Lapsella oikeus oman uskonnon opetukseen

eiks oo aika hyvä?

Lapsella on oikeus saada "oman" uskontonsa mukaista opetusta = vanhemmilla on oikeus tuputtaa oma uskonsa lapselleen = evlutikkakirkiolla on oikeus tuputtaa omat uskomuksensa jäsentensä lapsille.

Tavoitteena status quo, eli että kirkon jäsenosuus kansasta yritetään sementoida vallitsevalle tasolle, koska toiveita osuuden nostamisesta ei ole, ei tosin sen pitämisestä nykytasollakaan.

Lapsella oikeus saada "oman" uskontonsa mukaista opetusta. Okei - mutta ei kouluissa yht.kunnan kustannuksella. Se kuuluu vanhempien tehtäviin, ja jos ja kun suurin osa esim. evlutikkakirkon jäsenistä ei siihen pysty, kun eivät tunne oman uskonsa perusteita edes, niin toissijaisesti vastuu kuuluu vanhempien usk.yhteisölle, jos vanhemmat haluavat että kirkko vanhempien sijasta antaa uskonnollisen kasvatuksen, ulkoistamalla tehtävän kirkolle.

Mutta koska lapsella ei ole "omaa" uskontoa, niin käytännössä kyse ei ole lapsen oikeudesta "oman" uskontonsa mukaiseen opetukseen, vaan lapsen vanhempien oikudesta tuputtaa uskonsa lapselleen.

Mutta koska useimmilla esim. evlutkirkon jäsenillä ei ole muuta kuin muodollinen jäsenyys, heidät on jäseneksi omat vanhempansa liittäneet, ilman lapsen omaa tahtoa tulla liitetyksi kirkkoon, niin ei voida oikeastaan puhua edes vanhempien "omasta" uskonnosta.

Monilla kirkon jäsenillä ei ole minkäänlaista jumaluskoa, ja jos on, niin se on useimmilla kovinkin erilainen kuin evlutikkakirkolla, jonka jäseniä he ovat. Tutkimuksen mukaan selvä vähemmistä kirkon jäsenistä uskoo kuten kirkko opettaa.

Toisin sanoen on ihan huuhaata väitää että lapsille opetettisiin koulussa edes vanhempiensa uskontoa(uskoa. Ei opettaja voi tiettää miten kunkin oppilaan vanhemmat uskovat, he kun uskovat useimmiten kovinkin eri lailla kuin uskonnollinen yhteisönsä, kirkkonsa opettaa.

Siispä loppujen lopuksi kouluissa ei opeteta lapsille "omaa" uskontoa, eikä edes vanhempiensa uskontoa vaan evlutikkakirkon uskontoa, uskomuksia. Ja pahimmassa tapauksessa opettajan omaa uskontoa. Evlutikkakirkon jäsenillä pappeja ja piispoja myöten, kun on kovin erilaisia käsityksi evlutkristinuskon sisällöstä ja oppikyysymyksistä.

Tosiuskovainen ussanope ei millään malta olla panematta opetukseen ihan omaa spiinniä - opettamaan ihan omien uskomustensa, uskonvakaumuksensa mukaisesti, vaikka se olisi evlutikkakirkon virallisen linjan ja opin vastaista.

0

54

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

        Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
        Maailman menoa
        82
        7086
      2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

        Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
        Maailman menoa
        26
        7053
      3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

        Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
        Maailman menoa
        108
        6157
      4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

        Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
        Maailman menoa
        45
        5394
      5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

        Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
        Maailman menoa
        84
        5228
      6. Demarikultin uhri kertoo

        Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
        Maailman menoa
        63
        5185
      7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

        Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
        Maailman menoa
        40
        5098
      8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

        Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
        Maailman menoa
        27
        4585
      9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

        "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
        Maailman menoa
        16
        3467
      10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

        vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
        Maailman menoa
        300
        3380
      Aihe