Luin Rakentaja.fi sivuilta seuraavanlaisen jutun . Taloyhtiössä tehtiin kylypuone remppa, asennettiin jokaiseen kylpyhuoneeseen samatyyåppiset kalusteet ja kustannukset jokaiselle huoneistolle, eli tasa jako.
Miten on. Kun taloyhtiössä on jokaisella huoneistolla yhtäsuuret parvekkeeet, huoneisto koot 34 - 78 m2. parvekkeita 22 joista 5 on lasitettu aikaisemmin asukkaan kustannuksella ja uusin lasitus on tehty vuonna 2011. nyt olisi tarkoitus lasittaa kaikki parvekkeet.
Onko mahdollista, että tehdään kustannuksista tasajako? jolloin isommat huoneistot eivät joudu kustantamaan pienempien huoneistojen kustannuksia? Miten kohdellaan niitä huoneistoja, joilla jo lasitus on, mutta eivät voi asentaa niitä uusiin parvekkeisiin, kun parvekkeen etuosan malli muuttuu.
Saisinko asiantuntijalta vastauksen, miten menetellä? Rakentaja.fi:n sivuilla ei ole kysymykseeni vastattu. Kiinteistöliitto on halukas järkiperäistämään nämä vastuu kysymykset niin, että ne paremmin ja oikeammin vastaisivat kustannusjako kysymyksiä. Tässä nykykustannusjako kysymyksessähän on selvä vinoutuma. koska ne, joilla on puolet pienempi asunto, pääsee puolella hintaa varsinaisesta parveke remontin hinnasta. Vai luullanko, että isomman asunnon haltija olisi varakkaampi?
Remontit ja kustannusten jakoperusteet.
7
516
Vastaukset
- Väsynyt isännöitsijä
Jos katto vuotaa, niin maksaako ylimmän kerroksen huoneistot yksin korjauksen? Ei varmasti maksa, vaan menee yhtiöjärjestyksen mukaan.
Jos halutaan tehdä parvekekorjaus tasajakoisesti, niin kaikkien niiden joiden maksuosuus nousisi siitä mitä yhtiöjärjestyksessä on määrätty, tulee antaa suostumuksensa. Jos on jossain tehty kylppäriremontti tasajaolla, niin kyllä siinä on vedetty pienempien asuntojen osakkaita retkuun. Yhtiöjärjestys määrää miten vastikkeet kerätään. Pienempien huoneistojen osakkaiden ei pidä maksaa isompien huoneistojen laskuja.
Jo parvekkeensa lasittaneille tulee maksaa hyvitys siitä, että ovat lasituksen tehneet. Mutta kysele Kiinteistöliitolta mikä olisi oikea hyvityshinta.- yrti
Määräenemmistö eli 2/3 riittää hyväksymään tasajaon!
- Vahingon kärsijä
yrti kirjoitti:
Määräenemmistö eli 2/3 riittää hyväksymään tasajaon!
Kaikkien niiden suostumus tarvitaan, jotka kärsivät vahinkoa asiassa eli jokaisen pienen asunnon omistajan suostumus, että suosiolla maksaa enemmän.
Ja kun ei ole kovin vaikea suostutella niitä, jotka hyötyvät, niin käytännössä kaikkien suostumus tarvitaan. - Suostumus vaaditaan.
yrti kirjoitti:
Määräenemmistö eli 2/3 riittää hyväksymään tasajaon!
Nimimerkin "Vahingon kärsijä" vastaus on oikein, eli 2/3 osan päätös ei riitä, vaan vaaditaan myös niiden osakkaiden suostumus, joiden maksuosuus kasvaa, jos yhtiöjärjestyksen maksuperusteista poiketaan.
Eli aloittajan tapauksessa on juuri näin.
Mitä taas tulee aiemmin asennettujen lasitusten korvaamisesta, niin niistäkin säädetään as oy laissa, muistaakseni pykälä 36. - Lasitukset
Suostumus vaaditaan. kirjoitti:
Nimimerkin "Vahingon kärsijä" vastaus on oikein, eli 2/3 osan päätös ei riitä, vaan vaaditaan myös niiden osakkaiden suostumus, joiden maksuosuus kasvaa, jos yhtiöjärjestyksen maksuperusteista poiketaan.
Eli aloittajan tapauksessa on juuri näin.
Mitä taas tulee aiemmin asennettujen lasitusten korvaamisesta, niin niistäkin säädetään as oy laissa, muistaakseni pykälä 36.Jos pelkkä lasitus päätetään uusia tasajaolla, niin siitä voi
2/3 enemmistö päättää yhtiökokouksessa, koska kustannus ja hyöty on kaikille sama. Sama asia, jos jokaiseen huoneistoon vaihdettaisiin uusi wc-pönttö tai ulko-oveen lukko. - ....,,,,
Lasitukset kirjoitti:
Jos pelkkä lasitus päätetään uusia tasajaolla, niin siitä voi
2/3 enemmistö päättää yhtiökokouksessa, koska kustannus ja hyöty on kaikille sama. Sama asia, jos jokaiseen huoneistoon vaihdettaisiin uusi wc-pönttö tai ulko-oveen lukko.Yhtiökokous voi päättää 27 §:ssä tarkoitetulla
määräenemmistöllä kunnossapidosta ja
uudistuksesta aiheutuvien kulujen jakamisesta
tasan osakkeenomistajien kesken, jos toimenpide
kohdistuu osakehuoneistoihin ja
kunnossapidosta tai uudistuksesta kullekin
osakehuoneistolle tuleva etu ja kunkin huoneiston
osalta aiheutuva kustannus ovat yhtä
suuret.
Eikä tarvita kenenkään suostumuksia.
- WOD
Nimim. "Suostumus vaaditaan" on oikeassa. 2/3 määräenemmistön päätös riittää kustannusten tasajakoon mikäli uudistus kohdistuu huoneistoon ja jokaiseen huoneistoon kohdistuva uudistus on yhtäläinen, esim. yksi wc-pytty, yksi ulko-oven lukko jne. Tämä pykälä löytyy as.oy-laista. Parvekkeen kohdalla uudistus kohdistuu siis huoneiston ulkopuoliseen osaan. Tasajakoon siis vaaditaan niiden suostumus, jotka kustannusten tasajaolla maksaisivat enemmän. Eihän sellaiseen kukaan suostu.
Aloittajan mainintaan isompien huoneistojen suuremmista maksuosuuksista verrattuna pienempien asuntojen maksuosuuksiin, kun jako tapahtuu yhtiövastikeperusteisesti, voisi kommentoida seuraavaa.
Vaikka parvekkeet ovatkin samanlaisia isoissa ja pienissä asunnoissa, niin tasa-arvon vastaista ei ole se, että isot asunnot maksavat uudistuksesta enemmän kuin pienet. Juuri tämä on sitä oikeudenmukaisuutta. Isomman asunnon omistajat omistavat yhtiöstä enemmän ja hyötyvät myös uudistuksesta enemmän kuin pienet asunnot. Esim. kun asuntoa myydään niin uudistuksen arvonnousu on suoraan verrannollinen asunnon kokoon, eli arvonnousu kohdistuu asunnon neliöhintaan. Tasajaolla isompien asuntojen omistajat hyötyisivät uudistuksesta pienempien asuntojen omistajien kustannuksella.
Ja tietysti isomman asunnon omistajan oletetaan olevan varakkaampi, koska on isomman asunnon pystynyt hankkimaan ja omistamaan yhtiöstä suuremman osan.
Asunto-osakkeiden omistamista ja niihin kohdistuvia kustannuksia voisi verrata vaikka käänteisesti normaaliin osakeyhtiötoimintaan, josta alla esimerkki:
- kaksi kaverusta perustavat yrityksen (osakeyhtiön). Toinen omistaa 70% osakkeista ja toinen 30%. Molemmat tekevät yrityksessä töitä yhtä paljon, esim. 8h/päivä. Yritys tuottaa voittoa ja kaverukset päättävät jakaa voiton, eli siis jakavat osinkoa. 30% osakkeista omistava ehdottaa, että "kun me molemmat teemme yhtä paljon töitä yrityksessä, niin jaetaan voitto puoliksi". Mitäpä luulette, olisiko 70% omistava kaveri suostuvainen tasajakoon, kun on sijoittanut yhtiöön enemmän? Tuskinpa. Ei niin tyhmää ihmistä olekaan. Toivottavasti. Oikeuden mukaista on se, että molemmat hyötyvät voitosta juuri sijoittamiensa osuuksien mukaan.
Asunto-osakeyhtiössä taas maksetaan kustannuksia omistamansa osuuden mukaisesti muutamaa poikkeusta lukuun ottamatta, joissa kustannusten tasajako on mahdollista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1576575- 322362
- 1872119
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101393Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1121360- 731087
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241057Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,291019Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44951Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke11894