Sosiaalistaminen jäi pentuna väliin

räksy

Ystävälläni on valkoinen terrierin pentu (westie muistaaksein), jonka otti kasvattajalta talvella kun se oli noin 3kk ikäinen. Hän ei kävelyttänyt koiraa ulkona talvella _ollenkaan_, koska pelkäsi anturoiden menevän rikki hiekasta, suolasta ja jäästä. Ainoat ulkokokemukset olivat talon pihalla luhtitaloportaidensa edessä ja pihalla, josta siivosivat kyllä aina. Nyt kesällä koirasta on tullut melkoinen, se haukkuu ihan kaikki koirat, ja ystäväni tuntuu olevan melko toivoton, sanoo ettei jaksa räksyttämistä. Haukkuu myös pyöräilijät ja satunnaisesti myös muita ohikulkijoita. Kotona koiralla on kyllä riittävästi aktivointia ja tekemistä, yksin jäädessään vaan nukkuu, ettei sillälailla mikään ongelmakoira ole. En kehtaa sanoa, että tuo räksytysongelma johtuu huonosta sosiaalistamisesta, luulen hänen tietävän sen itsekin.
Miten helppo tällaista koiraa on ylipäätään lähteä enää sosiaalistamaan ja totuttaman ulkomaailmaan?

4

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eiköhän se ole niin

      että jokainen laiminlyöty kuukausi koiranpennun koulutuksessa tuplaa koulutukseen kuluvan ajan. Ei tuohon auta muu kuin härkää sarvista ja kulkea nyt joka paikassa ja opettaa käskysana jolla hiljenee. Tärkeintä tuossa on se että omistaja pysyy rauhallisena kuin toteemipaalu vaikka rekku keksisi mitä päähänpistoja. Posetiivinen vire päällä ja pitää vaan koiran erossa ikävyyksistä sekä jatkaa matkaa eteenpäin ellei jonkun kanssa synkkaa tmv. Huomion kiinnittäminen johonkin muualle ongelmatilanteissa auttaa myös, pidemmällekin kuin vain akuuttiin hetkeen. Jolloinkin on myös sopivan hetki karjaista notta kita kii perkele. Aina vähän tilanteiden mukaan mennä.

      Ei tuo nyt silti minun korviini ihan niin isolta tunnu etteikö turre siitä oikene, ellei sitten ole jotain muita ongelmia ole myöskin.

      • Samoilla linjoilla, kaikenikäisiä koiria voi kouluttaa ja sosiaalistaa. Mutta koiran käytöksen saaminen hallintaan on kokonaisvaltaista työtä, koiran pitää saada riittävästi liikuntaa, jolla poistetaan energiaa, aktiviteettia ja koulutusta, ja sosiaalistamista: Jos tuosta jätetään liikunta eli ylimääräisen energian purku pois, kouluttamisen ja kontaktin saamisen vaikeus lisääntyy huomattavasti.

        Kolme kertaa päivässä tunnin ulkoilu ja harjoittelu, niin aletaan olla sellaisessa määrässä, että ongelmakäytöstä on mahdollista saada hallintaan; pajon koiran kanssa harrastetaan nyt?


      • räksy ap
        Vitikonpaarustaja kirjoitti:

        Samoilla linjoilla, kaikenikäisiä koiria voi kouluttaa ja sosiaalistaa. Mutta koiran käytöksen saaminen hallintaan on kokonaisvaltaista työtä, koiran pitää saada riittävästi liikuntaa, jolla poistetaan energiaa, aktiviteettia ja koulutusta, ja sosiaalistamista: Jos tuosta jätetään liikunta eli ylimääräisen energian purku pois, kouluttamisen ja kontaktin saamisen vaikeus lisääntyy huomattavasti.

        Kolme kertaa päivässä tunnin ulkoilu ja harjoittelu, niin aletaan olla sellaisessa määrässä, että ongelmakäytöstä on mahdollista saada hallintaan; pajon koiran kanssa harrastetaan nyt?

        Tietääkseni käyvät ihan kunnon lenkeillä koiran kanssa, useamman kilometrin, eikä koira ollut moksiskaan noin 10km lenkistäkään vaikka oli kuuma päivä. Koirapuistossa käyvät myös aktiivisesti. Mitään muuta harrastusta heillä ei ole.


      • Tekevätkö he
        räksy ap kirjoitti:

        Tietääkseni käyvät ihan kunnon lenkeillä koiran kanssa, useamman kilometrin, eikä koira ollut moksiskaan noin 10km lenkistäkään vaikka oli kuuma päivä. Koirapuistossa käyvät myös aktiivisesti. Mitään muuta harrastusta heillä ei ole.

        tokoharjoitteita lenkeillä? Jos eivät, niin se kannattaisi ottaa mukaan ohjelmaan joka lenkillä. Lisäksi opettaa käskysana jolla haukku alkaa luvalla ja loppuu toisella käskysanalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      29
      2755
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      91
      1044
    3. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      911
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      66
      885
    5. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      847
    6. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      6
      837
    7. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      37
      810
    8. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      65
      804
    9. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      75
      724
    10. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      136
      719
    Aihe