KRS:n kirkon vastaisuus

Miksi poistettiin???

Täällä on keskusteltu Hannu Nymanin julkisuudessa esittättämistä homoseksuaalien ihmisoikeuksia rienaavista kannanotoista. Sama mies on johtanut KRS:n parisuhdekoulutusta vuosikymmeniä. Nimeltään Mennään eteenpäin. Sen piirissä on harjoitettu rankkaa henkistä ja hengellistä väkivaltaa. Se olisi aika tuoda päivänvaloon ja selvittää.
-----------------
Sana-lehti edustaa viidesläisyyttä, nuorinta herätysliikettä joka on erittäin fundamentalistinen. Mielenkiintoista on että juuri Sana-lehden toimittaja oli se joka päätti vuoden kristillinen mediateko -palkinnosta. Hän päätti antaa sen Päivi Räsäselle, joka niinikään on viidesläinen.

Herätysliike siis palkitsi itsensä.
Ja tähän tyytyvät muut pakinnon takana olevat tahot!! Evl-kirkon maltiilliset ja jopa ortodoksit.

Tämä oli suuren luokan moka ja kertoo miten alhainen moraali KRS:n piirissä valitsee.
Koko juttu on naurettava farssi jos kyse ei olisi niin tärkeistä asioista.
-------------------
En ole ollut mukana näissä Nymanin luotsaamissa heteroparien kurssituksissa mutta olen kuullut muutamia hänen puheitaan ja lukenut hänen kannanottojaan. Niiden perusteella hän ei sovi minusta mihinkään ihmissuhdetyöhön omahyväisen fundamentalisminsa takia.

Voisin kuvitella muidenkin KRS:n työntekijöiden edustavan Nymanin kanssa samoja näkemyksiä. Kansan Raamattuseura edustaa ev. lut. kirkon vastaista linjaa muissakin opetuksissaan.
-------------------
Kirkko antaa vuosittain rahoitusta viidesläisille lähes 50 miljoonaa euroa. Se on paljon se, varsinkin
kun ajattelee että noin. 30 miljoonan diakoniatyöstä ollaan luopumassa. Asiat selviävät kirkon
tilinpäätöksestä

1

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin on

      9:38 Johannes sanoi hänelle: "Opettaja, me näimme erään, joka ei seuraa meitä, sinun nimessäsi ajavan ulos riivaajia; ja me kielsimme häntä, koska hän ei seurannut meitä."
      9:39 Mutta Jeesus sanoi: "Älkää häntä kieltäkö; sillä ei kukaan, joka tekee voimallisen teon minun nimeeni, voi kohta sen jälkeen puhua minusta pahaa.
      9:40 Sillä joka ei ole meitä vastaan, se on meidän puolellamme.
      9:41 Sillä joka antaa teille juodaksenne maljallisen vettä siinä nimessä, että te olette Kristuksen omia, totisesti minä sanon teille: se ei jää palkkaansa vaille. >> Jakeen lisätiedot
      9:42 Ja joka viettelee yhden näistä pienistä, jotka uskovat, sen olisi parempi, että myllynkivi olisi pantu hänen kaulaansa ja hänet olisi heitetty mereen.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      342
      3614
    2. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      475
      3167
    3. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      71
      2160
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      340
      1630
    5. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      196
      1505
    6. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      1240
    7. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      105
      1233
    8. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      75
      1222
    9. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1137
    10. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1085
    Aihe