Luetko Raamattua uhmaten sen perinnäistä sanomaa?

Moikka papit

Luetko kuin piru Raamattua?

4

118

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Raamattua on hyvä lukea omaksi hartaudekseen, siihen voi käyttää erilasiia raamatunlukuohjelmia tai lukea luku luvulta.

      Raamattua voi lukea uskon kirjana sekä historiallisena kirjana, jotta voisi ymmärtää Jeesuksen maanpäällistä elämän aikaa ja aikakautta ja ihmisiä.

      Raamattua luetaan myös tutkimus näkökulmista.

      Tuula -pappi

    • Nasse.

      Tuula-pappi

      "Raamattua voi lukea uskon kirjana sekä historiallisena kirjana, jotta voisi ymmärtää Jeesuksen maanpäällistä elämän aikaa ja aikakautta ja ihmisiä. "

      Samassa kontekstissa ei onnistu. Raamatun jesse on puhtaasti fiktiivinen hahmo, kuten loitsutieteellisessäkin on sinulle opetettu.

      • 123123213

        Raamattu on Pyhän Jumalan oma ilmoitus , hartauskirjat on aivan erikseen, mutta hyvä niitäkin on lukea.

        Nasse sinut voi viedä nasse possun kanssa samaan kaukaloon syömään, ehkä possu tulisi pilkatuksi sinun seurassa.


      • Piruja kaikki
        123123213 kirjoitti:

        Raamattu on Pyhän Jumalan oma ilmoitus , hartauskirjat on aivan erikseen, mutta hyvä niitäkin on lukea.

        Nasse sinut voi viedä nasse possun kanssa samaan kaukaloon syömään, ehkä possu tulisi pilkatuksi sinun seurassa.

        VT on siis Jahven ilmoitusta, joka on suunnattu juutalaisille. Sen mukaan odotamme yhä Messiasta, jonka tulee täyttää tietyt ehdot. UT on sitten kristillisen Jumalan ilmoitusta, jonka mukaan Jeesus olikin messias, sitten Jumalan poika ja lopulta itse Jumala. Näiden lisäksi Raamatussa on ilmoitusta Jumalalta, jonka lisäksi on olemassa muitakin jumalia.

        Luitpa Raamattua miten vain, aina uhmaat jotain näistä ilmoituksista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4458
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      154
      3325
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      58
      2637
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2574
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      120
      2399
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1903
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1711
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1636
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      172
      1579
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      37
      1285
    Aihe