Pentu jarruttelee hihnassa

onkelmainen

Kohta 4 kk ikäisen pennun hihnakävelyssä on vielä ongelmia; pentu pysähtelee ja jäätyy seisomaan todella usein, kun yritän kävellä eteenpäin. Kyse ei ole edes mistään kiinnostavasta hajusta, koira vain pysähtyy. Olen yrittänyt maanittelua lelun ja namien kanssa ja ilman, napakalla äänensävyllä käskemistä, vetänyt hihnan varovasti tiukemmaksi kuin koira vetäisi ja odottanut, että se poistuu epämukavasta vetotilanteesta tulemalla haluttuun suuntaan. Ei tunnu mikään keino toimivan. Voimakasta nykimistä ja retuuttamista en tietenkään ole tehnyt, sehän vielä pahentaisi tilannetta entisestään.

Onko kellään vastaavia kokemuksia ja neuvoja, millaisia harjoitteita pennun kanssa voisi tehdä, jotta hihnassa kulkeminen alkaisi luonnistua? Vetämisen pois opettelu oli vanhemman koiran kanssa aikoinaan helppoa tähän verrattuna.

3

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hommatkaa lenkkikavereita, joku varmakäytöksinen aikuinen koira: oma koira on ollut koirakaverina liian aroille pennuille. Muutama kerta yhdessä kävelyä/ laumauttamista, niin pentu näkee miten voi rauhallisesti edetä, eikä tarvitse reagoida joka hajuun. Noissa tapauksissa ei ole montaa kertaa tarvittu, kun pentu alkaa luottamaan toiseen koiraan, pennun uteliaisuus ja tutustumishalu herää, pennusta näkee miten ryhti paranee, häntä nousee... Kohta jo matkitaan vanhempaa koiraa, ja samalla lähtee ympäristöön tutustuminenkin rauhallisemmin alkuun.

    • Hihnakävely

      Sanoit ettei koira edes jää haistelemaan kiinnostavaa hajua vaan pysähtyy. Eli oletan ettei hihnan käyttöä olla harjoiteltu oikein. Oletko kokeillut lelulla kutsua koiraa luoksesi kun se pysähtyy. Kumarru samalla ja kutsu koiraa mahdollisimman innostuneella ja leikkisällä äänellä. Kun koira vastaa kutsuun leiki sen kanssa hetki ja esimerkiksi liiku samalla. Lopeta sitten leikki ja kulje eteenpäin. Jos koira tulee kanssasi kehu sitä.

    • Lukkojarrutus

      13 viikoisen pennun omistajana tiedän mistä puhut. Frolicit ei riittänyt ja siirryin kinkkusuikaleihin. Raakaa altistamista vaan. Koko matkan hississä haen kontaktia ja palkitsen ennen ulos menoa. 2pv. syntynyt jo positiivista tulosta. Eli vastaus on kontaktissa ja riittävän hyvässä herkussa ja tiheessä palkitsemisessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      177
      6454
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      77
      5339
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3725
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      122
      3365
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      183
      2737
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      74
      2325
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2088
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      42
      1675
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1596
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      98
      1326
    Aihe