Meidän poika lähti tänä syksynä kouluun, viime vuonna Simon oli eskarissa. Siellä hän alkoi oppia lukemaan ja nyt hän sitten koulussa on oppinut kirjoittamaankin. Pikkusisko Sara, viihtyy veljen kanssa yllättävän hyvin ja kaikki Simpan koulu jutut kiinnostaa meidän Saraa hurjan paljon. Simppa onkin nyt opettanut Saran lukemaan, yhtenä iltana mietimme että mitä ne siellä Simpan huoneessa puuhaa, ja siellä meidän Sara tavasi kirjaimia. No, nyt sitten osaa jo vähän kirjoitellakin. Luemme yleensä ilta sadun Saralle ja kaksi vuotiaalle Sebastianille, Simppakin lukee heille mielellään. Meitä on niin hellyyttänyt Simpan isoveikan rooli, hän niin kovasti haluaa auttaa ja opettaa pikkusisariaan. Simppa saattaa usein Saran naapuriin leikkimään. Meitä hämmästyttää pojan toimeliaisuus ja kohteliaisuus, hän tosiaan nauttii jos hänelle annetaan pikkuriikkisenkin vastuuta. Uskallamme huoletta mennä lenkille ja jättää Simpan vahtimaan nuorempia. Toisaalta, välillä pelottaa että totumme siihen että Simppa pitää huolta ja meille käy köpelösti.En sitten tiedä olemmeko tiedostamatta kasvattanut hänet huolehtivaiseksi vai tuleeko se itsestään, no sellaine hän on.. On se vaan hienoa,minkälaisia suhteita sisarukset muodostaa.. Muita kokemuksia olisi kiva lueskella!=)
sisarussuhteista
3
811
Vastaukset
- Mimmu
vielä noin pientä lasta vahtimaan sisarruksia. Tosiaan jos jotain sattuu, olisi teille kauheaa ja myös lapselle hirveä taakka.
Muuten oli kiva lukea tarinasi. - ekaluokkalaisen äiti
Älä nyt hyvä ihminen jätä ekaluokkalaista kaksi vuotiaan hoitajaksi!! Oli millainen ihmelapsi tahansa niin hän on liian nuori niin pienen hoitajaksi. Mitä hän osaa tehdä, jos pieni esimerkiksi syö pesuainetta tai luulee lääkettä karkiksi tai kodinkone sytyttää tulipalon tai vieras ihminen soittaa ovikelloa ja pyrkii sisälle tai joku lapsista pudottaa lasiastian, joka särkyy... Lasikaappi kaatuu pienen päälle, kun sinne kiipeää. Ovi aukeaa ja 2-vuotias lähtee ulos juoksemaan rusakon perässä. Isoveli saattaa juuri silloin olla vessassa... Kaikkia toimintatapoja ei ekaluokkalaiselle voi opettaa eikä hän itse osaa vielä keksiä niihin ratkaisuja.
...perheen normaalia arkea: siis nuo rikkoituvat lasit ja rusakot :) Hyvä että äiti ja isä selviää tästä kaikesta rumbasta ja piilevistä vaaroista joten ekaluokkalaiselle ei moista vastuuta saa vielä sälyttää. Meillä 10 v ja 7 v lapset on ollees kahdestaan jonkin aikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs491354- 1601166
- 611037
- 8882
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli198881- 12812
Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää27786Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä51771- 346758
Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla
Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti85737