Marianne Heikkilä ihmisen kokoinen muutos

miten on ?

Ote Sana lehden Marianne Heikkilän haastattelusta.

" Säälittävät kyynikot ja laiskat nihilistit

Selvittyään tsunamin jälkien korjaamistyöhön keskittyneestä vuodesta 2005 Marianne Heikkilä matkusti Afrikkaan. Hän näki puolialastomia ja nälästä pullottavavatsaisia lapsia. Hän kuunteli aamusta iltaan raiskattujen naisten kauhutarinoita ja meni itse – kerrankin – sanattomaksi.
Kerran Marianne majoittui lapsisotilaiden valtaaman kylän kupeessa.
– Paikka oli kuin Danten helvetti. Kaksi tuhatta täysin hiljaista ja apaattista ihmistä odotti apua. Vähän matkan päässä ihmisille oli jo järjestetty vähän työtä, kuokkia ja siemeniä, ja heissä oli herännyt toivo; lapset leikkivät ja iloitsivat. Tajusin, että auttamistyö on jokaisen inhimillisen ihmisen velvollisuus.

– Matkoilla kävi joskus mielessä, onko Jumala hylännyt nämä kylät ja kuolevat ihmiset

– voinko edes uskoa hänen olevan olemassa. Sitten ymmärsin, että Jumala on olemassa juuri siellä, missä me pystymme auttamaan edes yhtä ihmistä elämään hänen antamansa uskon, toivon ja rakkauden avulla.

Vastuunkantamisen harjoittelu tarkoitti Marianne Heikkilälle joskus raskasta tietä, mutta kun sen suunta kirkastui, moni aiempi yritys ja erehdys kääntyivät voimaksi. Takavuosien kiihkeä merkityksellisen elämän etsintä ei jäänyt tyhjäksi puheeksi. Jokaiselle päivälle löytyi tarkoitus.

Se ei löytynyt suurista elämänviisauksista tai uskonopillisista oivalluksista, vaan vaikuttamisesta lähimpien perheenjäsenten ja joidenkin kaukaisten lähimmäisten elämään: Minä, länsimainen individualisti, olen olemassa myös muita varten…

– Kyynikko voi sanoa, että yksi ihminen voi auttaa vain mitättömän vähän. Mutta minä olen nähnyt tapahtuvan monia yhden ihmisen kokoisia muutoksia, ja se on joka kerta yhtä suuri ihme ja kiitollisuuden aihe.

– Nautin siitä, että saan olla työssäni mukana merkitykselliseltä tuntuvassa hyvän tekemisen ketjussa. Ihminen näivettyy sisältä, jos hän valitsee helpoimman tien: nihilistisen kyynisyyden ja kriittisyyden suhteessa kaikkiin hyvin tekoihin. Se on säälittävää henkistä laiskuutta.

– En ymmärrä elämää, jossa ihminen elää vain itselleen. Ja miten kukaan voi väittää uskovansa Jumalaan – kaiken elämän ja rakkauden lähteeseen – ellei hän auta toisia apua tarvitsevia ihmisiä? kysyy Marianne Heikkilä. "

http://www.sana.fi/sana/haastattelut/arkisto/marianne_heikkila_ja_ihmisen_kokoinen_muutos

On hyvä auttaa niitä, jotka tarvitsevat apua, mutta itse mietin onko koko maailman auttaminen jo liian suuri pala ?
Ennen " somea" , emme tienneet niin paljon ihmisten hädästä, maailman toisella laidalla.
Oli vain naapurit, sukulaiset joista tuli kantaa huolta.

Onko tämä, niin hyvältä kuin se kuulostaakin, että autetaan eri katastrofien uhreja kerätään rahaa , kuten nenäpäivässä Afrikan orvoille.

Mutta onko niin, että ne " samat " ihmiset ovat aina apua vailla ?
He ovat tottuneet jo näiden kymmenien vuosien aikana siihen , että kyllä joku auttaa.. ?
Koska HE ITSE oppivat kantamaan vastuuta itsestään , läheisistään ?

Niin kauan kuin muistan Afrikkaan on rahdattu apua, millloin työkoneita, jotka kuulemma ruostuvat pellonlaidalla, kun ei osata käyttää tai ei ole varaosia, öljyä/bensaa jne.
Ja mistä tuossa " danten helvetiksi " Mariannen sanomassa paikassa, mistä he saivat rahaa sotimiseen ?
Jos ei ole rahaa leipään, miksi on rahaa sotia ?

Olemmeko siksikin niin stressaantuneita, me länsimaalaiset jotka koetamme kantaa vastuumme koko maailmasta, että emme enää jaksa huolehtia omista läheisistämme tai edes itsestämme ?
Paahdamme vain tukka putkella päivästä toiseen ihmetellen, kun ei ole aikaa siihen eikä tuohon, kun pitää tehdä pitkää päivää, että saa kaikki velvoitteet hoidettua ?

Olemme töissä kiukkuisia ja kärttyisiä, kun pienikin asia tökkii.

Jostain syytä YSTÄVÄLLISYYS ja ILO on kadonnut suomenmaasta.

Mutta kun katsoo kuvaa Afrikan lapsista joilla " ei ole mitään ", on heillä HYMY !

Josko mekin otettais rennommin ja opeteltais relaamaan ja hymyilemään ihan aidosti.
Vaikka ulkona tihuuttaa räntää,eikä puun alla voi istuskella..

0

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

        Kerro yksi aiheista
        Ikävä
        101
        7443
      2. 81
        5047
      3. Se on hyvästi

        Toivottavasti ei tavata.
        Ikävä
        79
        4869
      4. Olenko saanut sinut koukkuun?

        Hyvä. Rakastan sua.
        Ikävä
        132
        4268
      5. Alavuden sairaala

        Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
        Ähtäri
        10
        3058
      6. Miksi sä valitsit

        Juuri minut sieltä?
        Ikävä
        52
        2699
      7. Sisäsiittosuus

        Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
        Suomussalmi
        40
        2596
      8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

        Rehellinem fiilis
        Suhteet
        53
        2247
      9. Törkeää toimintaa

        Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
        Ylivieska
        10
        2221
      10. Suudeltiin unessa viime yönä

        Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
        Ikävä
        21
        1850
      Aihe