaan ei ole kikkoon littynyt oman tietoisen valinnan seurauksena ja kun asia (jäsenyys) nousee esiin, moni vetää johtopäätökset ja eroaa.

Äänestä

Kirkon jäsenyysaste oli pitkän keinotekoisen korkea, koska eroaminen oli kohtuuttoman vaikeaa, toki se on suhteellinen käsite.

Toki edelleen se on keinotekoisen korkea ei-raamatullisen vauvakasteen/vauvojen jäseneksi liittämisen takia.

Aika vaikeaa se eroaminen tosin on monille edelleenkin.

Merkillinen systeemi että lähtokohtaisesti liitetään melkein kaikki vauvoina jäseniksi, ja sitten pitää osoittaa aktiivisuutta jos haluaa erota. Liittyminen ei vaadi mitään aktiivisuutta, omaa päätöstä.

Äänestä

Tässä syy miksi erosin 7.vuotta sitten Ev.Luterilaisesta seurakuntayhtymästä ja näin toimminnan silloin hyvin rajoittuneena ja näen edelleenkin,vaikka paineet ovat ovat luterilaisilla ja kaikilla muillakin yhteisöillä ollut uudistua henkisesti.

http://www.aurinko.fi/uusiaikajahenkisyys.html

" Tyytyväisyys ja onnellisuus riippuvat yksin mielestämme, eivät ulkoisista kohteista tai olosuhteista." - Amma -

Hän tekee todellista humaanitääristä työtä maaplaneetalla ja tämä aika on juuri nöyrää palvelemista terveesti ja kunnioittamista. Egon palveleminen on ohi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jori Mäntysalo kirjoitti:

Saattaa kiinnostaa: http://www.talouselama.fi/uutiset/kirkkohallitus selittaa eropiikkia ei johdu veronkorotuksista vaan niista uutisoinnista/a2219339?commentId=409722&pageNumber=1#comment-409722

Aiheesta on muuten oikea tutkimuskin olemassa: http://www.vatt.fi/julkaisut/uusimmatJulkaisut/julkaisu/Publication_6093_id/876

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu