Tuli YLE-puheelta, se on varmastikin YLEn elävästä arkistosta.
En tiedä tarkalleen mitä aikaa siinä elettiinehkä jostain puolen vuosisadan takaa se oli. Siinä hastateltiin poliiseja ja Alkoa. Puhuttiin rukoulauantain huvirajoituksista ja viinanjuonnista ja häiriökäyttatymisestä.
Alkon edustaja sanoi että ennen rukoulauantaita myynti on hieman normaalia suurempaa. Poliisin edustaja sanoi että vaikka hän arvostaakin uskonnollisia rientoja niin olisi ehkä hyvä että sallittaisiin urheilukilpailut ja elokuvissakäynti rukouslauantaina, koska muuten nuoriso maleksiin ja käyttäytyy häiritsevästi kun ei oo tekemistä, on niin tylsää. Poliisin mielestä tanssi on eri asia, se olisi jo liikaa jos tanssit sallittaisiin rukoualauantaina!
Aika huvittavaa mutta niin tyypillistä uskovaisille, He haluavat rajoittaa kaikkiern kanslaisie vapauksia omina pyhäpäivinään. Kuvittelevat että ihmiset tulee uskonnollisiin rientoihin kun ei sallita mitään muuta ajanvietettä.
Mutta eihän ihmiset niin tolloja ole, että suostuisivat moiseen pakotukseen. Keksivät sitten muuta viihdykettä, juovat vähän enemmän viinaa kuin tavallisena lauantaina, ja nuoriso "tekee pahojaan ja maleksii ja häiriökäyttäytyy".
Onko siinä mitään tolkkua että uskovaisten vaatimien huvirajoitusten takia ihmiset toimivat tavallistakin epätoivotummalla tavalla.
Tie helkuttiin on päällystetty hyvillä aikomuksilla.
VWnha juttu radiossa rukouslauantaista
dfhjfgh
1
100
Vastaukset
- dyjdgh
"Stressi päälle pakkaa, äijä hakkaa lapsia ja akkaa, kun mennä ei voi kapakkaan"
Juicen jouluvirrestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23745159Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12125963SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32315654Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16310782Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229697Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369311Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla848456Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!307923Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426814Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2216476