Focus (1.8tddi vm-00) ei käynnisty

kjiuyu

Joo eli tämmönen homma kävi:

1.päivä: Huomasin aamulla, että starttaaminen (lämmin autohalli) kestää normaalia pidempään...noin kolme sekuntia pidempään kuin normaalisti. Auto kuitenkin käynnistyy lopulta ja käy ihan normaalisti.
2. päivä: sama vaiva jatkuu.
3. päivä: auto ei enää starttaa, akku ei ole paras mahdollinen, mutta jaksaa kuitenkin pyörittää starttia...ei inahdustakaan...öljyt ja muut nesteet ok, paitsi että 2 ja 3 päivän välillä oikean eturenkaan taakse on ilmennyt noin ruokalautasen kokoinen öljyläikkä... :D

Ekan päivän ongelmien jälkeen tuli mieleen, että uusin akun ja hehkut. En ehtinyt niitä tehdä, koska kolmannen päivän jälkeen epäilen jo jotain isompaa vikaa.

Asiantuntevia kommentteja otetaan vastaan.

6

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kjiuyu1

      edit: Öljyläikällä ei välttämättä ole osuutta asiaan. Epäilen, että polttoainepumppu on paskana, ei kuulu pumpun ääntä kun kääntää virrat päälle. Sulake ja rele toimii.

    • vikakoodeja

      Ei mitään vikakoodeja?

      • Ei vikakoodeja mutta nyt on lisää infoa:

        se auton alla ollut läikkä oli tarkemman tutkiskelun jälkeen dieseliä eli pumppu toimiikin, mutta jossain vuotaa....


    • artttu

      jep ..jossain vuoto ja järjestelmä saa ilmaa.
      mulla oli joskus yhdessä diselissä sellainen vika, että jos auto ollut muutaman päivän ajamatta, niin käynnistys kesti noin 5 minuuttia. siis starttas, mutta ei pörähtänyt käyntiin. kun lopulta sain auton käyntiin, auto toimi hyvin. kun sammutti, niin lähti heti taas hyvin käyntiin.

      huomasin vian sattumalta niin, että kun auto oli käynyt jonkin aika ja sammutin , kuului moottorista pihinää ja paikallistin puhinän suodattimeen tulevasta putkesta.

      ei muuta kuin uusi putki ja taas toimi hienosti.

      • Kiitos viestistä!


      • vikakoodeja
        aarosuom kirjoitti:

        Kiitos viestistä!

        Kuivaa kaikki letkut ja putket linjasta niin voit löytää helpostikin vuotokohdan, ellei sitten löydy kuivaamattakin. Minulla oli kanssa autossa sellainen vika, että lähti huonosti käyntiin ja saattoi sammua ekoissa valoissa, ellei kaasupolkimella pitänyt kierroksia. Sen jälkeen kone oli sen verran lämmin, ettei pieni vuoto enää haitannut menoa. Polttoaineletku oli hapertunut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      206
      11881
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8218
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      59
      6303
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      176
      5221
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      56
      4967
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      50
      4508
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      116
      4418
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      119
      3916
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      82
      3415
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      53
      1957
    Aihe