Onko Vaajakosken alue hyvä paikka asua? Jyväskylä tuttu kaupunki ,mutta asunut en ole siellä.Vielä...nyt suunnitelmissa muuttaminen Jyvässeudulle.Asiallisia vastauksia kiitos.
heippa
12
327
Vastaukset
- En muuttais ikää
Alkoholi tuppaa maisgimaan alueella.
- Mikäs täällä
Vaajakosken alue on kauhean laaja, on monenlaista paikkaa Kotimäestä ja Vaajakosken keskustasta Kaunisharjuun ja Haapaniemeen. Vaajakosken keskustassa on kauppoja (isohko S-market ja alko, apteekki) ja palveluita (kirjasto, uimahalli ym.), joukkoliikenneyhteydet Jyväskylän keskustaan ovat aika hyvät, bussilla 15 - 20 min. linjat 1, 2 ja 3.
Itse en haluaisi asua Haapaniemessä.
Entisenä palokkalaisena asuisin ehkä mieluummin siellä palvelujen takia (Palokankeskuksen liikkeet), mutta koska asioin eniten Jyväskylän keskustassa, sillä ei oikeastaan ole väliä. Olen huomannut, että Vaajakoskella on enemmän ghettomeininkiä (spraymaali-töhrijöitä ja ilkivaltaa ym.) kuin Palokassa - täällä on ehkä vanhana tehdaspaikkakuntana "protestimieliala" voimissaan. Mutta tykkään asua täällä, koti on koti.- Essi3
Kiitos edellisistä vastauksista.
- ........
Toisaalta Palokankeskuksen kaupat ovat "peltomarket"-tyyppiä eivätkä ole bussilla tavoitettavissa kaikkialta Palokasta, on käveltävä tai omalla autolla mentävä, toisin kuin Vaajakosken keskusta.
- hiiohoihellurei
Vaajakosken asmalammella on kyllä ihan rauhallista. Asuin siellä muutaman vuoden ja ei voi moittia. Se on silti lähellä keskustaa.
- Ihana kylä
Paljon huumeidenkäyttäjiä, pikkurikollisia, vankila tulossa melkein keskustaan, SOK:n halpakauppa siirretty kauas keskustasta jossa vain pieni kallis Valintatalo, ei postia, ei ravintolaa, kymmeniä partureita ja muutama rahanpesula. Pari pankkia auki muutaman tunnin viikossa. Lisäksi paljon Sosialidemokraatteja. Exstreamasujalle mainio paikka!
- ............
Ei se uusi Vaajala niin kovin kaukana keskustasta ole, muutama sata metriä.
- Martin Niemi
............ kirjoitti:
Ei se uusi Vaajala niin kovin kaukana keskustasta ole, muutama sata metriä.
Keskusta?
No joo....vähän rankempaa huumoria!
- En muuttais ikää
Todella ankea paikka ongelmanuoriso/skineineen.
- Vai ongelmanuorisoa
Olen asunut 12 vuotta Vaajakoskella eikä ongelmanuorisoa ole tullut vastaan, ellei sitten pärisytteleviä mopopoikia pidä sellaisena.
"Skinit" (=yksi ja sama dorka) rikkoi paikallisen pitserian ikkunat muutama vuosi sitten toistuvasti varmaan kymmeniä kertoja, kunnes jäi kiinni. "Ajattelun" tasosta kertoo se, että raahasi jostain parin sadan metrin päästä pyörätelineen, jonka heitti ikkunaan. Jäi turvakameraan ja tunnistettiin.
Missäpä ei pissapäitä asuisi. Ainoa paikka taitaa olla syvällä korvessa, jossa ei asu ketään kilometrien säteellä, eiks vaan.
- Eedwartti
Itse pidän Haapaniemestä suunnattomasti. Vaikka olenkin pariin otteeseen ollut muutaman vuoden vankilassa, aina olen ollut tervetullut takaisin. Täällä saa rahalla kaikkea vaikka ei kauppoja ja Alkoa olekaan, mukavaa köyhää väkeä jolloin kukaan ei varasta toisiltaan eikä naapuria pahoinpidellä, päinvastoin tuodaan virvokkeita jos itsellä on korvauspäivä. Vuokrista en tiedä kun ei ole tullut noita laskuja katseltua, varmaan aika edullista asua.
hahah. Haapaniemi on niin moninainen.D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos
Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks365383Haluat nainen torjua minut
Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si704069Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?
Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut353488Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat
En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?983272Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?
Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää533258- 712686
Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan
kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai1252178En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä
kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri552172Farmi Suomi: Kirsi Salo syyttää koulukiusaajiksi - Jucci Hellström lataa napakasti
Mitäs mieltä olet Kirsi Salon koulukiusaamiskommentista? Farmi Suomi -kisassa väki vähenee ja kisa kovenee. Peliliikkeit261487- 1911346