olen miettinyt villakoiran ottoa mutta pari asiaa vielä mietityttää... olen kuullut että villakoirat kiintyvät vain yhteen henkilöön perheestään ja sen jälkeen muu perhe on pelkkää ilmaa, onko tuo totta? ja sitten turkinhoito ja liikunta että voiko villiksen kanssa kävellä pitkiä lenkkejä? omia kokemuksia haluaisin kuulla :) ja olen miettinyt kääpiö tai keskikokoista :) ja kyseessä olisi ensimmäinen koira
villakoira
4
420
Vastaukset
- amgiadnaiglad
orgguuuu perkeeleeee
Keskikokoisia villakoiria ihmiset näyttävät täälläpäin pitävän ihan juoksulenkeillä mukana.
Kyllä ne on ihan kokoperheen koiria; tietty koira voi olla vain yhden ihmisen koira, jos vain se yksi eniten hoitaa, kouluttaa ja ruokkii sitä...- 2poodles
Heippa! Meidän perheessä on kaksi villakoiraa, keskikokoinen ja toy. Ovat kiintyneet eniten vain yhteen ihmiseen ( toy minuun ja keskari äitiini) Mutta muu perhe ei kyllä ilmaa ole. :)
Lenkkeilen paljon villojeni kanssa, varsinkin keskarin. viime viikolla käveltiin sellanen 25km tuon keskarin kanssa, osan ajasta sai juosta vapaana, hyvin jaksoi.
Kerran olen kävellyt myös 5 tuntia putkeen sateessa keskarin kanssa, että kyllä niistä joka sään lenkkikoiran saa, kun opettaa ettei säästä nirsoilla. :) Pienemmät muunnokset ( toy & kääpiö) palelee helpommin pakkasessa, mutta keskari kestää yllättävän hyvin kylmää säätä.
Turkinhoito on haastavaa ja aikaa vievää, jos näyttelyturkissa pitää, mutta kotitrimmi ei ole vaikea ylläpitää. Vie vaikka ensin kasvattajalle tai ammattitrimmaajalle niin näet miten kotitrimmin trimmaus tapahtuu. :)
Villakoira on oiva koira myös ensimmäiseksi koiraksi, kunhan muistaa että villakoira on aktiivinen koira, ja tarvitsee aktivointia. Keskari on villakoira muunnoksista aktiivisin.
Onnea pennun etsintään, jos päädyt siihen että villis on teille sopiva rotu! :) - Väite ilmassa?
Isoja on sanottu rauhalliseksi ja siitä pienempiä aktiivivisiksi touhuttajaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3412936Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3011463- 1081291
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841282Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991275Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581215- 481125
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi781027Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa24931- 33837