Kun koneen käynnistää ja kysytään salasanaa, niin siihen tulee sellainen sateenkaarinäkymä ensin. JV-tilillä sain sen muutettua sellaiseksi torni-kuvaksi, joka on miellyttävämpi katsella. Ja kun sisään kirjautuu, niin ne taustakuvat voi siellä muutella mieleisekseen helposti.
Mutta kun loin sen paikallisen tilin ja käytän konetta sen kautta yleensä aina. Kun siitä sammutan ja sitten taas joskus käynnistän, niin eikös tässä tule ensimmäisenä se iljettävä sateenkaarikuva näkyviin :-(. Tosin se siitä heti häipyy, kun kirjautuu sisään. Mutta miten tälläkin tilillä saisi sen torni-näkymän?
Sillä kun kone on avattu ja siinä on se sateenkaarinäkymä, niin ei auta hiiren oikean klikkaus (eikä vasen), sillä molemmista hyppää heti siihen salasanan kyselyyn??? Mistä vaihdetaan tietokoneen käynnistysnäkymä?
Käynnistysnäkymä 8.1:ssä
6
175
Vastaukset
- 8.1käyttäjä
Samanlailla kun sillä toisellakin tilillä....
- Ei bonjaa
No kun muistelen miten vaan, niin en saa mieleen sitä. Tulee vaan ajatus, että olisiko se ollut erilailla siinä JV-tilillä? Mutta jos on samanlailla, niin nyt ei vaan järki ja muisti riitä, minkäs teet?
Oletus lukitusnäyttöä ei voi muuttaa Windowsin asetuksista.
Tähänkin on olemassa englannin kielinen apuohjelma:
Lock Screen Customizer
http://winaero.com/comment.php?comment.news.211
Ohjelman latauslinkki (DOWNLOAD) löytyy vierittämällä lähelle sivun loppua, ennen kommentteja. (Sivulla on mainoksia, joissa on myös latauslinkkejä.)- 156e
Kuvan voi vaihtaa windowsin omista asetuksista.
Oikean puolen palkin alareunasta asetuksiin
- digi-info
Joo ei tarvi englanninkielisiä malware ohjelmia, mäkin vaihdoin eilen tota kuvaa yhellä koneella jostain joten onnistuu se ainakin professional versiossa.
- Jo bonjasin
Löytyi :-) Nyt tiedän senkin, että se näkymä, joka tulee heti koneen käynnistäessä, on nimeltään "lukitusnäyttö". Sen säätöön pääsin sieltä "oikean reunan palkin alareunan asetuksista"- Ja sieltähän löytyy useita näkymiä, joista valita. Ja otin sen jo tutuksi tulleen torninkuvan päivämäärineen.
Kiitos ohjeistuksista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa
Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san795963- 1242401
Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri842206Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?
Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo252188Tyhmä persuväite = köyhä argumentti
Väite, että vasemmistopuolueita äänestäisivät vain “köyhät, tapatyöttömät tai heikoilla lahjoilla varustetut”, kertoo en302148Tiesitkö? Andy McCoy ja Pelle Miljoona saavat taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on
Ylimääräiset taiteilijaeläkkeet on jaettu ja 59 taiteilijaa sai sen. Taiteilijoiden keskimääräinen eläketulo jää hyvin a661594- 801554
- 391305
Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81301Kunnanvaltuusto koolle heti
Tämä on erittäin vakava tilanne 17 hakkiita oli hyrylle mutta Kas kummaa kaksi hakkiota loppusuora oli Kainuusta ja Brys291289