Kantturamobiili

Musta apina

Mansikki mutusteli ruohoa ja piereskeli onnellisena. Eihän oikein tiennyt mistä oli onnellinen tai tokko edes sitä, että oli onnellinen, mutta ruohon mutustelu ja piereskely kuitenkin koskettivat hänen sisinpäänsä. Mansikki oli lehmä eikä aivan mikä tahansa lehmä - hän oli superlehmä, joka pelasteli aina piereskelyltään joutessaan maailmaa ilkeiltä norsuilta.
   Pian Mansikki kuitenkin vetäytyi bambusängylleen ja näpsäytti norsututkansa päälle.
   - Perhana! Kärsäjengi on taas pahan kimpussa Mansikki hirnahti ja painoi salanappia joka paljasti mattamustan kantturamobiilin.
Sillä samalla hetkellä kuin tämä kulkupeli tuli esille syöksähti Mansikin haarojen välistä liukas lonkero, joka tarrasi voimakkaalla imukuppimaisella ottellaan kantturamobiiliin. "Hahaa, empä olekan mikä tahansa Mansikki!", Mansikki ärjyi! "Olen Mansikki, jolla on liukas lonkero, HAHAA!", hän jatkoi. Kärsäjengi hiljeni tyystin, moista he eivät olleet ikinä nähneet. He alkoivat voimaan pahoin, mutta silloin tapahtui jotain käsittämätöntä. Tuli suuri välähdys, joka muuttui suureksi valoksi jäädessään päälle vuorokauden ajaksi.
Mitään ei tapahtunut näinä tunteina, koska kukaan ei pystynyt pitämään silmiänsä auki voimakkaan valon takia.
   Tehtyään ruumintarkastukset sokaistuneille norsuille ja solmittuaan niiden hännät yhteen, Mansikki napsautti jälleen superlamppunsa kiinni, naurahti ja pieraisi samaan aikaan ja huristeli kantturamobiilillaan suoraan Alastoman kuninkaan luokse.
   "Tahtonne on toteutettu, herrani", Mansikki kuiskasi polvistuneena.
   "Hyvä", kuningas sanoi. "Seuraavaaksi saatkin viihdyttää minua."
   Mansikki huokaisi, mutta pisti kuitenkin polkaksi ja lehmänkellon kalkkeessa kuningas nauraa hohotti heppi heiluen ja kyyneleet valuen. Pitkän puolen tunnin jälkeen Mansikki lopetti ja istahti alas.
   "Huh - hyvä, että oli hauskaa, mutta mitä piditte huvittavimpana?"
Juuri kun hän oli vastaamassa, hänen aivonsa reagoivat tilanteeseen kadottamalla kaikki muistijäljet - kaiken olennaisen hänen menneisyydestänsä. Nykyhetki hämärtyi hänen silmissänsä, mutta hänen päässänsä soi eräs muisto, eikä mitään muuta mahtunut tähän tietoisuuteen. Hän kuuli kokoajan ainoastaan akkojen käkätystä. Hänelle alkoi rakentumaan kuva tilanteesta, jossa hän oli kokenut naurunalaiseksi joutumisen.
Hän oli tansinnut Rubertin kanssa koko illan ja heillä oli ollut yhdessä huisin hauskaa siihen asti, kunnes Rubert osottautui pervoksi taikuriksi, joka taikoi koltun hänen päältänsä ja hän jäi orpona ja alastomana seisomaan yksin parketille.
   Mansikki kuuli Rubertin loittovan naurun ja mietti häpeillen millä peittäisi utareensa. Hädissään hän rullasi ravintolan vessan maton ympärillensä ja hipsi ulos, mutta huomasi, että koltun mukana Rubert oli hävittänyt hänen lehmänkellonsa, jonka kieli toimi myös kantturamobiilin avaimena. Hätä ei kuitenkaan ollut tämän näköinen. Aikansa piereskeltyään Mansikki tuli siihen tulokseen, että salmiakkilasi auttaisi pulman ratkaisussa. Hän löntysti lähimpään baariin ja kulautteli drinkkiään pohdiskelevasti rupsutellen kunnes huomasi; kärsäjengi oli suunnittelemassa pahojaan tiskin toisessa päässä.
Mansikki mietti seuraavaa siirtoaan ja löysi ratkaisun peräsuolestaan.
Siellä se oli: valtavan kokoinen kirja, joka sisälsi ohjeen tilanteeseen kuin tilanteeseen. Hänen piti vain ensin hieman pyyhkiä enimpiä jälkiä sen päältä, jotta pystyi lukemaan sitä. Yhtäkkiä hänen nenäänsä kutitti ja hän alkoi hivellä sitä ja samalla tajusi, että sen lisäksi, että puuteri oli sekoittunut hänen kasvoillansa, olivat ne saaneet myös vähemmän piristävää väriä käden mukana. Noh tämä ei häntä hetkauttanut enempää, sillä kirjasta löytyi tähänkin ongelmaan vastaus: "Älä välitä, näin vain tuli tapahtua, se on Herran tahto". Mansikki katsoi myös sopivan ohjeen siirrollensa: "Älä välitä, näin vain tuli tapahtua, se on Herran tahto". Mansikki huomasi samalla, että kirja toisti itseänsä. Olihan hän lukenut sitä aiemminkin, muttei ollut koskaan tajunnut tätä: joka sivulla ja joka rivillä luki vain sama teksti erilaisten tilanteiden yhteydessä. Siirto jäi tekemättä, elämä jäi elämättä, kaikki vain kuihtui pikkuhiljaa - itseasiassa todella hitaasti - kokoon. "Älä välitä, näin vain tuli tapahtua, se on Herran tahto".

1

903

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • veikko

      ihanko keksit omasta päästä?hieman oli omituinen loppu.hyvä tarinen kertoja sinänsä muuten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      192
      4415
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      31
      3170
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      31
      2874
    4. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      60
      2756
    5. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      67
      2743
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      90
      2615
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      14
      2351
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      99
      2108
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      108
      1252
    10. Missä me nähtiin viimeksi nainen

      Paikka ja siitä vähän kuvailua. Mitä kohtaamisessa tapahtui?
      Ikävä
      63
      1118
    Aihe