Meillä on noin 1.5 vuotias pienikokoinen sekarotuinen urospentu, jonka ongelmana on kovaäänisyys innostuessaan. Esim. koirapuistoissa se innostuu erittäin paljon ja alkaa haukkumaan, jonka muut koirat ja heidän omistajansa joskus tulkitsevat vihamieliseksi, vaikka siitä ei olisi kyse. Ja vaikka ihmisille sanoo, että se nyt on vaan kova ääninen, niin ei tunnu auttavan.
Kyselisin siis, että onko mahdollisesti mitään keinoa olemassa jolla tämän ns. innostumishaukunnan saisi kytkettyä pois?
Kiitos etukäteen vastauksista.
Koira haukkuu innostuessaan!
1
430
Vastaukset
No yksi tapa: aina kun koira innostuu jossain tilanteessa, koira hihnaan ja pois sieltä, ja takaisin mennään vasta kun koira on rauhoittunut eikä hauku.
Koirapuistoon on parempi mennä lenkin jälkeen, jotta koiralta on purettu enin energia ja muutenkin otettu koiraa hallintaan.
Onko teillä koirakkotuttuja, joiden kanssa kävelette yhdessä lenkillä; koiralle on tärkeää nähdä muita koiria ja ihmisiä myös niin että yhdessä ollaan/ toimitaan rauhallisesti.
Haukkuminen ja muut päällepäsmäröinnit on helpompi opettaa pois, kun lisätään muutakin koulutusta ja toimintaa, ja varsinkin harjoitellaan rauhottumista ja itsehillintää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M507163Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1173892Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v463826Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e582152Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn462127KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2492012Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka351982Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu21852Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj341515- 791319