mil-tec ghillie woodland proairsoftista

Tuollasta olen vähän sillä silmällä kattellu josko ostais. Kenenkään ei tartte tulla sanomaan, että tee ite tai osta parempi. En kumminkaan mikään harrastaja ole. Pikemminkin harrastelija. Mutta siis: onko hyvä/toimiva.
onko ghillietä vain yhtä kokoa? Meniskö toi tämmöselle 180 cm pitkälle jätkälle?
16160
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Zsekkaas varusteleka.

Äänestä
  • Teenpäs näin. Muita neuvoja. Kokemuksia?

    Äänestä

No siis sen pitäisi mennä kaiken kokoisille mutta valmista pukua ei kannata ostaa kannattaa tehdä itse. En kuiteskaan ole löytänyt mitään hyötyä siitä airsoftissa. Kun silloin joutuisi aseenkin naamioimaan......

Äänestä
  • Kyllähän siitä hyötyä on, mutta se ero on niin pieni hyvään maastopukuun verrattuna että tuommoista jos itse käyttäisin, olisi toisena syynä se, että ghllie tavallaan kuuluu snipun varustukseen. Eli hyötyero on pieni ja "siisteysero" on pieni, eli jos nyt välttämättä haluaa ghillietä snipu asuksi niin siitä vaan. Mutta tunnen yhden softaajan joka käyttää ghillietä M4:n kanssa, eikä siis kyseinen henkilö toimi kenenkään spotterina. Pelkkään hyötykäyttöön vähän turha, ja rynkyn/tulituen/konepistoolin kanssa ei edes mielestäni hieno. Ja sitten onhan se hyötykin pienempi rynkkymiehillä koska luulisin että ghillie päällä on vähän vaikeampi juosta. Ja en tiedä millasia noi valmiit ghilliet on, mutta itse tekemällä VOI päästä jopa halvemmalla ja lopputulos istuu paremmin päälle.

    Äänestä

  • Käsittääkseni tuossa tulee mukana joku aseen naamiointiin käypä juttu. Haluaisin Viel kommentteja tai vinkkejä pelaajilta, jotka ghilliestä pitävät. Ja käytän siis snipun kanssa jopa maskia, että mikään ammattilainen en todellakaan ole.

    Äänestä

  • sniputtaja kirjoitti:

    Käsittääkseni tuossa tulee mukana joku aseen naamiointiin käypä juttu. Haluaisin Viel kommentteja tai vinkkejä pelaajilta, jotka ghilliestä pitävät. Ja käytän siis snipun kanssa jopa maskia, että mikään ammattilainen en todellakaan ole.

    Sinuna mä ostasin viriosia siihen snipuus jos se on jo hankittu. Jos ei oo hankittu osta rynkky ja varusteita. Aloittelija ei pärjää tarkka-ampujana. Siihen hommaan tarvitaan kokemusta ja omistautumista taloudellisesti ja fyysisesti. Kun noi seikat on kunnossa niin siittä vaan. Mutta tollanen, no, naski ei tule pärjäämään. Paljon parempi hommata rynkky ja pelata vähän hyökkäävämmällä roolilla, siinä karttuu refleksit ja ampumataito nopeasti.

    Äänestä

  • got99problems kirjoitti:

    Sinuna mä ostasin viriosia siihen snipuus jos se on jo hankittu. Jos ei oo hankittu osta rynkky ja varusteita. Aloittelija ei pärjää tarkka-ampujana. Siihen hommaan tarvitaan kokemusta ja omistautumista taloudellisesti ja fyysisesti. Kun noi seikat on kunnossa niin siittä vaan. Mutta tollanen, no, naski ei tule pärjäämään. Paljon parempi hommata rynkky ja pelata vähän hyökkäävämmällä roolilla, siinä karttuu refleksit ja ampumataito nopeasti.

    Kyllähän tarkkarin homma taitoo vaatii, ja myönnän,oon naski. Virallisista peleistä olen kyllä pysynyt kaukana, kavereitten kanssa lähimettässä... Sen verran minäkin ymmärrän, että urbaniin en virejä osta. Opettelen sillä snipuilua, ja aikain kuluttua ostan sit 700€ snipun, ja debytoin viikonloppupeleissä. Mutta puhehan oli tuosta ghilliestä, ei aseista

    Äänestä

  • *aloitteleva snipuilija kirjoitti:

    Kyllähän tarkkarin homma taitoo vaatii, ja myönnän,oon naski. Virallisista peleistä olen kyllä pysynyt kaukana, kavereitten kanssa lähimettässä... Sen verran minäkin ymmärrän, että urbaniin en virejä osta. Opettelen sillä snipuilua, ja aikain kuluttua ostan sit 700€ snipun, ja debytoin viikonloppupeleissä. Mutta puhehan oli tuosta ghilliestä, ei aseista

    Niin kyllä kavereiden kanssa voi pelailla surkeellakin snipulla jos se snipu vaan kestää. Siis vakiosnipuilla ei ole sinänsä järkeä pelata koska on yhtä tarkkoja kun rynkyn, mutta jousikäyttöisiä. Vakiosnipulla kuitenkin oppii vähän sniputusta, ja sitten virisnipulla sniputus on sen jälkeen helpompaa, kun osaa jo liikkua niinkuin tarkka-ampuja. Virisnipulla ei vaan tarvi/saa mennä niin lähelle kun vakiolla.

    Tulipas tohon aika monta snipu-sanaa...

    Äänestä

Siis taas kerran tää uskomattoman irrelevanttii puhuva pesukone.

Väitäks sä oikeesti että pelkällä pelivälineellä oppii tarkkari toimintaa?? Tai ampumista, ei todellakaan.

Se kun siirryt vakio tarkkarista tappiviri tarkkarilla pelaamiseen on täysi muutos, koska jokainen peliväline ampuu omalla tavallaan, et voi hyödyntää aikaisemmin oppimaasi uuden pelivälineen kanssa. Ja niinkuin joku tuossa aikaisemmin sanoi, tää vaatii rahallista ja fyysistä omistautumista.

Mutta tosta miltecin ghilliest, takas topickiin, en suosittele, äärimmäisen harmillinen ja lyhyt ikäinen ghillie, suosittelen mieluummin jackalin 3D ghillietä, maksaa 115e mutta on hintansa väärtti verrattuna tuohon juutti ghilliiseen.

Äänestä
  • Onhan se nyt parempi jos on viiden vuoden kokemus siitä, että snipulla ei voi rynniä suoraan vastustajan kimppuun, ja siitä kuinka perseestä sniputus voi joskus olla, kuin että sulle annettais M170 virisnipu kaikilla mausteilla, ja passitettais suoraan skenuihin, ilman mitään kokemusta. Onhan se tietenkin ihan eri asia onko vakiosnipu vai M170 virisnipu, mutta kyllä sitä tulee kokemusta vaikka urban sniperillä (niin kauan kun ase pysyy kasassa). Ja väitän, että jos haluaa, niin voi vakiosnipullakin oppia siis vähän tarkkaritoimintaa. tarkoitan siis jos ahkerasti pelaat sillä. Eihän siinä tietenkään kokemusta kartu jos ei yritä yhtään pärjätä ja oppia. Ei siinä juuri opi ampumaan välttämättä tarpeeksi hyvin, mutta oppii ensin softauksen alkeet. Sitten oppii hieman taktiikoita, ylipäätänsä metsässä liikkumista (Hiljaa mutta nopeasti. Ja harvoinpa ainakaan suomessa kukaan pelaa snipulla muualla kuin metsässä.) Mutta toisaalta oppii noita kaikkea rynkylläkin. Erona on se, että rynkyllä opit rynnimään ja pelaamaan yksinkertaista, mutta välillä hyvin nopeatahtista peliä. Snipulla (vaikka vakio) opit että et voi rynniä, mutta ei se kämppiminenkään oikeen onnistu/ole kivaa. Pitää oppia pelaamaan ilman rynnimistä, ja mieluiten ilman kämppimistäkin. Jos on kokemusta pelkästä rynkystä, ja sitten ostaa heti M170 snipun, ei peli välttämättä onnistu niin hyvin. Olet liian tottunut rynnimiseen ja fullautoon.


    Mitä yritän sanoa että virisnipua ei tarvitse hankkia ennenkuin se on mahdollista. Jos sulla on 100€, osta vakiosnipu. Pelaa sillä niin kauan kun sulla on 700€, ja viritä snipu (tai osta uusi ja viritä) Ei tarvii heti säästää virisnipulla, ettei aseen saaminen siirry kolmella vuodella.


    Mielestäni tekstini ei ole mitenkään turhaa, sitä tulee vain liian paljon. En osaa sanoa asiaani lyhyesti, ja hyvä jos ihmiset ymmärtää pitkiä selityksiänikään. Tämä viesti on hyvä esimerkki turhan pitkästä viestistä :)

    Äänestä

  • random pesukone kirjoitti:

    Onhan se nyt parempi jos on viiden vuoden kokemus siitä, että snipulla ei voi rynniä suoraan vastustajan kimppuun, ja siitä kuinka perseestä sniputus voi joskus olla, kuin että sulle annettais M170 virisnipu kaikilla mausteilla, ja passitettais suoraan skenuihin, ilman mitään kokemusta. Onhan se tietenkin ihan eri asia onko vakiosnipu vai M170 virisnipu, mutta kyllä sitä tulee kokemusta vaikka urban sniperillä (niin kauan kun ase pysyy kasassa). Ja väitän, että jos haluaa, niin voi vakiosnipullakin oppia siis vähän tarkkaritoimintaa. tarkoitan siis jos ahkerasti pelaat sillä. Eihän siinä tietenkään kokemusta kartu jos ei yritä yhtään pärjätä ja oppia. Ei siinä juuri opi ampumaan välttämättä tarpeeksi hyvin, mutta oppii ensin softauksen alkeet. Sitten oppii hieman taktiikoita, ylipäätänsä metsässä liikkumista (Hiljaa mutta nopeasti. Ja harvoinpa ainakaan suomessa kukaan pelaa snipulla muualla kuin metsässä.) Mutta toisaalta oppii noita kaikkea rynkylläkin. Erona on se, että rynkyllä opit rynnimään ja pelaamaan yksinkertaista, mutta välillä hyvin nopeatahtista peliä. Snipulla (vaikka vakio) opit että et voi rynniä, mutta ei se kämppiminenkään oikeen onnistu/ole kivaa. Pitää oppia pelaamaan ilman rynnimistä, ja mieluiten ilman kämppimistäkin. Jos on kokemusta pelkästä rynkystä, ja sitten ostaa heti M170 snipun, ei peli välttämättä onnistu niin hyvin. Olet liian tottunut rynnimiseen ja fullautoon.


    Mitä yritän sanoa että virisnipua ei tarvitse hankkia ennenkuin se on mahdollista. Jos sulla on 100€, osta vakiosnipu. Pelaa sillä niin kauan kun sulla on 700€, ja viritä snipu (tai osta uusi ja viritä) Ei tarvii heti säästää virisnipulla, ettei aseen saaminen siirry kolmella vuodella.


    Mielestäni tekstini ei ole mitenkään turhaa, sitä tulee vain liian paljon. En osaa sanoa asiaani lyhyesti, ja hyvä jos ihmiset ymmärtää pitkiä selityksiänikään. Tämä viesti on hyvä esimerkki turhan pitkästä viestistä :)

    Ei näin.. noi satasen "sniput" on aivan täyttä roskaa, ja niillä ei jaksa erkkikään pelata. Edelleen, panosta varusteisiin ja sähköaseeseen. Ja lähimettässä ei tarvi mitään röllivermeitä, osta varustelekasta US BDU, kyllä kelpaa. Halpaa ja "gets the job done". Niinkuin sanottu, noilla halppis kivääreillä kyllästyy äärimmäisen nopeasti, ja ne on niin kuraa että..

    Äänestä

  • random pesukone kirjoitti:

    Onhan se nyt parempi jos on viiden vuoden kokemus siitä, että snipulla ei voi rynniä suoraan vastustajan kimppuun, ja siitä kuinka perseestä sniputus voi joskus olla, kuin että sulle annettais M170 virisnipu kaikilla mausteilla, ja passitettais suoraan skenuihin, ilman mitään kokemusta. Onhan se tietenkin ihan eri asia onko vakiosnipu vai M170 virisnipu, mutta kyllä sitä tulee kokemusta vaikka urban sniperillä (niin kauan kun ase pysyy kasassa). Ja väitän, että jos haluaa, niin voi vakiosnipullakin oppia siis vähän tarkkaritoimintaa. tarkoitan siis jos ahkerasti pelaat sillä. Eihän siinä tietenkään kokemusta kartu jos ei yritä yhtään pärjätä ja oppia. Ei siinä juuri opi ampumaan välttämättä tarpeeksi hyvin, mutta oppii ensin softauksen alkeet. Sitten oppii hieman taktiikoita, ylipäätänsä metsässä liikkumista (Hiljaa mutta nopeasti. Ja harvoinpa ainakaan suomessa kukaan pelaa snipulla muualla kuin metsässä.) Mutta toisaalta oppii noita kaikkea rynkylläkin. Erona on se, että rynkyllä opit rynnimään ja pelaamaan yksinkertaista, mutta välillä hyvin nopeatahtista peliä. Snipulla (vaikka vakio) opit että et voi rynniä, mutta ei se kämppiminenkään oikeen onnistu/ole kivaa. Pitää oppia pelaamaan ilman rynnimistä, ja mieluiten ilman kämppimistäkin. Jos on kokemusta pelkästä rynkystä, ja sitten ostaa heti M170 snipun, ei peli välttämättä onnistu niin hyvin. Olet liian tottunut rynnimiseen ja fullautoon.


    Mitä yritän sanoa että virisnipua ei tarvitse hankkia ennenkuin se on mahdollista. Jos sulla on 100€, osta vakiosnipu. Pelaa sillä niin kauan kun sulla on 700€, ja viritä snipu (tai osta uusi ja viritä) Ei tarvii heti säästää virisnipulla, ettei aseen saaminen siirry kolmella vuodella.


    Mielestäni tekstini ei ole mitenkään turhaa, sitä tulee vain liian paljon. En osaa sanoa asiaani lyhyesti, ja hyvä jos ihmiset ymmärtää pitkiä selityksiänikään. Tämä viesti on hyvä esimerkki turhan pitkästä viestistä :)

    Mitähän se pesukone höpöttää...

    "Mitä yritän sanoa että virisnipua ei tarvitse hankkia ennenkuin se on mahdollista. Jos sulla on 100€, osta vakiosnipu. Pelaa sillä niin kauan kun sulla on 700€"
    Vakio snipulla ei opi mitään eikä tee mitään.. 100-300€ vakiot täyttä kuraa... Kantomatka jonkun 20-40m ja tarkkuus olematon=Ei pelikelpoinen
    Vakio rynkky pysty suunnilleen samaan kuin vakio tarkkis........
    Yleensä kaikki rynkyt on viritettyjä eli niillä osuu vielä johki 40-60m asti jolloin vakio tarkkis on huono... Tarkkiksen pitäisi pystyä siihen 60-80m osumaan tarkasti.... Mihkä vakio ei pysty....

    Jos haluaa oikesti oppia käyttämään tarkkista pitää sen olla viritetty... Pistää taulun 40m päähän niin siihen ei osu kertaakaan vakiolla joskus saattaa osua 1 kerran... (Jos se kantaa niin pitkälle) Viritetyllä osuu 5 kuulasta 3-5 tauluun.
    Joten näistä päästään siihen tulokseen että vakio tarkkiksella ei tee yhtään mitään... Sitä ei voi edes luokitella tarkkikseksi vaan roiskivaksi hernepyssyksi.

    "Jos on kokemusta pelkästä rynkystä, ja sitten ostaa heti M170 snipun, ei peli välttämättä onnistu niin hyvin. Olet liian tottunut rynnimiseen ja fullautoon."
    Yllättävän vähän itse nähnyt porukkaa jotka ryntäilee.... Ehkä tua ryntääminen on teidän naskien tapa.... Mutta kaikki jotka ovat harrastaneet pitempää airsoftia niin ei pahemmin rynni.... Tuosta fullautosta... Harvat ampuu fullautona kokoaikaa... Yleensä kaikki ampuu manuaali bursteja tai singlellä... En ymmärrä mistä olet saanut käsityksen että rynkyn käyttäjät rynnii tai käyttää fullautoo... Toki voihan tua olle teidän naskien tapa.... Kokeneemmat ampuu ainaskin manuaalisia bursteja eikä rynni....

    "Sitten oppii hieman taktiikoita, ylipäätänsä metsässä liikkumista (Hiljaa mutta nopeasti. Ja harvoinpa ainakaan suomessa kukaan pelaa snipulla muualla kuin metsässä.)"
    Metsässä oppii myös liikkumaan rynkyn kanssa hyvin. Kai nyt suomessa kaikki käyttääkin snipua metsässä kun kaikki pelialueet ovat metsiä missä voi käyttää tehokkaampia snipuja... Kaikki muut alueet ovat aikaslailla CQB, varsinkin ne missä on jonkunlaisia rakennuksia ja niissä on aikas tarkat tehorajat. Ulkomailla on taas toinen juttu siellä on alueita missä on rakennuksia ja CQB sääntö astuu voimaan sisälle mentäessä rakennukseen tai tietyllä etäisyydellä on rakennuksen seinästä... Mutta suomessa kaikki tuollaiset alueet ovat automaattisesti CQB....

    Jos on ihan aloittelijoista kyse niin Aloitetaan: Vemppu pislalla siitä sitten sähkörynkky ja sitten tarkkis tai tulituki. Eikä aloiteta heti millään vakio tarkkiksella.

    Äänestä

  • soviet.sniper kirjoitti:

    Mitähän se pesukone höpöttää...

    "Mitä yritän sanoa että virisnipua ei tarvitse hankkia ennenkuin se on mahdollista. Jos sulla on 100€, osta vakiosnipu. Pelaa sillä niin kauan kun sulla on 700€"
    Vakio snipulla ei opi mitään eikä tee mitään.. 100-300€ vakiot täyttä kuraa... Kantomatka jonkun 20-40m ja tarkkuus olematon=Ei pelikelpoinen
    Vakio rynkky pysty suunnilleen samaan kuin vakio tarkkis........
    Yleensä kaikki rynkyt on viritettyjä eli niillä osuu vielä johki 40-60m asti jolloin vakio tarkkis on huono... Tarkkiksen pitäisi pystyä siihen 60-80m osumaan tarkasti.... Mihkä vakio ei pysty....

    Jos haluaa oikesti oppia käyttämään tarkkista pitää sen olla viritetty... Pistää taulun 40m päähän niin siihen ei osu kertaakaan vakiolla joskus saattaa osua 1 kerran... (Jos se kantaa niin pitkälle) Viritetyllä osuu 5 kuulasta 3-5 tauluun.
    Joten näistä päästään siihen tulokseen että vakio tarkkiksella ei tee yhtään mitään... Sitä ei voi edes luokitella tarkkikseksi vaan roiskivaksi hernepyssyksi.

    "Jos on kokemusta pelkästä rynkystä, ja sitten ostaa heti M170 snipun, ei peli välttämättä onnistu niin hyvin. Olet liian tottunut rynnimiseen ja fullautoon."
    Yllättävän vähän itse nähnyt porukkaa jotka ryntäilee.... Ehkä tua ryntääminen on teidän naskien tapa.... Mutta kaikki jotka ovat harrastaneet pitempää airsoftia niin ei pahemmin rynni.... Tuosta fullautosta... Harvat ampuu fullautona kokoaikaa... Yleensä kaikki ampuu manuaali bursteja tai singlellä... En ymmärrä mistä olet saanut käsityksen että rynkyn käyttäjät rynnii tai käyttää fullautoo... Toki voihan tua olle teidän naskien tapa.... Kokeneemmat ampuu ainaskin manuaalisia bursteja eikä rynni....

    "Sitten oppii hieman taktiikoita, ylipäätänsä metsässä liikkumista (Hiljaa mutta nopeasti. Ja harvoinpa ainakaan suomessa kukaan pelaa snipulla muualla kuin metsässä.)"
    Metsässä oppii myös liikkumaan rynkyn kanssa hyvin. Kai nyt suomessa kaikki käyttääkin snipua metsässä kun kaikki pelialueet ovat metsiä missä voi käyttää tehokkaampia snipuja... Kaikki muut alueet ovat aikaslailla CQB, varsinkin ne missä on jonkunlaisia rakennuksia ja niissä on aikas tarkat tehorajat. Ulkomailla on taas toinen juttu siellä on alueita missä on rakennuksia ja CQB sääntö astuu voimaan sisälle mentäessä rakennukseen tai tietyllä etäisyydellä on rakennuksen seinästä... Mutta suomessa kaikki tuollaiset alueet ovat automaattisesti CQB....

    Jos on ihan aloittelijoista kyse niin Aloitetaan: Vemppu pislalla siitä sitten sähkörynkky ja sitten tarkkis tai tulituki. Eikä aloiteta heti millään vakio tarkkiksella.

    Kiitos vaan vastauksista, mutta 100%fakta:
    1. Ostat 700€tarkkarin.
    2. Menet kavereiden kanssa lähimettän "naskipeleihin"
    3. Kaverit häviää koko ajan.
    4. Sua ei kysytä mukaan
    5. Myyt tarpeettoman tarkkarin pilkkahintaan.
    Ja tämä vielä: olen 14v. Aika monessa paikassa on k15. Vuoden päästä (jos intoa riittää) on sen supersnipun vuoro.

    Äänestä

  • aloitt aja aloitt elija kirjoitti:

    Kiitos vaan vastauksista, mutta 100%fakta:
    1. Ostat 700€tarkkarin.
    2. Menet kavereiden kanssa lähimettän "naskipeleihin"
    3. Kaverit häviää koko ajan.
    4. Sua ei kysytä mukaan
    5. Myyt tarpeettoman tarkkarin pilkkahintaan.
    Ja tämä vielä: olen 14v. Aika monessa paikassa on k15. Vuoden päästä (jos intoa riittää) on sen supersnipun vuoro.

    Ja tässä valmiiks jos kattelen: hyvää snipua 500-700€? Ehdotuksia?

    Äänestä

  • kts. edl. kirjoitti:

    Ja tässä valmiiks jos kattelen: hyvää snipua 500-700€? Ehdotuksia?

    Mä oon kans vähän pihalla siitä mitä selitän, mutta mieti nyt kumpi on parempi: 5 vuoden kokemus paskalla "tarkkuus"kiväärillä, ja sitten peleihin, vai EI YHTÄÄN kokemusta, ja sitten peleihin. Myönnän että rynkyilläki oppii sniputuksesta aivan yhtä paljon kun vakiosnipullakin (eli ei hölkäsen pöläystä) Mutta kyllä sellanen vakiosnipu kokemus on parempi kuin ei mitää.

    Ja tosta Full-auto rynnimisestä; Ei se sitä ole läheskään koko ajan, mutta meiän peleissä tunnistaa kokeneemman pelaajan yleensä siitä, että uskaltaa ja osaa rynniä... No okei en tarkoita rynnimistä, vaan sitä että pääse lähelle vihollista jommallakummalla näistä keinoista: nopeasti tai hiljaa. Aloittelijat kykkii puissa (true story). Vähän kokeneemmat johtaa hyökkäystä. Kokeneimmat kiertää vihollisen selkään sillä välin kuin muut käy normaalia tulitaistelua missä ehkä molemmista tiimeistä 0-3 pelaajaa tippuu, ja sitten kun se yksi on kiertänyt vihollisten taakse, se saa loput 1-10.


    Ja juuri niinkuin @aloitt aja aloitt elija sanoi, ei naskipeleihin ole järkeä hankkia virisnipua, koska kentät on pieniä ja ase on liian tehokas. Mielestäni ei naskipeleihin kannata hankkia ollenkaan snipua, mutta jos välttämättä haluaa, voi hankkia vakion, ja virittää myöhemmin jos on rahaa/tarvetta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


siputtaja kirjoitti:

Tuollasta olen vähän sillä silmällä kattellu josko ostais. Kenenkään ei tartte tulla sanomaan, että tee ite tai osta parempi. En kumminkaan mikään harrastaja ole. Pikemminkin harrastelija. Mutta siis: onko hyvä/toimiva.
onko ghillietä vain yhtä kokoa? Meniskö toi tämmöselle 180 cm pitkälle jätkälle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu