http://www.hs.fi/kuukausiliite/Äly hoi/a1396404764124
Viisaus > Äly, mutta voiko kone tulla liian fiksuksi?
Näetkö riskin liiassa älyssä?
2
120
Vastaukset 2
Liika äly koneella voi olla riski, mutta Ray Kurzweil on laskenut, että teknologinen singulariteetti saavutetaan vasta vuonna 2045, joten tässä on vielä hyvin aikaa varautua.
- austerism1
Koneälyn määrittely lienee avainasemassa tässä pohdinnassa. Jutussakin viitataan siihen, että koneet kykenevät "älykkäisiin" ratkaisuihin vain hyvin rajatussa ympäristössä. Itse jäin kaipaamaan jutussa sitä, ettei otettu kantaa jonkinlaiseen ihmisen ja koneen (eli kyborgin) yhteenliitymään ja/tai transhumanismiin. Jossain vaiheessa voi näet olla edessä se, että ihmiskunta jakautuu entisestään sen myötä, että teknisesti ja lääketieteellisesti itseään parantelevat ihmiset ylittävät ominaisuuksiltaan tavalliset ihmiset.
No, arvelen, että todellinen äly alkaa koneeseen syntyä kenties siinä vaiheessa, kun ihminen alkaa ymmärtää aivojen toimintaa riittävästi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi yritti murhata mopopojan
Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti7091853Mopomiitti!
Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss309990- 67887
Poliisi kiilasi mopoilijan
Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö131746- 32601
Käviskö tällainen suhde
Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E61569- 88567
- 44561
- 32550
- 37520