Paljonko käteistä saa viedä Ruotsiin?

Hur mycket

Onko mitään rajoitusta? Tämä kysymys ei liity vain laivamatkailuun, vaan mihin tahansa matkaan, jolta voisi jäädä Ruotsiin pidemmäksi aikaa.

15

3623

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5 merkkiä

      5000€

      • vähän lisää

        Vähintään 10 000 euron käteisrahan tuonti ja vienti, tullin sivuilta:

        Kaikissa EU:n jäsenmaissa on 15. kesäkuuta 2007 alkaen sovellettu asetusta, jonka mukaan Euroopan yhteisön alueelle saapuvan ja sieltä poistuvan henkilön on ilmoitettava tulliviranomaiselle, jos hän kuljettaa mukanaan vähintään 10 000 euron verran käteisrahaa. Asetuksella luodaan vain ilmoitusvelvollisuus, eikä sillä kielletä tai rajoiteta käteisrahan tuontia tai vientiä sinänsä.

        Käteisrahaliikenteen seurannalla pyritään havaitsemaan yhteisön ulkorajan yli kuljetettavia rahanpesuun tai muuhun rikolliseen toimintaan liittyviä varoja.

        Käteisrahalla tarkoitetaan paitsi maksuvälineenä liikkeessä olevia seteleitä ja kolikoita myös tiettyjä muita maksuvälineitä kuten sekkejä ja siirtokelpoisia velkakirjoja. Luottokortteja ei tarvitse ilmoittaa.

        Ilmoituslomakkeita saa rajanylityspaikoilta tai voit täyttää ja tulostaa ilmoituksen jo etukäteen Tullin nettisivuilla. Liitä ilmoitukseen henkilöllisyytesi varmentamiseksi kopio passistasi tai henkilötodistuksestasi.

        EU:n ulkopuolelta Suomeen saapuessasi valitse maahantulopaikalla Tullin punainen kaista. Poistuessasi Suomesta EU:n ulkopuolelle tee ilmoitus poistumispaikan tullitoimipaikkaan


    • ....,,,,

      EU:n sisällä käteisen valuutan maahantuonti- ja vienti on vapaata. EU-alueelle saapuvan ja sieltä poistuvan henkilön on ilmoitettava tulliviranomaiselle, jos hän kuljettaa mukanaan vähintään 10 000 euron arvosta käteistä valuuttaa.

      Siis Suomesta voi viedä käteistä haluamansa määrän

    • Paljon tietoa

      Miksi kannattaa kysyä väältä virheellisiä tietoja, kun kuukkelista saa linkit oikeisiin tietoihin. Sillä käteisen vienti maasta riippuu myös kohdemaasta. Eli määrä ei kaikkialle ole sama!

      Katso tullin SUomen pankin tai Ulkoministeriön sivuilta eikä Rajavartiolaitoksen sivujakaan ole paha vilkaista. Tietoa on, jos sitä todella haluaa.

    • Anonyymi

      mielestäni ei ole mitään rajoituksia raha määrän suhteen, paitsi jos menet EU-ulkopuolelle.

    • Anonyymi

      Tuolla ylempää olikin vastaus. Minua aina ihmetyttää tuo. Ei vaivauduta ottamaan asioista selvää! Vai eikö osata?

    • Ei ole olemassa mitään rajaa paljonko rahaa saa viedä Suomesta pois. Yli 10.000€ summat pitää ilmoittaa tullille. Mukaan selvitys miksi vie enemmän niin asia ok. Estetään mm rahanpesu ja laittoman rahan vienti

      • Anonyymi

        Tätä sinun piti siis täsmentää:

        "Euroopan yhteisön alueelle saapuvan ja sieltä poistuvan henkilön on ilmoitettava tulliviranomaiselle, jos hän kuljettaa mukanaan vähintään 10 000 euron verran käteisrahaa. Asetuksella luodaan vain ilmoitusvelvollisuus, eikä sillä kielletä tai rajoiteta käteisrahan tuontia tai vientiä sinänsä."

        Mitä eroa on laillisella rahalla ja laittomalla rahalla? Mistä tiedän, että saamani vaihtoraha on aina sitä laillista eikä laitonta ole mukana?


    • Anonyymi

      Sinne saa viedä 1.666.666.66€

    • Anonyymi

      Sinne saa viedä ihan niin paljon kuin rahkeet antaa myöten.

    • Anonyymi

      Juutalaisten Jeesus kieltää 666 viennin muualle kuin Helvettiin koska se on paholaisen luku.

      • Anonyymi

        Taikauskoa.
        Uskokoon ken tahtoo.


    • Anonyymi

      Itse vein 1,4 miljoonaa euroa monopoli seteleitä käteisellä eivätkä sanoneet tullissa mitään.

    • Anonyymi

      Seriffit äkkiä takaisin. Muutoin palstaa ei saada ruotuun.
      YP:n taito ja kyky ei siihen pysty.
      Jatkuvaa asiattomuutta, kirjoittelua väärälle foorumille, jne.
      Toivottavasti osaatte jonkus valita kirjoitusfoorumin oikein.

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      121
      6030
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2120
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1952
    4. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      66
      1114
    5. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1113
    6. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      997
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      987
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      902
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      897
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      765
    Aihe