Top up

citytraveller

Mitä verbiä lontoolaiset itse käyttävät sanalle ladata (Oystercard). Tutkin noita kaupunkiliikenteen sivuja ja tulin arvelleeksi. että se olisi top up (an Oystercard).

Onkohan näin? Ilmainen nettisanakirja ei antanut tähän vastausta.

4

341

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joo, "top up" on käytössä eli "top up my Oyster card". Voi sanoa myös ihan kirjaimellisesti "put money on my Oyster card".

    • Sini2

      Tämä on ihan höpsö kysymys, mutta törmäsin Lontoossa Subwayssa patonkia tilatessani itselleni ihan uuteen termiin "footlong". Kuulinkohan oikein? Onko se noin ja jos on, niin mikäköhän se pienempi vaihtoehto sitten on?

      Entäs pubissa: esim. onko näin oikein: two half pints of cider? Vai pitäisikö tuossa sanoa aina se tuotteen merkki? Ilmeisesti ainakin olutta tilatessa ei riitä, että sanoo vain pint of beer, please?

      Kiitos etukäteen, pakko kysyä, kun näyttää olevan noin ammattitaitoinen (ja kerrankin asiallinen) vastaaja tavoitettavissa tätä kautta! :)
      Ihanaa talvea Lontooseen!

    • Ammattitaidosta en tiedä, mutta tuleehan täällä näitä paikallisjuttuja vastaan kun täällä asuu...

      Subway:ssä on ainakin kahta erikokoista patonkia. En ole käynyt pitkään aikaan , mutta joo muistaakseni se oli joku 1 foot long (eli 12 inches). Mikä on siis n. 30cm. Mun mielestä ne teki puolikkaitakin eli 6 inches. Silloin kysytään tuota 6 inch leipää. Kyllä tuolla puollikkaalla nälkä lähtee kun se leipä on aika paksu.

      Puoli pint siideriä tai kaljaa on ehkä sen 250ml (voi olla 300ml), mutta koko pint on yleensä niin halpa ja sen juo kätevästi että harvoin niitä puolikkaita kukaan ostaa (paitsi jos olet pubi kierroksella ja edessä on 12 pubia). Jos tilaat 2 pints of cider niin silloin saat sitä mitä niillä on hanassa - jos vain yhtä laatua niin ne ei muuta kysy, mutta jos on esim. Aspall ja Strongbow niin silloin kysyvät. Jos näet merkit jo baaritiskiltä tai listasta niin sanot vaan suoraan "(Can I have) 2 pints of Aspall, please". Sama kaljan kanssa - yleensä hanassa on useampia joten kerro mitä haluat (2 pints of Fosters, please)

    • Perusjuoppo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      281
      2926
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      57
      2326
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2007
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      115
      1733
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      112
      1681
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1317
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      58
      1232
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1181
    Aihe