Täällä kirjoittelee 20v nuori nainen Etelä-Suomesta. Perheessämme on tällä hetkellä yhdeksän lasta, kymmenes syntyy toukokuussa.
Olen perheen toiseksi vanhin. Me kolme vanhinta olemme syntyneet aika nopeaan tahtiin, sillä isoveljeni on minua 14 kuukautta vanhempi ja pikkuveljeni 11 kuukautta nuorempi kuin minä.
Me ollaan asuttu koko lapsuuteni aika ahtaasti. Asuimme minun jälkeeni syntyneen pikkuveljen syntymään saakka kaksiossa, kaksi aikuista kaksi lasta. Monta vuotta asuimme kolmiossa ja sitten neliössä, kerrostalossa.
Äidilläni ei vieläkään ole mitään ammattia, hän oli jossain (kaupassa ja tehtaassa) töissä ennen kuin isoveljeni syntyi, mutta ei ehtinyt olemaan kauaa. Olihan hän vain 19-vuotias tuolloin. Sen jälkeen hän on ollut valtaosan ajasta kotona lasten kanssa. Välillä hän on ollut jossain kursseilla ja aloittanut jonkun aikuisopiskelun, mutta ei hänellä koskaan mitään suurta halua ole ollut työskennellä muualla kuin kotona. Hänellä on ollut myös masennusta ja muita ongelmia niin fyysisen kuin henkisen terveyden kanssa.
Minä aloin joskus 12-vuotiaana viettää kesät ja jotkut viikonloputkin isäni serkun perheen luona noin 40 km päästä kotoa. Heillä oli vain yksi lapsi, minua vuotta vanhempi tyttö, joka oli ja on paras kaverini edelleen. Siellä sai omaa rauhaa mitä kotona ei saanut. Vanhempana ja vielä nykyäänkin minulla on heidän luonaan oma huonekin ja olen aina tervetullut.
Muutin kotoa pois 17-vuotiaana, kun lähdin opiskelemaan toiseen kaupunkiin. Vaikka välimatkaa on vain se 40km, en käy usein kotona. Olen niiden viikonloppujen jälkeen ihan poikki kun olen ollut kotona käymässä.
Vanhemmat hokevat minulle etten pärjää elämässä, lyttäävät minua, syyllistävät minua siitä kuinka kiittämätön olen kun en käy usemmin. Vanhemmillamme ei koskaan ollut oikeasti aikaa eikä rahaa meille kaikille lapsille. Ruokaa riitti juuri ja juuri ja jokaisesta ylimääräisestä leipäpalasta mäkätettiin. Vaatteita kierrätettiin lapselta toiselle niin kauan kun ne olivat edes suurinpiirtein ehjiä, ei ollut väliä oliko ne tytön vai pojan vaatteita. Viikkorahasta ei puhettakaan ja sukulaisilta ja tuttavilta saadut synttäri- ja joululahjarahatkin olisi pitänyt suoraan ojentaa äidille.
Muistan vieläkin äidin lukemattomat, viikottaiset raivokohtaukset. Yleensä syitä olivat muunmuassa oven laittaminen kiinni liian kovaa, kenkien väärä paikka, tervehtiminen väärällä äänensävyllä jne jne.
Ja tuo pärjäämiseni arvosteleminen ja lyttääminen on alkanut suurilta osin vasta sen jälkeen kun vajaat kaksi vuotta sitten erosin kirkosta.
En halua yleistää enkä ajatella että kaikki suurperheet ovat tälläisiä. Minun kuitenkin oli, eikä se todellakaan ollut onnellinen perhe. Saarnaus jumalasta, uskomattomat säännöt kotona, vanhempien huoli ja stressi rahasta ja elämästä, vanhempien masennus, liian paljon lapsia voimavaroihin nähden...
Suurperheessä kasvaminen - saa tulla jakamaan kokemuksia!
2
328
Vastaukset
- uusioperheen äiti
Lapsuutesi ei vaikuta sellaiselta, mistä pitäisi esim. osoittaa kiitollisuutta vanhemmilleen - ethän pyytänyt syntyä tänne. Toivottavasti he eivät edellytä kiitollisuutta antamastaan kodista?
Olet jo päässyt hyvään alkuun omassa elämässäsi. Kunhan muistat ettet ole mitään velkaa heille, et edes käymistä laspuudenkodissasi. Meidän vanhempien on syytä aina muistaa, että lapset ovat lahja meille, he ovat meille annettu vain lainaksi ja tehtävämme on huolehtia että nämä lahjat pääsevät omilleen.
Toivotan sinulle onnellista elämää :) - uiytfuytf
"Vaatteita kierrätettiin lapselta toiselle niin kauan kun ne olivat edes suurinpiirtein ehjiä..."
Niin pitäisi muutenkin tehdä.
"Yleensä syitä olivat muunmuassa oven laittaminen kiinni liian kovaa, kenkien väärä paikka, tervehtiminen väärällä äänensävyllä jne jne."
Miksi ovia pitäisi paukutella?
Kengät on todellakin hyvä laittaa niille varattuun paikkaan.
Toisen ihmisen huomioon ottaminen ja ystävällinen kohtelu, äänensävyä myöden, on hyvinvoinnin perusjuttuja.
"Viikkorahasta ei puhettakaan ...."
Lapsien pitää saaada kaikki tarvitsemansa kotoa. Sen lisäksi lpasella olisi hyvä olla "mikrotalous", joka opettaa häntä ymmärtämään jaaikanaan omaksumaan terveen talouden. Siksi lapsi voi pienillä askareilla "tienata" omaa rahaa. Viikkoraha on typerä ja tarpeeton keksintö.
"Vanhemmat hokevat minulle etten pärjää elämässä, lyttäävät minua, syyllistävät minua siitä kuinka kiittämätön olen kun en käy usemmin."
Miksi he sinun mielestäsi niin tekevät? Vai onko niin, että koet kannustamisen lyttäämisenä...?
Minä olen suurperheestä (ei lestadiolas -tms.) ja minulla oli onnellinen lapsuus vaikka talous oli tiukka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain26311655Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-13810950Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2356278Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2155129Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1573600- 1743518
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin532428Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3221932Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov101778Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161664