Summa summarum

jormajoku

Näiden vuosien aikana esitin tällä palstalla muistaakseni alle kymmenen uutta keskustelunavausta. Koska olen teologi, osasin kysyä ne varmasti asiallisesti. Kyseisten keskustelujen sananvaihto pysyi paria tapausta lukuun ottamatta ihan asiassa. Mutta silti avaamani keskustelut lähes poikkeuksetta poistettiin.
En voi johtaa tästä muuta päätelmää, kuin että kirkko ei kestä keskustelua ja "hankalia" kysymyksiä. Ja juuri sen vuoksi se taitaa täältä lähteä.
Suuri yleisö ei taida jäädä kaipaamaan. Ja kirkko hukkaan mahdollisuutensä, jota sillä ei itse asiassa kai enää ollutkaan.

6

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nasse.

      No ei se sinun eikä sinun kysymystesi takia lähde. Sitäpaitsi nämä palstan papit eivät ole jussi-teologia lukuunottamatta juurikaan tunteneet omaa taikauskoaan tai sen historia. Jussi taasen on ateisti Raamatun ja ev-lut lahkon jumalien suhten, joten...

      Suuri yleisö jää kaipaamaan, kaikki toiminta joko edistää ihmisoikeuksia on hyväksi. Tämä palsta kirkon alasajamista edesauttavana on toiminut siinä mielessä kohtuullisesti.

      • tuhat ja yksi

        NoH Nasse ei se sinunkaan takiasii lähde ja mitä tuohon kirkon ja koko kristinuskon historiaan tulee niin ,-riippuu niistä silmälaseista ja näkökulmasta mistä katsoo.

        On ihmiselle vahigollista jos monta vuotta opetetaan sellaisia asioita jotka eivät pidä paikkaansa teolog.tiede ei siitä pääse vuosiin tai vuosikymmenissä eroon ja ottamaan selvää asioista, joten älkäämme morkatko heitä ,sillä nyt heillä on mahdollisuus pysähtyä miettimään asioita kun tämä työrupeama päättyy.


    • kirjoitin

      Papit ovat olleet niin hienoja ja asiallisia keskustelijoita, että heidän kaltaisiin harvoin törmää. Minä olen nähnyt heidän osaltaan sitä kristillisyyttä mitä nykymaailmassa kipeästi tarvitaan. He ovat olleet huumorintajuisia ja huomaavaisia niitäkin kohtaan jotka tänne kirjoittavat töikseen(?!) täysin asiattomia tekstejä. Minua harmittaa, että palsta loppuu ja toivon että uusi muutos on parempaan päin.

      Hyvää uuttavuotta.

      • tuhat ja yksi

        Ja minä olen nähnyt heidät erittäin hienoina ja hienotunteisina ihmisinä ja juuri tuontyyppisiä ihmisiä haluankin tavata elämässäni, samaa mieltä emme kuitenkaan voi olla mutta samaa elämää voimme kuitenkin elää ja kuitenkin kannamme samaa iestä kansamme hyvinvoinnin ylläpitämiseksi.
        On näin uskoo mihin uskoo tai ei usko niin kuitenkin ,- meidän tulee eroittaa hyvän ja pahan ero.
        Älä ole sokea jotta oma porukka on hyvä ja toisten porukka on paha.
        Ja siinäkin tuli sanottua ettei se ikeen veto mee aivan sillä tavalla kuin Paavali sanoi.


    • kirkon tila

      Palsta opetti kirkontaholta kaikkea muuta,mutta ei pelastusoppia.

      • kirkon tila sanoi :
        Palsta opetti kirkontaholta kaikkea muuta,mutta ei pelastusoppia.
        __________
        He eivät sanoneet kertaakaan miltä pelastutaan koska se oli heiltä nähtävästi
        kielletty.

        Jos olisivat sanoneet ,että helvetiltä niin kirkko olisi taas menettänyt
        nimikristityitään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      86
      3939
    2. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      69
      3757
    3. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      44
      2225
    4. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      56
      2194
    5. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      58
      2084
    6. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      51
      1756
    7. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      27
      1439
    8. Kehu kaivattuasi

      Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.
      Ikävä
      107
      1190
    9. Vuoksesi kaiken

      Tekisin vuoksesi kaiken. Enemmänkin. Kunpa tietäisi ja hyväksyisit sen. Ymmärtäisit, en voi elää ilman sinua. En halua
      Ikävä
      115
      1183
    10. Missä yleensä törmäät kaivattuusi??

      Tai näet hänet!!
      Ikävä
      60
      1109
    Aihe