Loppukaneettini...

boxerblock

Olen tänne palstalle vuosien mittaan jonkin verran kirjoitellut, vaihtelevalla aktiivisuudella. Syybä tänne muuttoon oli ateismi-palstan ennalta-arvaamaton poisto-polittikka, joka saattoi poistaa vaikka jo 2 viikkoa käynnissä olevan keskustelun ilman mitään näkyviä syitä.

Mutta tässä tämän palstan loppua kohti mentäessä, ajattelin vielä kerrata ne minun mielipiteeni ja argumenttini näihin uskonasioihin liittyen.

Ensimmäisenä olisi varmaan se ikuinen pahan ongelma. Vaikka poistettaisiin kaikki ihmisen tekemät teot ja laitettaisiin ne vapaan tahdon piikkiin, niin se kuitenkin jättäisi meidtä elämään planeetalle joka on kaukana ideaalisesta.

Sillä eikö meidän tulisi ajatella että tämän maailman luonut jumala ei joko välittäisi luoda parasta mahdollista silmäterilleen, tai sitten että haitalliset voimat olisvat tämän jumalan välittämisen tai auttamiskyvyn ulottumissa?

Toisekseen, kuka meistä haluaisi että heistä enemmän tai vähemmän hyvinä ihmisinä kirjoitettaisiin samaa kuin mitä raamattu kirjoittaa jumalasta?

Eli, halauaisiko joku teistä että maailman myydyin kirja olisi sellainen tekele joka kertoisi kuinka sinä olisit komentanut ihmisiä kansanmurhiin, tappanut ihmisiä, käskenyt vanhempia tappamaan lapsensa tai mittän muuta vastaavaa?

Mutta tästä huolimatta, tämä kristinuskon väitetty jumala olisi joko syyllistynyt moisiin tekoihin, tai sitten sallinut että hänestä kerrotaan valheita tuhansien vuosien ajan. Olisiko tämä todellakin oikeudenmukaisuuden huippua edustavan tahon toimintamalli?

Kolmanneksi näkisin ongelmana koko raamatun sukupuolitasa-arvon vastaisen perusrakenteen.

Jumalaa kuvataan taivaan isäksi, kuninkaaksi ja niin edelleen. Ei minkäänlaisia naisellisuuteen viittaavia nimikkeitä missän lukemattomien sanojen joukossa. Sillä eihän jumala kai voisi mitenkään olla mies sukupuoleleltaan?

Eikö sukupuolen koko tarkoitus ole olla PUOLI jostain, eli miespuolisen sukupuolen olemassaolo jumalalla edellyttäisi sitä että tälllä olisi naispuolisia kumppaneita joihin verrata omaa olemassaoloaan?

Ja tälläiseltä (oletttavasti) sukupuolettomalta taholta toisen sukupuolen laittaminen toissijaiseen asemaan joko biologisesti tai teologisesti tuntuisi äärimmäisen omituiselta.

Olisihan niitä muitakin vastalauseita, mutta jos nyt nämä olisivat ne etummaiset ja kaikkein keskeisimmät siinä mitä tulee uskomiseen yliluonnollisiin hahmoihin ihmiskunnan taustavoimina...

0

58

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

        Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
        Maailman menoa
        70
        7881
      2. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

        🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
        Maailman menoa
        20
        7414
      3. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

        HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
        Maailman menoa
        191
        7031
      4. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

        Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
        Maailman menoa
        71
        6891
      5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

        seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
        Maailman menoa
        66
        5860
      6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

        Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
        Maailman menoa
        77
        5763
      7. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

        Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
        Maailman menoa
        102
        5505
      8. Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin

        Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m
        Maailman menoa
        25
        3212
      9. Minne haluaisit

        päästä kaivattusi kanssa ensimmäiselle yhteiselle matkalle?
        Ikävä
        50
        926
      10. Näytit tosi hyvältä

        Myös uudella tyylillä. 😊
        Ikävä
        59
        925
      Aihe