Amk ja yliopistokoulutuksen vertailu

kemistiksi

Olen miettinyt hakemista ammattikorkeaan laboratorianalyytikoksi. Mietin myös yliopistoon hakemista kemistitutkijaksi. Osaisiko joku kertoa kuinka paljon näissä koulutuksissa vaihtelee opetuksen taso ja opintojen laajuus, kumpi valmistaa työelämään paremmin, millaiset ovat jatkokoulutusmahdollisuudet, millaisiin töihin näistä voi olettaa pääsevänsä ja muiltakin kannalta vertailua mitkä ovat suurimmat erovaisuudet ja kumpi olisi parempi vaihtoehto.

3

297

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vai bioanalyytikoksi

      Opetuksen taso sinänsä on varmasti ihan hyvä molemmissa. Koulutukset ovat kuitenkin erilaisia, niillä on eri tavoitteet ja eri työtehtäviinkin niistä pääsee. Näin tämä suunnilleen menee:

      Kemian alan tutkija tekee tutkimusta tai kehittää uusia tuotteita, joilla on tietynlaisia ominaisuuksia ja tarvitsee siihen laboratorion työntekijöitä tekemään kokeita. Tutkija sanoo laboratorioanalyytikolle, mitä asioita pitäisi tutkia ja laboratorioanalytikko miettii, miten ne saataisi parhaiten tutkituksi ja ohjeistaa laborantin töihin tai tutkii itse, varsinkin jos kehittää uutta tutkimusmenetelmää. Kun laborantti on tehnyt kokeet, laboratorioanalyytikko kokoaa niistä tulosraportin tutkijalle. Tutkija vertaa raportin tuloksia ja miettii, mitä pitäisi vielä kehittää jotta pääsisi haluttuun tulokseen.

      Kemian tutkijalle riittää vain harvoin maisterin tutkinto joka on noin 5-6 vuotta, vaan tarvitsee lisäksi jatko-opinnot (n. 4 vuotta), yhteensä noin 10 vuotta. Perus kemistin homma on teoreettista eikä koulutuksessa pärjää jos ei tykkää teoriasta. Moni kemian opiskelija haaveilee aloittaessaa tutkijan urasta mutta käytännössä jotkut vaihtaa kesken opintojen ammattikorkeaan, koska haluavat enemmän käytäntöä ja vähemmän teoriaa ja monet, jotka jaksaa pakertaa maisterin paperit, päätyvät opettajiksi. Jos paukut ei riitä maisteriopintojen jälkeen jatko-opiskelijaksi, voi tehdä opettajaopinnot (n 1-1,5 vuotta) ja päästä yläasteelle kemianopettajaksi. Ei se ole ehkä unelma mutta siitä saa rahaa ja sillä voi elättää perheensä.

      Laboratorioanalyytikon koulutus on 3,5 vuotta. Laboratorioanalyytikkojen työtilanne on hyvä ja opintoja voi jatkaa myöhemmin yliopistossa kemian laitoksella, jos tutkijan tai opettajan ura sittenkin kiinnostaa enemmän.

      Useimmiten kuitenkin ne joita teoria kiinnostaa enemmän, lopettavat laboratorioalan opinnot jo melko alussa koska eivät saa suoritetuksi hermoja vaativia käytännön kursseja ja haluavat opiskella enemmän teoriaa. Suurin osa varsinkin ammattikoulupohjalta tulleista laboratorioanalytiikan opiskelijoista kuitenkin lopettaaa siksi, että kemiat ja matikat ovat liian vaikeita. Jo kaksi vuosikurssia aloittaa, on ensimmäisen vuoden yleensä jäljellä vain yksi. Kun valmistuu vähemmän, niin valmistuneet sitten pääsevät paremmin töihin. Muutamat myös jatkavat opintoja yliopistossa kemian laitoksella.

      Sitä, mikä on sinulle parempi, on vaikea sanoa. Sen tiedät ehkä vain sinä itse, tai ehkä se selviää vasta yrityksen ja erehdyksen kautta kun olet oppinut tuntemaan enemmän itseäsi. Siksi niin moni vaihtelee alaa ja päätyy muualle mistä oli alun perin haaveillut.

    • Katsos täältä

      Koulutuksen tasosta en tiedä, mutta ainakin opiskelijoiden taso vaihtelee, koska joihinkin on helppo päästä ja joihinkin vaikea päästä. Itä-Suomen yliopistoon pääsi 69% hakijoista kemian ja kemian aineenopettajan koulutukseen. Helsingin yliopistossa kemian aineenopettajakoulutukseen pääsi 6% hakijoista.

      Ihan selvä, että huippupaikoilta pääsee paremin töihinkin, vaikka tutkinto on periaatteessa sama niin ei se ihan sama ole. Sijainti vaikuttaa tosi paljon Suomessa!
      http://yle.fi/uutiset/paras_tyollistyminen_paras_palkka__nain_korkeakoulutus_kannattaa/7113383

      Koulutusten työllistämisen vertailussa keskitytään minusta ihan liikaa vain vertailemaan eri aloja. Kannattaisi vertailla sijaintiakin.

    • LabraLady

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      141
      3576
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      94
      3569
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      42
      3123
    4. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      17
      2490
    5. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      181
      2122
    6. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?

      Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu
      Tv-sarjat
      24
      1336
    7. Kuvaile kaivattuasi kolmella emojilla.

      :) 😛😆😱
      Ikävä
      90
      1155
    8. Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!

      Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja
      Suomalaiset julkkikset
      22
      1017
    9. Jos elämäsi ihminen

      on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt
      Ikävä
      67
      942
    10. Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa

      Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      114
      927
    Aihe