Mint 13 laitteistovaatimukset

qwerf

Mikähän mättää kun runsas 10 vuotias F-Siemens ei lähde toimimaan Mintulla? Muistia on n. 375 M. 20 G:n kovalevyllä oli joku saksalainen Linux-versio. Sen sain poistetuksi XP-asennuslevyllä. Varsinaista formatointia en saanut tehtyä, levy on nyt yhtenä osiona. Mint asentuu mielestäni kokonaisuudessaan, mutta ei käynnisty sillä kovalevyltä vaikka Bios niin määritteleekin. Biosissa on lueteltu käyttisvaihtoehtoina useita W-versioita. Siitäköhän homma on kiinni vai pitäisikö vaihtaa toiseen distroon? Biosin päivitystä en ole löytänyt.

Mieluusti ottaisin Mintun käyttöön tässäkin koneessa. Seuraavaksi yritän asentaa siihen edubuntun ellen sitä ennen kyllästy odottamaan noin vuorokauden ! kestävää latausta.

4

344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mint vaatii 512 megaa muistia.

      • ----->>

        Vähintään.
        1 Gt on jo vauhdikkaampi.


      • versiot

    • qwerf

      Kiitos Ss. Kuriositeettina muistan kuinka joskus aikojen alussa asensin testimielessä SX16 -koneeseen muistaakseni W 95:n. Muistia oli vain 4 M. Käynnistyminen kesti tuntikausia! Kärsivällisyys ei riittänyt ohjelmien testaamiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2682
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      338
      2397
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      35
      2094
    4. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      47
      1766
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1675
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1559
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      43
      1429
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1409
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1355
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1146
    Aihe