Onko toi kamera hyvä? Kannattaako ostaa? Ja jos ei, mikä kamera sitten kannattaa? Saa ehdottaa muitakin kameroita.
Tässä linkki: http://www.ellos.fi/canon/canon-eos-100d-jarjestelmakamera-18-55-is-objektiivi/448042?N=1z141u7Z1z141o7&Ns=PriceArticleNormalSorting|0&Nao=28&rcnt=100&selArt=714324
Jos mietitte hintaa, saan siitä 50% alennusta jos ostan 3 tuotetta ellokselta.
Kannattaako ostaa Canon EOS 100D?
7
316
Vastaukset
- vilenin sulo
Kaikki samantyyppiset ja samanhintaiset kamerat on melko tarkasti yhtä hyviä.
Aina kannattaa ostaa kaikkea mitä saa halvalla tokkopa ellos tuosta 50 prossaa antaa alea.
mutta kuitenkin; ei mikään huono kamera hintaansa nähden. elloksella on objektiivista vanhempi malli eli usm is ja koko paketilla kallis hinta.
verkkokaupassa tuo on 650 euroo uudemmalla objektiivilla eli 18-55mm is stm.
tuo uudempi malli on parempi eli siinä on tarkennusrengas eikä pyörivää etulinssiä ja tuo stm moottori on äänetön ja nopea.
itse kamera on pikaseisesti: 18 megapikseliä, 1/4000-30sek pulp, iso maks 12800 jne.
sinuna ostaisin tuolta, ei mikään huono paketti :)
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/12085/dmbdm/Canon-EOS-100D-KIT-jarjestelmakamera-18-55-STM-objektiivi- Canonisti minäkin
Runko on ihan hyvä, mutta itse en kelpuuttaisi kumpaakaan mainittua suttuzoomia. Miksi kohtuullien runko pitää pilata huonolla objektiivilla? Vaikka f/2.8 40 mm, jos ei jotain hyvää kolmevitosta.
- Suttu juttu
Höpön höpö. Tuo 18-55 IS STM:n suttujuttuhan on vailla mitään faktaa, esitä joku testisivusto jossa todetaan sen heikko optinen laatu.
http://www.photozone.de/canon-eos/831-canon_1855_3556stmis?start=2
Tuolla sivustolla se sai hinta/laatusuhteestaan täydet 5 tähteä, enempää ei voi vaatia tuon hintatason laitteelta. - suttusoomaaja
Suttu juttu kirjoitti:
Höpön höpö. Tuo 18-55 IS STM:n suttujuttuhan on vailla mitään faktaa, esitä joku testisivusto jossa todetaan sen heikko optinen laatu.
http://www.photozone.de/canon-eos/831-canon_1855_3556stmis?start=2
Tuolla sivustolla se sai hinta/laatusuhteestaan täydet 5 tähteä, enempää ei voi vaatia tuon hintatason laitteelta.Ja jos vertaa Photozonen mittaamia MTF50-arvoja, niin ei se nyt niin hirveä suttuzoomi ole 40 mm STM:ään verrattuna, vaikkakin yleinen taso kulkee keskimäärin hieman alempana.
- 40 mm STM: paras 2592, huonoin 2043.
- 18-55 STM: paras 2566, huonoin 2049.
Lisäksi 18-55 STM on oikeasti hiljainen, siitä voi säätää polttoväliä, se tarkentaa nopeasti, se on riittävän iso niin että siitä saa otteen ja vakaaja ehkäisee aika hyvin suttua käytännön kuvauksessa (joka minun tapauksessa on enimmäkseen käsivararäpsintää). Toki tuon 40 STM:n hieman paremmasta valovoimasta saa hieman etua liikkuvan kohteen kuvaamisessa, mutta ei tuo siinäkään suhteessa ole mitenkään huippuluokkaa. Aika turha ostos oikeastaan, mutta soveltuu se kai jossain määrin itsensä kiusaamiseen/kouluttamiseen ns. paremmaksi kuvaajaksi. Nämä siis ihan vain omia mielipiteitäni, kun nuo molemmat sattuu olemaan satunnaisesti silloin tällöin käytössä.
- canon :-(
EI
- lhlkjh
Tuossa on kosketusnäyttö!?! En kyllä haluaisi omaan järkkäriini moista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1655481Seksuuaalivinksataneiden toimintaa rahoitetaan valtion varoilla.
Setan toimintaa rahoitetaan valtionavustuksilla, joilla mm kierretään kouluissa haalimassa alaikäisiä mukaan perverssii804887Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta343771Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom263143Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole493038Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1582816Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten862653Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava262651Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin712366Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt652009