14.04 LTS Ubuntu

Einari epätoivo

14.04 LTS Ubuntu.. kun toi tulee päivityksiin joskus huhtikuussa niin kannattaako se heti asentaa. Vai odottaa jokunen (2-4 viikkoa) ja sitten vasta asentaa.

Mikä teidän "rehellinen" mielipiteenne on asiasta, näistä LTS julkaisuista?

Kiitos

18

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LTS julkaisut ovat suhteellisen vakaita joten asentaisin sen heti kun se tulee.

    • Mikä ihme

      Mikä toi "LTS" on ja mitä sillä tehdään?

      • 14.04 testissä

        LTS on pitkäaikaisen tuen julkaisu, jota tuetaan 5 vuotta työpöytäkäytössä ja palvelimissa. Kahden vuoden välein julkaistaan uusi LTS versio.
        Mitä sillä tehdään, niin kaikkea mitä tietokoneella yleensäkin tehdään, kuten vaikka sätätään täällä ;)


    • LTS= Long-term support eli pidennetyn tuen versio Linux jakelusta.

    • 0hm0

      Jos koet saavasi jotain hyötyä uusimmasta Ubuntusta, niin asennat sen.

      Itse odottelen ainakin puoli vuotta.

    • Oman maun mukaan

      Itse odottelen että 14.04.1 julkaistaan, ei noissa LTS-versioissa ole juuri vikoja ollut heti julkaisun jälkeenkään mutta jotain pientä hienosäätöä on tullut alkuun. Tuo 14.04.1 tulee joskus kesällä, tarkempaa aikataulua noiden "päivitysversioiden" julkaisuun ei ole.

    • =====

      Ei käytännön eroa asentaako ensi huhtikuussa, muutaman viikon päästä, tai vasta huhtikuussa 2017 Ubuntu 12.04:n tuen loppuessa, kun normipäivityksissä tulevat automaattisesti tasan samat parannukset.
      https://wiki.ubuntu.com/Releases

    • Tavikselle riittää

      No hätä. 12.04 jatkuu vielä 3 - 4 vuotta. Päivitän vasta sitten.

    • Vakaa

      Ilman muuta kannattaa odottaa kunnes Ubuntu 16.04.2 LTS julkaistaan ja asentaa se. Saa mahdollisimman vakaata.

      • .....

        Höpö höpö
        Kaikki LTS:t ovat olleet vakaita julkaisusta asti. Tiedän kun olen kaikkia käyttänytkin.
        Et näköjään ymmärrä, mitä kirjoitat ja mistä versioista.
        14.04 LTS 5 vuoden tuella ei ole edes vielä julkaistu, ja nykyisenkin 12.04 LTS:n päivitykset jatkuvat huhtikuuhun 2017.


      • Vakaita kyllä ovat heti siitä hetkestä kun julkaistaan. Mutta, julkaisuhetkellä niissä on enemmän vikoja kuin noin 10kk julkaisun jälkeen kun niitä on korjattu. Eli, LTS kannattaa asentaa heti tuoreeltaan mikäli ei ole jo toimivaa ympäristöä, muuten ei kannata pitää kiirettä.


      • Odota vaan
        M-Kar kirjoitti:

        Vakaita kyllä ovat heti siitä hetkestä kun julkaistaan. Mutta, julkaisuhetkellä niissä on enemmän vikoja kuin noin 10kk julkaisun jälkeen kun niitä on korjattu. Eli, LTS kannattaa asentaa heti tuoreeltaan mikäli ei ole jo toimivaa ympäristöä, muuten ei kannata pitää kiirettä.

        Odottelu tosiaan kannattaa, sillä uudemman point releasen mukana yleensä saa myös selvästi uudemman kernelin. Esimerkiksi 12.04:ssä oli aluksi muinaishistoriallinen 3.2-sarjan kerneli, mutta nykyään 12.04.4:n mukana tuli jo kerneli 3.11-tasolla. Siten laitteiston tunnistuskin paranee mukavasti.


      • 16.04.2
        ..... kirjoitti:

        Höpö höpö
        Kaikki LTS:t ovat olleet vakaita julkaisusta asti. Tiedän kun olen kaikkia käyttänytkin.
        Et näköjään ymmärrä, mitä kirjoitat ja mistä versioista.
        14.04 LTS 5 vuoden tuella ei ole edes vielä julkaistu, ja nykyisenkin 12.04 LTS:n päivitykset jatkuvat huhtikuuhun 2017.

        Kyllä niistä bugeja aina aluksi löytyy. Siksi on syytä odotella riittävä aika niin pääsee vähemmillä harmeilla.


    • Jos ei halua uusia tai parannettuja ominaisuuksia niin silloin päivityksen voi lykätä myöhemmäksi. Jos haluaa niin silloin kannattaa päivittää hetikohta.

    • Ei kannata. 12.04 LTS toimii oikein hyvin. 14.04 LTS:n kannattaa siirtyä aikaisintaan joskus vuoden kuluttua kun sitä on päivitetty uuden julkaisun lastentaudeista.

      Suosittelen kyllä ajoittamaan Ubuntun uusimisen Flash Playerin poistamiseen, eli jos käyttää vielä Flash Playeriä esim. Yle Areenassa tms. niin kannattaa pysyä siinä 12.04 LTS:ssä kunnes ne Flashia käyttävät jutut mitä itse käyttää, on uusittu HTML5:n ja vasta sitten uusia käyttis 14.04 LTS:n tai vaikka 16.04 LTS:n.

      Ubuntu LTS julkaisut ovat kyllä olleet hyviä, mutta kuten kaikilla yleisillä järjestelmillä niin niihin ei kannata siirtyä heti tuoreeltaan jos on jo toimiva järjestelmä, koska ihan uusissa julkaisuissa on enemmän vikoja kuin niissä mitä on pidempään korjattu.

    • Takavuosien kokemukseni oli että käynnistäessä ruudun ylävasemmassa nurkassa kerrottiin päivityksistä eli ei ole tarvetta "odottaa bugien poistoa".
      Itse lataan heti 14.04:n

    • höräilijä

      Tuleeko tuohon 14.04 se kiintolevynkin salaus valittavaksi alku -asennuksessa.
      12.10: ssä se oli, mutta 12.04:ssa ei.

      • ;:;:;:;

        Kyllä se on mukana ja valittavissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      99
      7760
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      107
      5577
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      275
      4841
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      49
      4763
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      74
      3517
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      50
      2808
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      58
      2487
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2438
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2392
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2264
    Aihe