Pystykorvan sairauskohtaus?,

Huli

Koiranai sai epilepsiakohtausta muistuttavan kramppikohtauksen.
Ei pääsyt ylös lattialta, tärisi vaan ja kouristeli.
Annoin vettä kädellä suuhun.
Tilanne meni ohi noin 5 minuutissa
Noin 30 min ennen koira söi pienen suolaisen lihapalan.
Soitin eläinlääkärille hän ei kyllä uskonut että kesymyksessä on epilepsia kohtaus.
Käski seurata että uusiiko kohtaus.
Koira on melkein puhdas pystykorva 8v.

Onko muilla ollut saman tapasia tilanteita?.
Olisin iloinen jos joku voisi kertoa omista kokemuksista.

4

92

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pystismuori

      Minulla oli puhdas pystisnarttu 1988-2002, ja se sai tuollaisia kohtauksia noin nelivuotiaasta alkaen aina ennen juoksua. Näitä kesti suunnilleen 10-vuotiaaksi asti, kunnes juoksut loppuivat. Kestivät yleensä muutaman minuutin, ja jälkeenpäin koiralla oli kova jano ja pissihätä.

      Eläinlääkäri oli sitä mieltä, että kyseessä voisi olla epilepsia, joka on pystykorvilla aika yleinenkin sairaus. Lääkityskin siihen olisi ollut mahdollista aloittaa, mutta se olisi ollut jatkuva, jokapäiväinen pillerin syöttö. Koirasta olisi myös tullut ehkä liiankin rauhallinen ja laiska, joten emme sitten lääkitystä aloittaneet.

      Koira oli ikänsä muuten ihan terve, kunnes 13-vuotiaana sairastui sydämen vajaatoimintaan ja siihen sitten menehtyikin.

    • Huli

      Kiitos vastaukseta.
      Minun narttu on kyllä leikattu.
      Että silleen.

      • Seuraavasta kohtauksesta viimeistään lekuriin. Yhden eläinlääkärin sana nyt ei paljoa paina, sen verta monta väärää diagnoosia saatu koirille tähän ikään mennessä..., oma mielipide.
        Enkä ole kuullut että epilepsialääkityksestä koira laiskistuisi; lääkitykseen tottuminen kyllä voi viedä aikaa viikkoja. Viimeisin tapaus ihan tuosta viereisestä pihasta: Naapurin koira painelee kuin pentu, vaikka sai useamman vaikean kohtauksen ja pysyvän lääkityksen.
        Pystykorvilla tunnettu sairaus, paitsi on sitä muillakin roduilla. Kukin arvostaa mitä tykkää, sillä yhdellä pillerillä voi estää kohtauksen, jossa saattaa lähteä henki.


    • Lääkkeille vaan

      Minun ajokoirani sairasti epilepsiaa noin 3veestä 9v asti, kunnes lopetettiin muista syistä. Pilleri päivässä on ihan vaivatonta, turha ruveta pihtailemaan koiran terveyden takia. Lääke (oli barbivet meillä) on vielä halpakin. Ei ollut mitään sivuvaikutuksiakaan. Kohtaukset väheni, helpottui ja lopulta loppuivat kokonaan.

      Suosittelen myös teille jos ell toteaa epilepsian kuitenkin. Meillä aloitettiin lääkitys toisen tai kolmannen kohtauksen jälkeen, ei ne ekasta aloitakaan mielellään vielä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1157
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      39
      584
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      548
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      218
      512
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      50
      504
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      492
    Aihe