Lenkillä satunnainen rähjäys.

Sakemanni

Omistan siis 8kk ikäisen koiran. Saksanpaimenkoira, narttu. Kiltti luonne, ei ole purrut ketään ihmistä ikinä agressiivisuuttaan, leikillä kyllä, mutta sitäkin pyritään kieltämään.
Ongelma on satunnainen rähjäys lenkillä; Koira ei rähjää itseään pienemmille juurikaan yhtään, mutta omaa kokoluokkaa ja suuremmat kyllä huomataan.

Kyse voi olla mahdollisesti pelosta, sillä tuon karvisen ollessa pieni, takaapäin tuli nöffi päälle. Mitä siis teen? Palstalaiset, apua?

Olen miettinyt, mitä vaikutusta sitruunasuihkeella voisi olla, mutta en ole mennyt kokeilemaan, kun en varmasti tiedä, miten koira reagoi, jos kysen on pelkohaukkumisesta.

10

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • makupaloja mieluummi

      Meidän koiran päälle on tullut monia koiria, isoja yleensä, mutta on oppinut olemaan rähjäämättä, jos nämä isommatkin on. Koirallasi on tulossa murrosikä, joten nyt tiukkana, tai saat koiran josta puhutaan ja paljon, sakemannit kyllä oppii jos osaa opettaa, eikä mitään suihkeita tarvita, kyllä muutenkin koiransa huomio pitää saada. Esim. toisen koiran tullessa vastaan ennen koiran kiihtymistä makupalaa kuonon eteen, älä anna sitä ennen kuin olette ohittaneet, jos koira kiihtyy, niin ei muuta kuin eteenpäin ja ole hiljaa (äläkä palkitsekkaan.). Voit myös opettaa niin, että menette vaikka ns. yleiselle koirien ulkoilualueelle ja näytät koirallesi koiria, sano katso koira ja jos kääntyy sen jälkeen sinuun päin, anna makupala.

      • Tiukkana joo,

        mutta ei silti aivan tiukkapipona. Eli muista säilyttää mielenmalttisi ja rauhallisuus kaikissa tilanteissa. Puhu rauhallisella äänellä lyhyehköjä kehotteita. Pidä ilmeesi ja ryhtisi sellaisena että antaa kuvan sinun olevan jumalasta seuraava maan päällä jolle mikään asia ei aiheuta päänvaivaa. Jos nyt annat itsestäsi kuvan että olet heikko, koira alkaa suojella sinua vaikka kuinka arka onkin, niin siitä seuraa vain isompia ongelmia.

        Ota rennosti vaan, äläkä välitä pikkuärinöistä. Pääset paljon vähemmällä.

        Tuon ikäisellä koiralla on järjettömästi energiaa, joten pitkiä lenkkejä päivittäin. Lähde rauhallisesti ja korosta koiralle malttia joka tilanteessa istuttaen ja odotuttaen ja vaihtele lenkitysaikoja ettei innostus ole käsinkosketeltava lähdön hetkellä. Pyydä koiraltasi vähän väliä jotain palveluksia ja harjoittele tokosessioilla muutaman kerran lenkillä, jotta koirasi mielenkiinto säilyy sinussa.

        Älä odota koiraltasi täydellisiä suorituksia ennen kuin se on aikuinen, vähintään kaksivuotias. Eli pidä ehdottomina vain niitä käskyjä jotka koiran turvallisuuden vuoksi ovat elintärkeitä. Siis lähinnä seis-käsky. Se aja selkäytimeen saakka nuorena, niin se pysyy muistissa koko loppuiän. Muilta osin jousta ja odota, sieltä kuoriutuu sitten hyvä koiruus.


    • H.huu

      Suosittelen puristamaan koiran kuonon kiinni joka kerta kun tuo räkytys alkaa.ei joudu sitten muutkaan kärsimään kuunnellessaan säälittävän koiras uikutuksia.

    • luomuhurtta

      koirasi alkaa olla siinä iässä, että rähinät alkaa. Käy koirakoulussa, sieltä saat yksilöllistä ohjausta, kädestä pitäen ja koirankouluttaja voi näyttää koirasi kanssa, miten toimitaan

    • Kouluta ja siedätä toisiin koiriin, hanki koirallesi koirakavereita, laumauta/ kävele toisten koirakoitten kanssa samaa matkaa: kaikkien koirien kanssa ei tarvitse/saa leikkiä, mutta älä eristä. Kunnon annos sosiaalistamista tuossa iässä kyllä kantaa pitkälle.

      Näitähän kuulee jatkuvasti, "meidän koiran päälle tuli joskus vuosia sitten/ pentuna toinen koira, pentu ehkä!! pelästyi, ja siitä lähtien olemme pitäneet koiran muista erillään", eli ihmiset jäävät hautomaan tapahtunutta, eivät tee heti korjausta ja hommaa koiralle enemmän positiivisia kontakteja toisten koirien kanssa kumoamaan tapahtunutta, vahvistetaan huonoa käytöstä koska he itse ahdistuivat tilanteesta... Ja sitten selitellään vuosia myöhemmin, että tää nyt on tämmöinen kun "sille ehkä joskus kerran pentuna kävi jotain."

    • Sakemanni

      Kiitos näistä neuvoista! :) Ja siis onhan hällä koirakavereita, eikä niille rähjää, tuttuja kun ovat, mutta vieraat on kauheita. Alan sitten näiden perusteella opettamaan, miten käyttäydytään.
      Ja tosiaan pitkiä metsälenkkejä tehdään päivittäin, ja aivopuuhaa, mm; Piilosta, jälkeä ja toisten ihmisten etsimistä.

    • ...koiran sosiaalistaminen alkaa siitä että joutuu itse heittäytymään vallan ylisosiaaliseksi, on muuten aika vaikeeta monelle suomalaiselle... >)) Ihan pokkana vaan pölisemään vieraitten koiranulkoiluttajien kanssa ja kävelemään vieraiden koirien kanssa yhtämatkaa -ohje saa aikaan aika järkyttyneitä ilmeitä.

      Työniloa pikkusakulle ja omistajalle!

      • Rantasaunio

        Nimenomaan tällä tavoin. Lisäisin vielä, että jos koirat alkavat ärhennellä, kannattaa ottaa puheyhteys omistajaan. Yllättävän usein rähinä loppuu siihen. Paitsi, jos omistaja on pinna kireällä itsekin.


      • tämmöisiä
        Rantasaunio kirjoitti:

        Nimenomaan tällä tavoin. Lisäisin vielä, että jos koirat alkavat ärhennellä, kannattaa ottaa puheyhteys omistajaan. Yllättävän usein rähinä loppuu siihen. Paitsi, jos omistaja on pinna kireällä itsekin.

        Tuo toimii, kun varsinkin nuoret urokset rähjäävät toisilleen, kuin toinen olisi joku kaikkien vihollisten äiti, siinä kun juttelee omistajan kanssa niitä näitä, niin kyllä nuo jätkätkin rauhoittuu kohta ja nuuskuttelevat toisensa ja sitten alkavat nuuskutteleen maata.


        Mutta joo koirien, pentujenkin, päälle tulee koiria, puistoissa voi tulla rähinöitä jne. mutta meidän pienen kanssa niistä on selvitty. Viimeksi eilen kävi koira päälle, ja tänään oltiin samassa puistossa, ei mitään ongelmaa.


    • 17+10

      Kurssitkaan eivät kaikki ole hirveän hintaisia, että jos vaan saat omiin aikatauluihisi sopimaan, niin kannattaa käydä. On olemassa juurikin "ohituskursseja" joissa treenataan toisten ohittamista ja kohtaamista, yleensä kurssitoverit ovat kutakuinkin samaa ikäluokkaakin.

      Tsemppiä teinin kanssa ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      120
      5699
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2080
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1912
    4. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      65
      1080
    5. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1063
    6. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      977
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      957
    8. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      887
    9. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      882
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      745
    Aihe