Top up

citytraveller

Mitä verbiä lontoolaiset itse käyttävät sanalle ladata (Oystercard). Tutkin noita kaupunkiliikenteen sivuja ja tulin arvelleeksi. että se olisi top up (an Oystercard).

Onkohan näin? Ilmainen nettisanakirja ei antanut tähän vastausta.

4

327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joo, "top up" on käytössä eli "top up my Oyster card". Voi sanoa myös ihan kirjaimellisesti "put money on my Oyster card".

    • Sini2

      Tämä on ihan höpsö kysymys, mutta törmäsin Lontoossa Subwayssa patonkia tilatessani itselleni ihan uuteen termiin "footlong". Kuulinkohan oikein? Onko se noin ja jos on, niin mikäköhän se pienempi vaihtoehto sitten on?

      Entäs pubissa: esim. onko näin oikein: two half pints of cider? Vai pitäisikö tuossa sanoa aina se tuotteen merkki? Ilmeisesti ainakin olutta tilatessa ei riitä, että sanoo vain pint of beer, please?

      Kiitos etukäteen, pakko kysyä, kun näyttää olevan noin ammattitaitoinen (ja kerrankin asiallinen) vastaaja tavoitettavissa tätä kautta! :)
      Ihanaa talvea Lontooseen!

    • Ammattitaidosta en tiedä, mutta tuleehan täällä näitä paikallisjuttuja vastaan kun täällä asuu...

      Subway:ssä on ainakin kahta erikokoista patonkia. En ole käynyt pitkään aikaan , mutta joo muistaakseni se oli joku 1 foot long (eli 12 inches). Mikä on siis n. 30cm. Mun mielestä ne teki puolikkaitakin eli 6 inches. Silloin kysytään tuota 6 inch leipää. Kyllä tuolla puollikkaalla nälkä lähtee kun se leipä on aika paksu.

      Puoli pint siideriä tai kaljaa on ehkä sen 250ml (voi olla 300ml), mutta koko pint on yleensä niin halpa ja sen juo kätevästi että harvoin niitä puolikkaita kukaan ostaa (paitsi jos olet pubi kierroksella ja edessä on 12 pubia). Jos tilaat 2 pints of cider niin silloin saat sitä mitä niillä on hanassa - jos vain yhtä laatua niin ne ei muuta kysy, mutta jos on esim. Aspall ja Strongbow niin silloin kysyvät. Jos näet merkit jo baaritiskiltä tai listasta niin sanot vaan suoraan "(Can I have) 2 pints of Aspall, please". Sama kaljan kanssa - yleensä hanassa on useampia joten kerro mitä haluat (2 pints of Fosters, please)

    • Perusjuoppo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5597
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      123
      1687
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      998
    Aihe