Onko luotsin hoidettava kaikkia huoneita?

Noin 10 vuotta sitten luotsilla oli "oma" nimetty huone, jossa hän on. Onko sellainen kotihuone vielä voimassa?

Kun joku toisesta huoneesta tulee pyytämään luotsilta bannauspalvelua, onko hänen palveltava sitä / niitä? Esimerkiksi samaan aikaan voi tulla kahdesta kolmesta huoneesta pyyntö häirikön poistamiseen?

Kuuluuko luotsin tehtäviin palvella myös noita muita pyyntöjä (kuin vain sen oman huoneen tarpeita)?

5

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä ainakin itse olen siirtynyt huoneesta toiseen aina avuntarpeen mukaan. Ennen olikin huonekohtaiset luotsit, mutta se oli hassua, kun sen myötä eri huoneisiin tuli erilaiset säännöt joita Luotsit eli silloiset sefut itse säätivät..silloin oli parempi pysyä poissa sellaisista huoneista esim. 40 ja kirkkocafe, kun tuli todella helpolla sanomista. Hyvä jos ja kun säännöt on nyt yhtenäistetty jotta joka huoneessa pystyy tarpeen mukaan piipahtelemaan apuna.

    • Jos siis haluan oikeasti chätätä ja jutella ihmisten kanssa, se on tehtävä siviilinikillä. :)

    • Tuntematta asianosasia ja tilannetta ei varmaan kannata linkkailla noita ja toisekseen, ylläpito on oikeestaan ainoa joka näistä päättää eikä luotsit, luotsien tehtävänä on vaan katsoa että näitä noudatetaan.. Myöskin jokainen on varmaan yp:ltä postinsa saanut jossa myöskin mm. tuo asia mainitaan... Se on kun tuo maailma muuttuu ja me mukana, halutaan tai ei, näin se vaan menee, Ai niin ja tuohonhan on myöskin kyllä ylläpito vastannutkin, että sieltä se vastauskin pitäisi löytyä. Ja, onko tuo sitten sitä yhtäköyttä vetämistä tuollainen ? Tahi se, että jokainen olisi vaan omissaan jne. ?

      • > Tuntematta asianosasia ja tilannetta ei varmaan kannata linkkailla noita ja toisekseen, ylläpito on oikeestaan ainoa joka näistä päättää eikä luotsit, luotsien tehtävänä on vaan katsoa että näitä noudatetaan..

        Mitähän linkitystä mahdat tarkoittaa? Tässä ketjussa minun taitaa olla ainoa.

        Linkki oli tälle luotsipalstalle. Viestissä Ylläpito kertoi näkemyksensä luotsien omista huoneista.

        ???


    • Voisiko joku tehdä "hyppylaudan" eri huoneisiin. Tein aikoinaan yhden html-sivun, josta oli linkit jokaiseen chat-huoneeseen. Sillä pääsi nopeasti palvelemaan toisen huoneen pyyntöjä.

      Linkit muuttuivat ja huoneita on muuttunut. Joku voisi tehdä tämän hetken tilanteen mukaan tuollaisen pikasiirtymissivun.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      34
      2578
    2. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      169
      2559
    3. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      56
      1823
    4. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      104
      1487
    5. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      28
      1265
    6. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      183
      1169
    7. viikonloppu lähestyy

      ja tiiän sen jo valmiiks et en pysty olee selvinpäin. oisitpa kieltämässä ja rauhoittamassa minua. en tiedä olisiko sinu
      Ikävä
      12
      890
    8. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      61
      862
    9. Ei rakennuslupaa

      Eihän hyvinvointitalon työmaalla tehdä luvattomia ja keskeytettyjä töitä pimeyden turvin?
      Pyhäjärvi
      83
      831
    10. Kyllä se on mukavoo kahtoa kun tämä Pipe Hannele tekköö terveellistä

      suolapalloo (siis savolaisittain terveellistä) itelleen. Ihan tullee itellekin vesi kilelle.
      Tuusniemi
      54
      777
    Aihe