Mitä mieltä olette. Venäläiset joulun ajan turistit ihmeissään kun kaupat kiinni ja. paksu lompakko pakottaa takataskussa.
Tapaninpäivä on muutenkin se päivä jolloin on "lupa" lähteä liikkelle, jopa lapset saavat mennä naapurin lapsille kylään, ja muutenkin pakko rauhoittuminen on ohi. Eikä kaupat saisi olla auki ihna vapaasti. Kauppias aina päättäisi kannataako pitää auki. Varmasti äytyy vapaaehtoista työvoimaa kun saa korotettua palkkaa.
Kaupat olis kiinni 24.12 klo 12 alkaen ja koko joulupäivän 25.12, eikä se riittäisi?
Aika suuri syy moiseen pakkorauhoittumiseen on kristniusko, joka haluaa pakottaa kaikki heidän tahtoonsa myös jouluna vaikka se ei ole alkujaan kristillnen juhla, vann pakanallinen vuodenkiertoo liityvä juhla vuoden pimeimpänä aikana.
Kirkko aina puhuu kauniisti juhlapuheisssaan yhteisöllisyydestä. Milloin ihmiset ovat yksinäisimmillään. "Kristillisten" pakkohiljentymisjuhlapyhien aikana!
Kirkko aina puhuu kauniisti yhtä, mutta tekee ihan toista.
Kaupat vapaasti auki Tapanina?
4
84
Vastaukset
- FUCKIFUU
Tämä tuottaa kaupalle tappiota arviolta 50 miljoonaa euroa.
Hiljainen oli kyllä vilkkaalla paikalla oleva pikkukauppa tapaninpäivänä joskus kahden maissa. Maitopurkin ja kaljan ostajia lähinnä. Onkohan mikään kultakaivos?
- cghgh
Kysynnän ja tarjonna laki. Jos ei ihmiset mene Tapanina kauppoihin niin ei kauppias pidä Tapanina auki enää seuraavana vuonna jos edellisenä tuli takkiin.
Ja sitten voisi kirkko riemuita, että ihmiset käyttäytyvät perinteisesti, eivätkä juokse kaupoissa tavaran perässä Tapanina.
(S-marketissa Hgin asematunnelissa myytiin Tapanina loput lohifeleet 1,99e/kilo. Yks mies neuvotteli puhelimessa ja neuvottelun tuloksena osti 4 filettä. Ne meni loppuun nopeesti. Itsellä ei just nyt tehnyt mieli lohta.)
- porot kortilla
Tervetuloa Suomeen lomailemaan, rakas Venäjän naapurikansa! Kun vietätte ikimuistoista luppoaikaa ylihintaisessa tiipiissä keskellä alihyödynnettyä lomakeskusta, voitte ostaa tuliaiset tuosta yllättävän lähellä olevasta Siwasta. Oi oi mikä keidas *) keskellä erämaata! Sieltä löytyy serkkulapsille Eurostopperin kaljaa ja energiajuomia. Enolle ja kaimanvaimoille maistuvat varmasti Raadon suikalelihat. Siis Eldoraadon. Nam nam sitä herkkuhetkeä. Niin on halpaakin, että mainoskuvauksissa näyttelijätkin alkoivat leijua hidastetusti ja pudotella ostoskasseja lattialle.
Jännittävää elämysmatkailun tuntua lomaanne tuo, jos ehätätte paikalle jokaviikkoisen perinnenäytelmän aikoihin: Siwan ryöstö on perisuomalainen hupsu tapa, jota ylläpidetään alimitoitetuilla turvajärjestelyillä ja kitupiikkimäisellä ja turvallisuudesta välittämättömällä asenteella.
Herzlich willkommen, toivottaa matkailunedistämiskeskuksen kielitaitoinen väki!
*) http://fi.wikipedia.org/wiki/Siwa_(keidas)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.824787- 1862103
- 1321782
- 1751415
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161291- 351106
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj171103- 78993
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh302989- 52976