Voiko pentu mennä ensimmäisen viikon ja kahden päivän kotiutumisen jälkeen sukulaisille hoitoon, kun perhe lähtee lomalle Kroatiaan? Vai onko mahdollisuus että pentu kiintyy liikaa hoitajaan tai muita tälläisiä "vaaroja"
pentu hoitoon
3
71
Vastaukset
- kipale
Kiintyy tai ei, mutta parempi sen olisi olla isäntäväen kanssa enemmän kuin ensimmäisen viikon kotiin tultaessa.. Vastuutonta lähteä lomailemaan heti pennun ottaessa / vastuutonta ottaa pentu siihen aikaan, kun tietää lähtevänsä lomalle. Jos ei koira teille tuonkaan vertaa merkitse, niin kohta on varmaan sekin koira taas kaupan..
- 66688
Tuon ikäinen pentu on hyvin altis kaikille ympäristöstään saamille vaikutteille, hyvässä ja pahassa, oppii siis todella helposti, ja voi kerätä vieraassa paikassa huonoja tapoja ja jopa traumoja, ja näitä käytösmalleja on sitten omistajan hankalampi lähteä korjaamaan, kun e tiedä käytöksen taustoja.
Nojuu, en ihan kanssa ymmärrä miten pitää haalia kaikkia mahdollista yht'aikaa, sitten ihmetellään miten kaikki asiat hoidetaan samalla kertaa; jotkut ihmiset ottavat loman silloin kun pentu tulee taloon, ettei tarvitse lähteä mihinkään, edes työpäivän ajaksi, ja saa sisäsiisteyskoulutuksen paremmin alkuun. Ja ettei tarvitse raahailla pentua ympäriinsä, kun se on vielä pieni ja altis bakteeriympäristön muutoksille.
Toisaalta: Hoitoon vaan, jos on tiedossa paikka jossa osataan pennun hoito. Sehän on osa sosiaalistamista, että koira osaa olla eri paikoissa ja luottaa muihinkin ihmisiin. Eihän niitä voi pumpuliin pakata. Jotkunhan suorastaan eristää pennun neljän ensimmäisen kuukaiden ajaksi, ja sitten ihmettelevät sen jälkeen miten pentu on niin kovin arka ja säikky liikkumaan ulkona....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1237130Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1234934L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa664266TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a153463Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242261Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2731691- 671465
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581428Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä221406Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j581384