Microsoftilta löytyy oma tukisivusto josta voidaan tarkastella eri tuotteiden elinkaaritukien alkamista ja loppumista. Käytännössä tämä tarkoittaa esimerkiksi eri Windows Phone -versioiden kohdalla sitä milloin minkäkin ohjelmistoversion elinkaari alkaa ja mihin päivämäärään asti sitä tuetaan minimissään. Microsoft lupaa WP8 ja WP8.1 -käyttöjärjestelmille päivityksiä vähintään 36 kuukauden ajan elinkaaren alkamisesta lähtien. Tukisivuille onilmaantunut uusi Windows Phone 8.1 -käyttöjärjestelmä ja sen viralliseksi elinkaaren alkamispäiväksi on merkitty 24.6.2014. Tarkoittaako tämä nyt sitä, että päivitys lähtee jakeluun tuolloin, ei välttämättä, mutta todennäköisesti hyvin lähellä tuota päivämäärää. Esimerkkinä toimi hyvin WP7.8 joka lähti jakeluun 30.1.2013 ja tälle oli tuolloin merkattu elinkaaren alkamispäiväksi 9.2.2013, päivitys siis lähti jakeluun kymmenen päivää ennen virallista elinkaaren alkamista.
http://www.wpuhelin.com/microsoftin-sivuilta-paljastuu-wp8-1-jakeluun-24-kesakuuta/
Virallinen WP8.1 jakeluun 24.6
15
352
Vastaukset 15
- KOLME VUOTTA!
Ajatella, kokonaista 3 vuotta päivitystukea, se on paljon se!
- en jaksa päivitellä
Koska tämä päivitysrumba loppuu, koska puhelin alkaa toimia niin ettei tarvi enää päivittää? Olisko liian vaikeeta poistaa kaikki bukit yhdellä päivityksellä?
- tuottaja ei halua
>Koska tämä päivitysrumba loppuu, koska puhelin alkaa toimia niin ettei tarvi enää päivittää? Olisko liian vaikeeta poistaa kaikki bukit yhdellä päivityksellä? <
Näillä näkymin tuo ei ole mahdollista ja tuskin tulevaisuudessakaan. - l520 8.1
8.1 on iso päivitys joka muuttaa puhelimen sellaseks kun sen olis pitäny olla jo alusta lähtien.Ei siis pelkkä bugi päivitys vaan on hyvin saatu korjattua niitä puutteita mitä 8 oli,lista on pitkä.
- robben
l520 8.1 kirjoitti:
8.1 on iso päivitys joka muuttaa puhelimen sellaseks kun sen olis pitäny olla jo alusta lähtien.Ei siis pelkkä bugi päivitys vaan on hyvin saatu korjattua niitä puutteita mitä 8 oli,lista on pitkä.
8.1:een ensimmäinen päivitys. Esim. akkukestoon parannus ja bugikorjauksia
http://wpcentral.com/windows-phone-81-picks-first-update-improves-battery-life-and-squashes-bugs
- l520
Omaani asentuu parasta aikaa,saas nähä mitä tulee
- kehitys kehittyy
en jaksa päivitellä 13.5.2014 08:07
"Koska tämä päivitysrumba loppuu, koska puhelin alkaa toimia niin ettei tarvi enää päivittää? Olisko liian vaikeeta poistaa kaikki bukit yhdellä päivityksellä?"
Kehitys ei lopu koskaan, vaan jatkuu niin kauan kuin on elämää.
- Hyvääkannattaaodttaa
Onko järkevää asentaa wp 8.1-päivitystä vielä, koska takuu häviää pois??
On.
Ei missään nimessä ole järkevää päivittää vielä, kun virallinen päivitys tulee reilun kuukauden kuluttua. Voi nimittäin käydä niin, että jos nyt päivittää, niin virallinen versio ei päivitykään.
Perustele, miksi kannattasi nyt riskillä päivittää???- l520
Täpinä kirjoitti:
Ei missään nimessä ole järkevää päivittää vielä, kun virallinen päivitys tulee reilun kuukauden kuluttua. Voi nimittäin käydä niin, että jos nyt päivittää, niin virallinen versio ei päivitykään.
Perustele, miksi kannattasi nyt riskillä päivittää???Vahva epäilys et Cyan päivitys menee yhtä hyvin 8.1 kanssa kuin mitä Black asentui GDR3 päälle tammikuussa,ongelmitta.
- buggy
Tuleekohan tuolla sellainen, että pienimmässä koossa oleva puhelut-tiili alkaa näyttää sen saapuneitten puheluitten määrän? Mun täytyy koko ajan töissä kytätä, että onko joku soittanut, kun se ei näytä niitä :( Pakko nähdä ne kun on muistamaton omainen. Kaikki muut kyllä näyttää, mailit ja viestit, mutta ei puheluita.
- l520
Eikö se muka 8:lla näytä,en kyllä muista mutta täs 8.1 näkyy vastaamattomien puh. lukumäärä pikku tiilessäkin,ja ihan siinä "micro" koon tiilessäkin.Tässähän saa tiilejä vieläkin pienemmäks ja enemmän näytölle kuin kasissa.Isoimmassa tiilessä enemmän infoa, näkyy nimi ja aika
- ei_kokemusta
Saako tuon 8.1. ladattua 8-puhelimiin ilmaiseksi? Onko se pakollinen ja aikooko se päivittyä automaattisesti?
- l520
Saa ilmaseks,pakollista se ei ole mutta olis aika tyhmää jättää 8.1 päivittämättä on meinaan niin paljon paree kuin wp8 että jos nyt tulis takas 8 niin olis tod iso takapakki
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta
Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on471492Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.59890Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.30667- 87637
kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl14605- 43573
Pahin tapa satuttaa toista
On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.56564- 7542
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu23527- 44521
Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä
Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan70520- 61515
Jos kaivattusi on
Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?47513- 37496
Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen
Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj14491Kylän tielle remonttia?
Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?13472Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.132439- 42418
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa45409Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?
Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.26399