Joo eli tämmönen homma kävi:
1.päivä: Huomasin aamulla, että starttaaminen (lämmin autohalli) kestää normaalia pidempään...noin kolme sekuntia pidempään kuin normaalisti. Auto kuitenkin käynnistyy lopulta ja käy ihan normaalisti.
2. päivä: sama vaiva jatkuu.
3. päivä: auto ei enää starttaa, akku ei ole paras mahdollinen, mutta jaksaa kuitenkin pyörittää starttia...ei inahdustakaan...öljyt ja muut nesteet ok, paitsi että 2 ja 3 päivän välillä oikean eturenkaan taakse on ilmennyt noin ruokalautasen kokoinen öljyläikkä... :D
Ekan päivän ongelmien jälkeen tuli mieleen, että uusin akun ja hehkut. En ehtinyt niitä tehdä, koska kolmannen päivän jälkeen epäilen jo jotain isompaa vikaa.
Asiantuntevia kommentteja otetaan vastaan.
Focus (1.8tddi vm-00) ei käynnisty
6
261
Vastaukset
- kjiuyu1
edit: Öljyläikällä ei välttämättä ole osuutta asiaan. Epäilen, että polttoainepumppu on paskana, ei kuulu pumpun ääntä kun kääntää virrat päälle. Sulake ja rele toimii.
- vikakoodeja
Ei mitään vikakoodeja?
Ei vikakoodeja mutta nyt on lisää infoa:
se auton alla ollut läikkä oli tarkemman tutkiskelun jälkeen dieseliä eli pumppu toimiikin, mutta jossain vuotaa....
- artttu
jep ..jossain vuoto ja järjestelmä saa ilmaa.
mulla oli joskus yhdessä diselissä sellainen vika, että jos auto ollut muutaman päivän ajamatta, niin käynnistys kesti noin 5 minuuttia. siis starttas, mutta ei pörähtänyt käyntiin. kun lopulta sain auton käyntiin, auto toimi hyvin. kun sammutti, niin lähti heti taas hyvin käyntiin.
huomasin vian sattumalta niin, että kun auto oli käynyt jonkin aika ja sammutin , kuului moottorista pihinää ja paikallistin puhinän suodattimeen tulevasta putkesta.
ei muuta kuin uusi putki ja taas toimi hienosti.- vikakoodeja
aarosuom kirjoitti:
Kiitos viestistä!
Kuivaa kaikki letkut ja putket linjasta niin voit löytää helpostikin vuotokohdan, ellei sitten löydy kuivaamattakin. Minulla oli kanssa autossa sellainen vika, että lähti huonosti käyntiin ja saattoi sammua ekoissa valoissa, ellei kaasupolkimella pitänyt kierroksia. Sen jälkeen kone oli sen verran lämmin, ettei pieni vuoto enää haitannut menoa. Polttoaineletku oli hapertunut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101070
- 102948
Luulet olevasi pidetty
Luulet olevasi pidetty ihminen ja tärkeä monille. Oikeasti et ole! Kukaan EI oikeasti sinua jeesaa, kun tarvitset olkap96807- 86723
- 48655
Kalateltta
Ollaan tulossa Kuhmoon Kamarimusiikkiin jos majoitus viela jarjestyisi kuitenkin. Milloin kalateltta aukeaa naillanakymi17627- 48536
- 36526
- 25515
- 43492