http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2014022818081454_ul.shtml
Huh taas kuollut paljon ihmisiä thaimaan liikenteessä. Mutta jutusta näkee kuitenkin sen kuinka lapsiystävällinen kaupunki Pattaya on, sinnehän nämä lapsokaiset olivat matkalla retkeilemään. Sääli omaisia.
Thaimaan liikkenne kannattaa olla varovainen
13
553
Vastaukset
- isompi on parempi
Thaimaan liikennekuolleisuus on maailman 2. korkein.
24/100 000 ihmistä kohden menehtyy liikenteessä vuosittain, vuodessa n. 16000.
päivässä 44. Minibussien kolareissa menehtyy useita ihmisiä kerralla päivittäin, ne ei ylitä edes uutiskynnystä. Joten sattuu siellä muuallakin. - Thaikkureissaajat
Viikko sitten tultiin Thaimaasta ja matkustettiin muun muassa just tuommoisilla kaksikerroksisella bussilla. Täytyy olla onnellinen että kaikki meni hyvin.
- huomenna lähtö
Niin, voihan sitä kotonakin kaatua ja lyödä päänsä. Ei kannata sinnitellä elossa ollenkaan, jos kokoajan pelkää kuolevansa :)
- Hindu
Intiassa kuolee liikenteessä n,140000 ihmistä(intialaista) vuodessa ja 80000 Hiv:eehen.
- Tilastoja
Hieman enemmän taitaa olla myös ihmisiä. Tässäpä tilastoja liikennekuolemista.
http://www.worldlifeexpectancy.com/cause-of-death/road-traffic-accidents/by-country/
Thaimaa näyttää olevan sijalla 6 ja intia sijalla 77.
- suhteellisuusteoria
Jenkeissä kuolee liikalihavuuteen 300000 ihmistä vuodessa ja kukaan ei tee Mc Donaldseille yhtään mitään. Kaikki on suhteellista.
Thaimaan liikenne on vaarallinen siksi että kuskit on maailman surkeimpia. Tarkkana saapi olla. Olen ajanut noin 50t kilometriä thaikuissa ja valehtelematta yli 100 potentiaalista varatilannetta. Suosittelen vain erittäin kokeneille ja virkeille kuskeille. Ajokortin saa liian helpoti Thaimaassa.Ja ihmiset ajelee ilman korttiakin melko yleisesti.
Hurjalta se välillä näyttää.
Onneksi ei ole sattunut itselle mitään.Kaatuneita rekkoja,tolppaan ajaneita pienempiä autoja ym,näkee miltei viikottain.
Samoin skootterit kolaroi tosi usein.
Maaseudulla tosi nuoret lapsetkin ajelee skoottereilla,pikku sisko tai veli jalkojen välissä etuosassa.
Nyt on jo silmä tottunut,mutta alussa hirvitti katsoa.- tuurista kiinni
2 viikkoa helmikuussa Karonilla enkä nähnyt yhtään onnettomuutta. Kukaan ei hukkunut edes merivirtoihin, joihin ennen vuodenvaihdetta oli mennyt turisti päivässä.
- Mahasarakham1
Asun lähellä sokeri ruokojen lastaus ja punnitus paikkaa.Mihin viljelijät kuskaa satonsa.Ja isolla nosturilla lastataan rekkoihin.
Näitä rekkoja kaatuu silloin tällöin.Olen joskus katsellut lastausta.Bambu kepeillä korotetaan kuormia,Hurjan näköisiä pahimmat viritykset.Näitä kaatuu kun sopivasti kuorma heilahtaa.Tiet ei ole mitään parasta 1 luokkaa sadekauden tekemiä uria ei kukaan korjaa.Mitäpä turhia,kun seuraava sadekausi ne rikkoo kuitenkin.
Rekka onnettomuuksien syitä on toki muitakin.
Mutta kuormien sidontaa ei kai kukaan kontrolloi.
Ja kuskit ajaa kuin formula kisoissa olisivat.- watsii roi
Itse olen huomannut myös että jos iso kaivinkone on lavetilla nii ei ole millään kiinni. Nää on siis näitä telavehkeitä kun maa on pehmeetä täällä keskithaimaassa chao phayaan tasangoilla. Kuski tuumas vaan että se painaa niin paljo että kyllä se siinä pysyy kyydissä. Mutta tosiaan liikenteessä saa olla varovainen. Porukkaa lakoo ku heinää siellä. Tossa meidän lähellä liikennevaloissa kuolee joku melkeen joka viikko. Ja tämä ei ole kuitenkaan suurkaupunki vielä.
- buriman
joka päivä keskimäärin 45 kuollutta ainaki viim 3v ja loukkaantuneet n. 300-400 päälle siis joka päivä!! eli ei se titteli: maailman toiseks vaarallisin tieliikenne, tyhjästä tule. monta ruttua ja veriläiskää tuli nähtyä mut enempi ne niillä mopoilla kuolee. mutta silti se vapauden tunne voittaa kaikki pelot kun pitää liikkua! :) khap
- 28x...
Pojat puhuvat kaikki asiaa. Näin on. Liikennetapaturmat ainakin Pattiksen lähellä ovat päivittäisiä. Osuin kerran paikalle kun suomalainen prätkäjätkä ajoi pikkupojan henkihieveriin. En tiedä seuraamuksia mutta kai pärräpoika siitä rahalla selvisi. Paikanpäällä tilanne oli hurja. Luulin että nyt se tapetaan. Ei se olisi ollut väärä tuomio koska oli kännissä.
- buriman
minne vit`tuun mun viestit hävii????? mitään pahaa ole sanonu ja viesti jopa siirty siihen paikalleen mut nyt ei missään häh??? siis n.3tuntia sit ihokvbpyaislrh ,iujrnk
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain2449264Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja
Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve42775Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha1041899Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1881868- 1391391
SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918
kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,601367Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa
Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..1261258Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko931006- 61829
- 40818