Jeesus nousi kuolleista sunnuntaina

Sapattimies

Tämän tiedämme varmasti. Uudessa testamentissa ei kuitenkaan käsketä, että sapatti tulisi siirtää täksi päiväksi. Kun Jeesus halusi opettaa jotakin, hän teki sen hyvin selväksi. Se ei ollut epäselvää. Sapatin muutoksesta ei sanottu mitään.

2

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Commandohauis47cm

      Kirkolla on ollut sellainen väärinkäsitys, että lepopäivän vietto lauantaina olisi juutalaista lakihenkisyyttä. Kirkkohan ( naispapit ) käsittävät keskeisiä pelastusasioitaasioita urakalla väärin rajaamalla pelastusasian yhteen sanaan: armoon. Mitään muuta ihminen ei pelastumiseen tarvitse kuin armoa, naoispappien mukaan.

      Jos näin olisi niin mitä syytä olisi lukea Raamattua tai olla selvillä Jumalan tahdosta? Kysynpähän vaan.

      Toisinsanoen parannuksen teko esimerkiksi olisi tarpeetonta, koska armo kattaisi sen. Miksi sitten puolet uskovaisista tulee ilmestyskirjan perusteella valituiksi ja puolet jätetyiksi? Miksi puhutaan eri ja usein viittauksin että luste ja vehnä kasvaa yhdessä.

      Miksi Jeesus varoitaa eksytyksestä jos yksin armo riittää pelastukseen?

      Se ei ole lakihenkisyyttä jos haluan viettää lepopäiväni lauantaina. Jumala loi maailman 6 päivässäja sen jälkeen lepäsi päivänä nro 7.

      Kristityille tämä ei ole mikään ongelma ainakaan nykyisin, koska työviikko kestää yleensä ma - pe, joten la ja su ovatkumpikin vapaita ja silloin on aikaa ollaHerran kanssa. Lueskella Raamattua, rukoilla, katsoa tv7:aa, miksei mennä seurakuntaankin muita Jeesukselle rakkaita tapaamaan, itse en mene etten eksy.Mulla on sietokyky yksinkertaisuuteen ja tottelemattomuuteen aika alhainen, se on heikkouteni.

      Juutalais uskovien sapatinviettopäivä on lauantai ja se on ok, täysin sallittua ja luonnollista heteromaista toimintaa. Ihanaa Jeesuksen paluun odottelun vuotta 2014 Herran suojeluksessa kaikille joiden etunimi alkaa t- kirjaimella.

    • Kalle Ankka

      Sapatinvietto on teologisesti ja raamatullisesti hyväksyttävää, siksi että Jeesus on sapatin Herra. Sapatti on Jeesuksen päivä, ja valitun juutalaisen kansansa sapatinvietto pitäisi kirkon hyväksyä eikä sitä saisi kritisoida.

      Itse paastoan yhden päivän viikossa. Eli pelkällä nesteellä. Miksikö? Koska Derek Princekin paastosi kerran viikossa yhden päivän. Derekillä paastopäivä oli joko ke tai to. Mulla se vaihtelee. Paasto alkoi 7.40 tänään ja päättyy klo 8.40 tällä viikolla.

      Jeesus on Herra ja rakastan Jeesusta enemmän kuin mitään muuta tai ketään toista. Jeesuksen arvon ja tekojensa suuruuden kuka tajuaa niin alkaa Jeesusta rakastamaan ja se rakkaus kasvaa. Voi kasvaa jopa kipuun asti, mutta se menee ohi, se on kaunista kipua, kaipausta Jeesuksen lähelle vaikkapa viineri kahville.

      Paastoan 25h.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      82
      4757
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      184
      2063
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      132
      1762
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      174
      1390
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1261
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1086
    7. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      16
      1027
    8. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      983
    9. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      966
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      299
      962
    Aihe