Olen tänne palstalle vuosien mittaan jonkin verran kirjoitellut, vaihtelevalla aktiivisuudella. Syybä tänne muuttoon oli ateismi-palstan ennalta-arvaamaton poisto-polittikka, joka saattoi poistaa vaikka jo 2 viikkoa käynnissä olevan keskustelun ilman mitään näkyviä syitä.
Mutta tässä tämän palstan loppua kohti mentäessä, ajattelin vielä kerrata ne minun mielipiteeni ja argumenttini näihin uskonasioihin liittyen.
Ensimmäisenä olisi varmaan se ikuinen pahan ongelma. Vaikka poistettaisiin kaikki ihmisen tekemät teot ja laitettaisiin ne vapaan tahdon piikkiin, niin se kuitenkin jättäisi meidtä elämään planeetalle joka on kaukana ideaalisesta.
Sillä eikö meidän tulisi ajatella että tämän maailman luonut jumala ei joko välittäisi luoda parasta mahdollista silmäterilleen, tai sitten että haitalliset voimat olisvat tämän jumalan välittämisen tai auttamiskyvyn ulottumissa?
Toisekseen, kuka meistä haluaisi että heistä enemmän tai vähemmän hyvinä ihmisinä kirjoitettaisiin samaa kuin mitä raamattu kirjoittaa jumalasta?
Eli, halauaisiko joku teistä että maailman myydyin kirja olisi sellainen tekele joka kertoisi kuinka sinä olisit komentanut ihmisiä kansanmurhiin, tappanut ihmisiä, käskenyt vanhempia tappamaan lapsensa tai mittän muuta vastaavaa?
Mutta tästä huolimatta, tämä kristinuskon väitetty jumala olisi joko syyllistynyt moisiin tekoihin, tai sitten sallinut että hänestä kerrotaan valheita tuhansien vuosien ajan. Olisiko tämä todellakin oikeudenmukaisuuden huippua edustavan tahon toimintamalli?
Kolmanneksi näkisin ongelmana koko raamatun sukupuolitasa-arvon vastaisen perusrakenteen.
Jumalaa kuvataan taivaan isäksi, kuninkaaksi ja niin edelleen. Ei minkäänlaisia naisellisuuteen viittaavia nimikkeitä missän lukemattomien sanojen joukossa. Sillä eihän jumala kai voisi mitenkään olla mies sukupuoleleltaan?
Eikö sukupuolen koko tarkoitus ole olla PUOLI jostain, eli miespuolisen sukupuolen olemassaolo jumalalla edellyttäisi sitä että tälllä olisi naispuolisia kumppaneita joihin verrata omaa olemassaoloaan?
Ja tälläiseltä (oletttavasti) sukupuolettomalta taholta toisen sukupuolen laittaminen toissijaiseen asemaan joko biologisesti tai teologisesti tuntuisi äärimmäisen omituiselta.
Olisihan niitä muitakin vastalauseita, mutta jos nyt nämä olisivat ne etummaiset ja kaikkein keskeisimmät siinä mitä tulee uskomiseen yliluonnollisiin hahmoihin ihmiskunnan taustavoimina...
Loppukaneettini...
boxerblock
0
53
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017433
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?805018- 794849
- 1324258
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan103048- 522679
- 402576
- 482229
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102211Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211840