Tutkailin ensivuoden matkoja khao lakiin. Huomasin Finnmatkojen Brizan kohdalla että näppärästi keskustaan pääsee TUK TUKILLA.Onko Khao lakiin tullut tuk tukeja joita ei kyllä ollut talvella 2013 jolloin tuolla vietimme parisen viikkoa. Mukavampiahan ne on kuin lavataksit ja edukkaampia huomattavasti. Onko kenelläkään paikalla olleella tietoa asiasta :)
Tuk Tuk
4
910
Vastaukset
Brizan vieressä on lavataksiasema, jota varmaankin tarkoitettiin. Tuk tukeja ei ole.
Näppäryyskin on toki mielipide ja tottumus kysymys. Itse vuokraan skootterin siitä pienestä kaupasta emeraldia vastapäätä loman ajaksi. Useammaksi päiväksi otettaessa maksaa 200 thb/vrk. Joten jo keskustasta palatessa, on edullisempi kuin lavataksi. Talvella oli suuret tienparannustyöt käynnissä juuri keskustaan päin. Toki jos lapsia esim. mukana niin sitten lavataksi toki parempi vaihtoehto.
Toinen asia. Mielestäni ei ehkä joka kerta kannatakkaan lähteä keskustaan (bangla on) brizalta. Vaan vastakkaiseen suuntaan lam kaeniin. Lam kaen on jopa lähempänä kuin keskusta. lam kaenissa on mm. markkinat normaalisti edellisenä päivänä kuin bang niang, toki myös pienemmät. Nimit temppeliinkin kannattaa tutustua. Hyviä katukeittiöitä useita. Ruokaravintoloitakin löytyy, niissä hinnat samaa tasoa kuin khao lakin keskustassa. Jos lam kaeniin lavataksilla suuntaa, kannattaa sopia nouto saman taksin kanssa. Sieltä ei välttämättä lavataksia löydy. Toki brizalta matkaa vain pari kolme kilometriä, että sen kyllä käveleekin.
Samalla voisi käydä tutustumassa ban nam sai (=kirkas vesi) projektiin, jonka Thaimaan prinsessa Chulabhorn Mahidol käynnisti, auttaakseen tsunamista kärsineitä. Paikan tunnistaa siitä että, valkoisessa seinässä lukee isoinkirjaimin, tourist information. Ainakin opaskarttoja on tarjolla. siellä voi myös majoittua, thaikotiin, ja tutustua käsitöihin, ravintolakin löytyy. myös veneen vuokraus onnistuu sitä kautta, saoin kalastusretket. Paikallista Ancient kahvia voi myös kysellä, vaikkapa tuliaisiksi. Jos infoa siellä haluaa, tiskillä on kello, jota soittamalla saa henkilökunnan paikalle. ravintolassa toki on joku paikalla ilman kelloakin. Ihmettelen miksi ko projektista, ei suomalaiset matkatoimistot kerro. Itse järjestäisin sinne jopa retkiä.
Yksin haahuilemalla siitä ei saa paljonkaan irti, mutta opastettuna paikka on mielenkiintoinen, jos paikallinen kulttuuri kiinnostaa.
Pahoittelen ketjun aiheesta *hieman* eksymistäni.- Ihana Taikku
Olimme nyt maaliskuussa ja ei Khao Lakissa silloin ainakaan Tuk Tukeja näkynyt, Muualla Thaimaassa tosi kiva kyyti
- Ei Bangkokissa
Jos joskus menet Bangkokiin en suosittele Tuk Tukeja.
- Älä mieti vaan mene
Lavataksit on edullisia, Khao Lak is best.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2719827- 766820
- 286486
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni996235Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv436099Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h1045987- 635405
- 465136
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on604460- 504070