Aliathon Holiday Village 2014, Pafos, Kypros

Päiviä laskien

Hei,

Olemme menossa perheen kanssa kyseiseen paikkaan elokuun 15. 2014 viikoksi. Mukana kolme muksua 1-4v.

Onko kokemuksia paikasta elokuulta ja ennen kaikkea oletko elokuussa käynnyt Pafos Zoossa? Onko siellä mitään katsottavaa vai ovatko eläimet lämmöstä liikkumattomia? Entä jaksaako siellä pienten kanssa liikkua niillä helteillä, eli löytyykö paikasta varjoa?

Entä oletko osallistunut Finnmatkojen merirosvoristeilylle, onko siellä puuhaa noin pienille?

Paikasta voi toki kertoa muitakin vinkkejä mitä mieleen juolahtaa.

Kiitos vinkeistä.

6

467

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pafos Zoossa käytiin lokakuussa 2012.

      Eniten siellä oli lintuja, sillä sehän onkin lintupuisto enemmänkin.

      Leijonat oli varsin laiskoja, mutta kyllä siellä noin yleisesti eläimet jaksoi liikkua.

      Kuuma siellä oli, ainakin silloin kun me oltiin ja varjoon oli pakko välillä hakeutua.

      Siellä oli tietenkin myös kahvila ja pari kioskia, niistä sai vilvoittavaa juomaa ja jäätelöä, oli ruokaakin tarjolla.

      Lintunäytöksiä oli myös, papukaijat esiintyi ja oli siellä jotain muitakin lintuja, jotka esiintyi, en nyt vaan enää muista mitä ne oli.

      Me ei oltu merirosvoristeilyllä, oltiin vaan ihan tavallisella puolipäiväristeilyllä, johon kuului bbq-lounas. Pysähdyttiin välillä uimaan, laivan puolesta oli uimatarvikkeita joka lähtöön. Ihan kiva oli sekin.

      Aliathonilta kun lähti poispäin keskustasta, niin siellä oli mukava hiekkaranta, Geroskipou, pitkälle matalaa rantaa. Olisko ollu suunnilleen kilsan päässä Aliathonista. Vesipuisto oli siellä suunnassa myös. Siellä emme käyneet, kun ei meistä oikein kukaan ollut kiinnostunut vesiliukumäistä.

      Aliathonin takana oli minigolf. Mukava rata, mutta ehkä ei oikein sovi noin pienille.

    • Alliathon

      Pafos Zoon papukaijashow oli viihdyttävä ja kirahvit, apinat, käärmeet, maakilpikonnat ja aasit näkee paahteella. Sinne on tulossa norsukin. Aliathon hotellista pidimme kovasti. Lapsille on matala allas liukumäkineen ja myös toinen isoista altaista oli pitkälle matalaa. Meillä oli puolihoito ja ruoka oli tosi hyvä. Vaihtoehtoja oli paljon ja teema vaihtui päivittäin. Rauhallinen hotelli. Iltaelämän ääniö ei kuulunut.

    • Päiviä laskien

      Matka on nyt takana. Aivan mielettömän mahtava paikka pikkulapsiperheelle. Emme poistuneet kuin kerran hotellilta katsomaan rantaa. Merirosvoristeily jäi käymättä ja eläintarha peruttiin vähäisen osallistuja määrän takia. Silti aika kului ja tuntui loppuvan kesken. Hotellilla on kolme uima-allasaluetta, joissa kaikissa oli huomiotu myös perheen pienimmät. Itsellämme siis 1v,3v ja 4v mukana. Lisäksi oli allas merirosvolaivoineen, liukumäkineen ja muine vesijuttuineen. Hotellilla on kaksi leikkipaikkapaikkaa, toinen isompi ja toinen pienempi, joka oli varjossa.

      Olimme elokuussa ja lämpö jännitti, mutta ilmastointi huoneissa yllätti positiivisesti. Molemmissa huoneissa oli omat ilmastointilaitteet ja tehokkaat sellaiset. Ilmastointi, ihana vesi ja pieni tuulen vire varmistivat nautinnon maksimoinnin. Huoneet olivat myös hyvin äänieristettyjä. Kello kahdeksalta oli jo aivan hiljaista Aegean Villagessa, jossa huoneemme sijaitsivat. Päikkäreilläkin oli hiljaista.

      Ruoka oli hyvää ja monipuolista. Kasvissyöjistä en tiedä saisivatko tarpeeksi maittavia annoksia kasattua. Meillä oli all inclusive ja toimi moitteettomasti. Kävimme vain buffassa ja nautimme allasbaarin antimista.

      All inclusive toi myös positiivisen yllätyksen. Erittäin toimiva ja nopea wifi-yhteys koko hotellin alueella.

      Rannasta vielä sen verran, että oli todella lähellä ja helppo mennä ja vesi oli ihanan lämmintä.

      Muita suomalaisia ei ollut hotellilla, eikä juuri Pafoksellakaan. Noin tusina meitä kuljetettiin Larnakan kentältä Pafokselle, elokuu kuulemma hiljaista suomalaisten osalta. Vierast olivat pääosin brittejä. Englannilla pärjäsi mainiosti kaikkialla.

      Jo ensimmäisenä päivänä nauratti pukukoodi illallisella: pitkät housut ja paita. 99% asiakkaista piti illallisella shortseja, lyhythihaista pikeepaitaa päällä ja flipitiflofiteita jalassa.

      Ehdottomasti suosittelemme pientenlasten kanssa. Vähän isommillekin löytyy syvempää allasta ja köysirata kiipeiltäväksi.

      • Rantapallo3

        Minkä firman reissulla olitte?

        Olemme lähdössä syyslomaviikolla 42 kahden lapsen (6 v. ja 11v.) kanssa kyseiseen hotelliin Finnmatkojen reissulle. Matkakertomus kuulosti upealta :)


      • Päiviä laskien
        Rantapallo3 kirjoitti:

        Minkä firman reissulla olitte?

        Olemme lähdössä syyslomaviikolla 42 kahden lapsen (6 v. ja 11v.) kanssa kyseiseen hotelliin Finnmatkojen reissulle. Matkakertomus kuulosti upealta :)

        Finnmatkoilla oltiin. Ja mennään uudestaan viikkoa ennen teitä noin viikon päästä. Oli vain niin mahtava paikka, että oli "pakko" ottaa pikapaluu. Nyt eroaa sillä, että lento menee suoraan Pafokselle eli ei pitkää bussimatkaa ja eri lentoyhtiö, mutta sama matkafirma.

        Kannattaa muuten sitten ottaa vesipyssyt jo kotoa mukaan, sillä ainakaan niitä ei ollut viimeksi hotellin marketissa ja kauempana ei käyty.

        Ihanaa matkaa teidän perheelle.


      • Päiviä laskien
        Päiviä laskien kirjoitti:

        Finnmatkoilla oltiin. Ja mennään uudestaan viikkoa ennen teitä noin viikon päästä. Oli vain niin mahtava paikka, että oli "pakko" ottaa pikapaluu. Nyt eroaa sillä, että lento menee suoraan Pafokselle eli ei pitkää bussimatkaa ja eri lentoyhtiö, mutta sama matkafirma.

        Kannattaa muuten sitten ottaa vesipyssyt jo kotoa mukaan, sillä ainakaan niitä ei ollut viimeksi hotellin marketissa ja kauempana ei käyty.

        Ihanaa matkaa teidän perheelle.

        Nyt on kokeiltu elokuuta ja lokakuuta. Molemmat ajankohda mahtavia ja hotelli mahtava paikka.

        08/ vesi oli todella lämmintä, saattoi viettää vaikka koko päivän
        10/ vedet uimahallilämpöisiä, eli ei voi koko aikaa kölliä vedessä. Ja vilikissa, kuten itse ei välttämättä viihdy vedessä.

        08/ ilma kuuma, mutta vesi ja ilmastointi virkistää. Illallakin vielä kuuma, liki 30°c.
        10/ aamut sopivan viileitä 20-25°c. Oli mukava syödä aamupala ja illallinen ulkona (elokuussa mieluummin sisällä ilmastoidussa ruokasalissa)

        08/isompi leikkipaikka oli päivisin auringosta liisn kuuma
        10/ myös isommassa leikkipaikassa pystyi olemaan päivällä

        08 oli kivempi olla merellä, kun vesi oli todella lämmintä.
        10 oli puolestaan kivempi kävellä rannalle, kun ei tuullut niin paljoa.

        08/ tuli pääasiassa vietettyä altaasta altaaseen pujahtamalla.
        10/ käytiin altaissa, keikkipaikoilla, kierreltiin hotellin aluetta jne tasapuolisesti.

        10 tyontekijät kiinnittivät enemmän huomiota turva yms ohjeisiin ja huomauttivat tarvittaessa.

        08/ oli kourallinen suomalaisia Pafoksella.
        10 tuli bussilastillinen pelkästään Aliathoniin. Oli enemmän aivan pieniä vauvoja.

        08 ja 10 oli ruoka hyvää ja monipuolista. 08 oli vähän enemmän vaihtelua. Palvelu oli molempina ajankohtina erinomaista.

        Elokuulle arvosana 10 .
        Lokakuulle 9- (lasku vain veden lämpötilan laskun takia).
        Kummallakin ajankohdalla omat hyvät puolensa. Suosittelen pienlapsiperheille


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      68
      4430
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      246
      4193
    3. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      22
      3394
    4. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      161
      3295
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      68
      3066
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      75
      2899
    7. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      119
      2583
    8. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      172
      2441
    9. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      48
      2215
    10. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      24
      1820
    Aihe