ryystäminen

ei nenäpunkki

Koira ryystää n 3-5 kertaa vuorokaudessa. Aivastelee myös. On tehnyt ryystämistä ja aivastelua ennenkin mielenosoituksena, jos sitä ei huomioi. Nyt ryystäminen on pahentunut ja ei tunnu olevan vapaaehtoista. Innostuneena varsinkin rupee ryystämään ja lenkillä. Öisin yleensä herää myös kerran ryystämään. Eläinlääkäriltä haettiin nenäpunkkilääke, tuntu et vähän autto mut palautu sit samaan tilanteeseen. Ei päässyt muiden koirien kanssa tekemisiin lääkkeen annon jälkeen. Minun työvuorot hankaloittavat eläinlääkärillä käyntiä, joten aattelin kysyä onko jollakulla tietoa/ kokemusta? Flunssa? allergiaa?

8

368

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lääkäriin

      Saattaa johtua myös sydän ongelmista. Meillä teki sheltti juurikin samallailla ja sydämestähän sitten löytyikin ongelma, lopetettiin lääkärin kehoituksesta, mikään ei olisi enään auttanut.

      • aloittaja5555

        :( meidän koira ollut muuten terve, 7vuotias uros 3/4 sakemanni.
        Pahoitteluni teidän koiralle, toivottavasti ei ole meidän koiralla myös. Todella hyvä tietää että kyse voi olla myös sydänongelmista. Voisikohan siinä olla muita oireita jota voisi seurata. Ihan energinen toi vaikuttaa olevan.


    • Tuossa just yx koiranulkoiluttaja varoitti koiriensa nenäpunkista, ja siitä ettei ensimmäinen lääke auttanut... Eikä ollut ensimmäinen kerta kun kuulen tuota.

      Muuta roinaa nenässä? Kaikista edellä mainituista johtuvaa nenäonteloiden tulehdusta..., loputon lista: työniloa vaan.

    • anne2

      Anaalirauhastulehdus voi aiheuttaa kurkkuun tulehduksen, joka aiheuttaa ryystämistä (koira nuolee takapuoltaan un sen on kipeä ja saa bakteerit kurkkuunsa). Meidän koiralta poistettiin myös nielurisat, kun tulehdus kroonistui ja koira ryysti jatkuvasti. Mutta tarkista/tarkistuta ne anaalit ja kurkku, antibioottikuuri auttaa, jos siellä on vika.

    • bzzZ

      Monesta asiasta voi johtua.. Mutta:
      riippuu rodusta, toisilla (pienemmillä voi kai olla isommillakin koirilla..) johtuu siitä että on röörit siellä kurkussa liian ahtaat tai jotakin vähän väärässä paikassa..ja kun on pakkasta tai koira innostuu, pelästyy tms niin jo alkaa korinat. Oma koirani on pomeranian rodultaan ja läpi elämänsä (6v nyt) on melkeimpä päivittäin ainakin kerran korahtelukohtauksen saanut. Lähinnä kun innostuu.

      Eläinlääkärillä asiasta kyselty ja hän totesi että juurikin ahtaudesta kurkussa (tai jossakin siellä lähistöllä) asia johtuu. Pahalta se aina tuo krohiminen kuulostaa, mutta omalla koirallani auttaa, kun pitää nenän tukossa vähän aikaa. Joskus sitten, vanhemmiten jos vaiva pahenee voi koira joutua leikkaukseen. Mutta jos/kun painon pitää kurissa ja muutenkin eläimen terveenä niin ei pitäisi joutua tähän.

      Kannattanee siis eläinlääkärille mennä, jollet ole jo koirasi kanssa käynyt..siellä viimeistään selkiää varmuudella asia.

      ps. omalla koirallanikin asiaa hoidettiin ensin nenäpunkkina,joka se sitten ei kylläkään ollut..

    • Matosia nenässä?

      Nenäpunkkiaalto tuntuu olevan nyt ilmassa(tai maassa). Kumpa eläinlääkärit hankkisivat parasta lääkettä tarpeeksi varastoihin,koska varmaan tietävät,mistä sitä saa. Vaikuttamattomia lääkkeitä on ihan turha antaa . Ennen koirat kroohnasivat sillon tällön ja se meni ohi,ilman lääkkeitä,mutta nykyään kaikkia vaivoja lääkitään,miksei siis myös nenäpunkkia,joka varmaan on koiralle ikävä kokemus.

    • jjkkjkjkjkj

      se muistaakseni nimeltään strongholm-lääke (niskaan laitettava neste) ei vaan ole varma karkottamaan nenäpunkkia, kannattaa samalla kertaa ottaa kunnon lääkkeet, vaikka maksaakin enempi, mutta halvemmaksi tulee kuitenkin kun tuota saa hakea sitten koko ajan lisää ja lisää ja ei tehoa. Eläinlääkäri itsekkin sanoi, ettei se ole niin tehokas.

      Omilla koirillani milbemax toimi kerralla.

      Nenäpunkki on kyllä todella yleinen ja joillain koirilla oireena voi olla pelkkä nenän vuoto, omilla koirillani (3kpl) kaikilla oli räystämistä eli selviä oireita.

    • surullinen omistaja

      Oma koirani on yskinyt ja ryystänyt nyt jo kaksi vuotta. Eläinlääkärissä käytin aluksi kolme kertaa ja joka kerta lääkäri totesi että koira on terve kuin pukki.. :(

      Olen nyt säästänyt rahaa ja aion viedä koiran lääkäriin ja sanoa että tekeevät kaikki mahdolliset kokeet..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      112
      5310
    2. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      135
      2937
    3. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      28
      2547
    4. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      447
      2305
    5. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      201
      2265
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      178
      1727
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      118
      1377
    8. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      36
      1192
    9. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      1006
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      83
      965
    Aihe